Zanimivosti

So se nam javili Nezemljani?

kl
30. 12. 2020, 11.00
Posodobljeno: 30. 12. 2020, 14.13
Deli članek:

Astronomi so postali pozorni na radijski signal iz vesolja, ki so ga zaznali maja, prihaja pa iz območja nam najbližje zvezde.

splet
Znanstveniki s prisluškovanjem vesolju iščejo znake nezemeljske civilizacije

Aprila in maja letos je skupina astronomov v Avstraliji z radijskim teleskopom "prisluškovala" vesolju. V njem je namreč veliko signalov, ki jih lahko ujamejo ti teleskopi, ki so v resnici velikanske antene. Teleskop, s katerim so preiskovali nebo, se imenuje Parkes - gre za anteno s premerom 64 metrov, okoli 380 km zahodno od Sydneya.

splet
Teleskop Parkes v Avstraliji

Omenjena skupina je delovala v okviru zasebno financiranega znanstvenega projekta, ki spodbuja iskanje inteligentnega življenje izven našega planeta. Najprej, ob sami zaznavi, signalu raziskovalci niso posvetili posebne pozornosti. Pri ponovnem pregledu pa se je pokazalo, da ima določene značilnosti, zaradi katerih menijo, da bi ga lahko v vesolje poslala tehnološko razvita nezemeljska civilizacija.

Vesolje je sicer polno radijskih signalov, ki nastajo zaradi naravnih procesov, veliko pa jih je, vsaj v neposredni bližini Zemlje, čisto človeškega izvora, saj radijske valove oz. sevanja navsezadnje oddajajo tudi mikrovalovne pečice, da o radijskih in televizijskih postajah, pa telefonih ne govorimo. In v vsem tem šumenju, ki ga zaznavajo radijski teleskopi, znanstveniki poskušajo najti tudi signale, ki prihajajo iz globokega vesolja, in ki imajo posebne značilnosti, ki jih ne morejo pripisati samo znanim naravnim procesom.

Signal, ki so ga zaznali v začetku leta je bil za znanstvenike zanimiv zaradi dveh značilnosti.

Prva od zanimivih lastnosti je bila frekvenca signala, 982 Mhz, ki je ne povezujejo z nobeno znano naravno ali človeško aktivnostjo. Signal pa so zaznali tudi potem, ko so teleskop/anteno najprej obrnili od opazovanega območja in ga potem ponovno usmerili vanj. To je običajen postopek, ki ga uporabljajo pri t.i. kalibriranju antene, s katerim poskušajo izločiti tista sevanja, ki prihajajo iz človeških virov.

Poleg tega je signal prihajal iz območja nam najbližje zvezde Proxime Centauri, za katero vemo, da okoli nje krožita dva planeta, ki se nahajata v t.i."naselitvenem območju" ("Habitable Zone") - to so območja okoli zvezd, kjer so pogoji primerni za morebiten nastanek in razvoj življenja.

Wikipedia
T.i. "WOW!" signala iz leta 1977 še vedno ne znajo razložiti

Odkritje sicer še ni bilo uradno objavljeno v kakšnem znanstvenem časopisu, ker preučevanje še poteka, vendar so prve informacije prišle v javnost, potem ko je novico pred slabima dvema tednoma prvi objavil britanski Guardian. Po tem so prejem signala potrdili raziskovalci iz skupine, oglasili pa so se tudi raziskovalci iz programa SETI, ki prav tako preiskuje vesolje in išče sledi življenja v Vesolju.

Zaenkrat ni znano, ali je zanimivi signal zaznal še kateri drugi teleskop, kar je potrebno, da bi lahko zagotovo potrdili njegov izvor iz območja Proxime Centauri. Prav tako ni rečeno, da signal ni posledica kakšnega naravnega pojava, ki ga še ne poznamo in morda prihaja iz še bolj oddaljenega območja.

Podrobnejše informacije bodo v javnost predvidoma prišle prihodnje leto, so pa raziskovalci, ki so z njimi že seznanjeni povedali, da gre za enega najbolj "obetajočih signalov". Doslej so takih signalov sicer zaznali že nekaj, vendar se je skoraj za vse izkazalo, da so posledica razložljivih naravnih pojavov.

Doslej najbolj zanimiv in še vedno nerazložen je signal iz leta 1977, ki so ga zaznali v ZDA. Signal, ki je postal znan kot "WOW!" signal, je trajal 72 sekund, prihajal pa je iz območja Strelca in je imel značilnosti signalov, kakršne bi pričakovali od nezemeljske civilizacije. Astronom, ki ga je zaznal, je takrat, presenečen nad njegovo posebnostjo, na računalniški izpisek signala zapisal "WOW!", kar je skrivnostnemu signalu dalo ime, po katerem je še vedno znan v astronomski skupnosti in širše. Ko so kasneje ponovno poskušali ujeti kakšen podoben signal iz tega območja, znanstveniki niso bili uspešni. Tako še vedno ostaja skrivnost, kdo ali kaj je povzročilo ta signal, ki še vedno velja za doslej najboljšega kandidata za signal nezemeljske civilizacije.