Pri doseganju želenih rezultatov na področju vadbe ima veliko vlogo regeneracija. Telesu moramo omogočiti čim hitrejšo obnovo porabljenih zalog energije, ponovno vzpostaviti hormonsko ravnovesje in zaceliti mikro poškodbe, ki so nastale med vadbo. To najbolj učinkovito dosežemo s kombinacijo ustrezne prehrane, različnimi tehnikami sproščanja, potreben pa je tudi zadosten počitek.
Ne pozabimo na prehrano
Najpomembnejšo vlogo pri regeneraciji ima prehrana. Ta mora ob pravem času in v pravih količinah telesu zagotoviti vse hranilne snovi, ki so potrebne za optimalno podporo regeneracijskim procesom. Obrok iz ogljikovih hidratov in beljakovin V 20 do 30 minutah po vadbi je najprimerneje v telo vnesti lahko prebavljiv (tekoč) obrok. Sestavljen naj bo iz enostavnih ogljikovih hidratov in nekaj beljakovin, ki pomagajo uravnati raven krvnega sladkorja, napolnijo izpraznjene glikogenske rezerve in prispevajo k hitrejši obnovi tkiv.
Ne pozabite na masažo
K regeneraciji telesa prispevajo tudi masaže. V zadnjem času se vedno bolj prakticira miofascialna masaža (valjčkanje) s penastimi valji oziroma valji iz umetne mase, ki po vadbi pripomore, da boste mišice prekrvili z več kisika in novimi hranilnimi snovmi. Priporočam nakup valjčka, saj je cenovno dostopen vsakomur, njegova redna uporaba pa ima na naše telo številne pozitivne učinke.
Priporočila za izvedbo valjčkanja
Posamezno mišično skupino valjčkamo 20 do 30 sekund oziroma naredimo deset ponovitev čez celo mišico. Medtem naj bodo ves čas aktivirani stabilizatorji trupa. Pozorni bodimo, da se med izvajanjem masaže ne napenjamo ali zadržujemo diha. Dihamo umirjeno. Valjčkanje izvajajmo trikrat do petkrat na teden.