Zanimivosti

Jabolčni kis: naravni pomočnik za zdravje, lepoto in gospodinjstvo

Tina Lucu
12. 12. 2019, 14.00
Deli članek:

Kislo je … zdravo. Jabolčni kis ni le izvrstna kuharska sestavina, ampak pomaga tudi pri zdravstvenih težavah ter pri gospodinjskih opravilih. Poleg tega ne škodi ne okolju ne denarnici.

Profimedia
kis

Jabolčni kis za zdravje

Jabolčni kis združuje prednosti običajnih vrst kisa in zdrave sestavine jabolk. Lahko ga uporabljate notranje in zunanje. Ima veliko beta karotena, folno kislino, vitamine B1, B2, C, E in A, mineralne snovi (kalcij, magnezij, železo, fluor in natrij), kisline, balastne snovi in encimi.

Spodbujanje prebave: če želite po mastnem obroku spodbuditi prebavo, vam ni treba spiti šilca žganja. Bolj zdrav bo jabolčni kis: v kozarec vode denite žličko do dve jabolčnega kisa, premešajte in popijte. Jabolčni kis spodbudi prebavo, poveča izločanje prebavne tekočine in prepreči tvorjenje bakterij gnitja v črevesju.

Blaženje zgage: sproža jo zakisanost oziroma neravnovesje vrednosti pH v želodcu. Jabolčni kis normalizira to vrednost in deluje bazično. V kozarec vode vmešajte eno žlico kisa in tekočino popijte.

Spodbujanje presnove: dve žlički jabolčnega kisa vmešajte v 250 ml mlačne vode in mešanico popijte zjutraj, takoj ko vstanete, na prazen želodec. Zajtrk pojejte šele po 15 minutah. Enkrat do dvakrat na teden lahko dodate še pol žličke medu. Poleg tega tak napitek izboljša pretok krvi, poveča zmogljivost ledvic, krepi imunski sistem in razstruplja telo.

Vnetje mehurja: pri akutnih infektih dvakrat do trikrat na dan popijte kozarec vode z dvema žlicama jabolčnega kisa. Tako boste preprečili množenje bakterij in pa tudi širjenje vnetja.

Profimedia
kis

Hujšanje z jabolčnim kisom

Jabolčni kis pomaga izgubiti telesno težo na zdrav način. Njegova kislina aktivira prebavo in tako pospeši tudi presnovo. Telo tako lažje hujša. Poleg tega kis uravnava raven sladkorja v krvi in poskrbi, da smo dlje siti. Seveda ne smeta manjkati uravnotežena prehrana z veliko zelenjave, sadja in polnozrnatih izdelkov ter redna telesna vadba.

Dvakrat na dan vzemite dve žlički jabolčnega kisa, zmešanega z vodo ali pa kot dodatek smutiju.

Jabolčni kis za lepotne namene

Ustna higiena: jabolčni kis uniči bakterije, posvetli zobe in je idealen za izpiranje ust. Mešanico lahko naredite kar sami: dve žlički jabolčnega kisa denite v četrt skodelice vode in grgrajte tekočino. Na koncu jo lahko izpljunete ali pa popijete. V vsakem primeru si po grgranju izperite usta, da kislina ne bi napadla zob in ustne sluznice.

Šampon ali za izpiranje: jabolčni kis lahko nadomesti drage šampone in balzame. Pol žlice kisa v skodelici vode nežno umije lase, odstrani maščobo, pomiri srbečo kožo na glavi in zmanjša obseg prhljaja. Če se ne želite odpovedati običajnim šamponom, lahko za več volumna in leska jabolčni kis, razredčen z malo vode, nanesete na lase in pustite delovati minuto ali dve. Bodite previdni, če je vaša koža že razdražena. V tem primeru ne uporabljajte kisa.

Čiščenje obraza: ljudje z mastno, nečisto kožo in aknami lahko uvedejo jabolčni kis v dnevno rutino čiščenja obraza. Zmešajte en del kisa in dva dela vode. Mešanico nanesite na obraz z vato. Izogibajte se predelu oči. Če imate občutljivo kožo, mešanico še razredčite.

Naraven deodorant: deodorant z aluminijevimi solmi sicer zatrejo nadležni znoj, vendar se sumi, da povečujejo tveganje za raka na prsih. Jabolčni kis je naravni zatiralec potu. Ustrezne dele telesa lahko zgolj natrete z nerazredčenim ali pa rahlo razredčenim jabolčnim kisom.

Jabolčni kis v gospodinjstvu

Čiščenje brez kemije: kemična čistilna sredstva lahko opraskajo občutljive površine, pogosto so nesorazmerno draga in škodijo tako okolju kot tudi zdravju. Jabolčni kis temeljito očisti skoraj vsako površino in je primeren tudi za alergike. Eno enoto kisa razredčite v devetih enotah vode in tako boste dosegli ne le dober čistilni, ampak tudi dezinfekcijski učinek.

Namig: tudi kuhalnike vode in druge gospodinjske in kuhinjske aparate lahko očistite z jabolčnim kisom in tako odstranite tudi vodni kamen.

Kuhanje z jabolčnim kisom

Jabolčni kis je naravnost idealen tudi za pripravo hladnih in toplih jedi. Njegov sadni okus je primeren za izboljševanje solatnih polivk, za čatnije in marinade.

Krepkim jedem z mesom ali ribo kot tudi solatam pa doda posebno prijetno kiselkasto noto.

Če se le da, kisa ne segrevajte, izbirajte pa med kisi bio kakovosti.

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 49, 29.11.2019