Zanimivosti

Naše superživilo – fižol v torti ali enolončnici

M. O. Ž., Maja
27. 10. 2018, 16.01
Deli članek:

Za ljudi, ki imajo v življenju srečo, pravijo, da imajo krompir. Za Ljubljančanko Andrejo Škrabec, pred petindvajsetimi leti poročeno in preseljeno v Hrovačo, pa zagotovo velja, da ima (smisel za) fižol. Ta hranljiva stročnica je namreč magistro znanosti za državne in evropske študije tako prevzela, da je napisala kuharsko knjigo z jedmi s fižolom. Vse pa se je začelo leta 2002 s sladko fižolovo torto.

Mediaspeed
Fižol Andreje Škrabec iz Hrovače

Pravzaprav so bili pravi povod zdaj že tradicionalni fižolovi dnevi v Hrovači, ki so jih začeli organizirati na pobudo tamkajšnjega društva in v poklon lokalnemu pridelku – fižolu ribničanu. Tako kot preostale gospodinje je tudi Andreja Škrabec dobila nalogo, da za ta lokalni praznik pripravi jed s fižolom. Izbrskala je star recept, spekla dve fižolovi torti in požela strašno navdušenje. Naslednje leto je morala speči že štiri, potem deset in pred dvema letoma štiriindvajset tort!

Vse domače in resnično

Ko je pred tremi leti zaprla domačo trgovino, ki jo je vodila, in ostala brez službe, je sprejela logično odločitev – napisala bo kuharsko knjigo s fižolovimi jedmi. »Celo leto sem doma kuhala in pekla ter preskušala recepte za jedi s fižolom. Nabralo se jih je kar 69 in toliko receptov je tudi v knjigi. Vse jedi smo fotografirali kar pred domačo hišo. Hrana na fotografijah je natanko takšna, kot mora biti – kuhana in pripravljena za pot do želodca. Nič ni surovega, nič pobarvanega ali kako drugače pripravljenega, da bi bilo bolje videti na fotografijah,« nam je zaupala Andreja in dodala, da se je seveda kdaj kakšna jed tudi ponesrečila, a kar je uspelo, so z veseljem pojedli njeni domači »preskuševalci«– mož in sinova z dekletoma.

Andreja je recepte za knjigo nabirala z vseh vetrov. Nekaj so ji jih zaupali prijatelji in znanci, nekaj gospodinje iz vasi. Tudi fižol, ki je bil seveda glavna sestavina receptov, je večinoma zrastel v vasi ali pa ga je kupila na ljubljanski tržnici.

Preberite tudi: Princeske s kutinami za sladkosnede. Kliknite TUKAJ!

Vedno odkrije kaj novega

Če česa o fižolu ni vedela, je vprašala, pri tem pa odkrivala nova, presenetljiva dejstva in se učila. Tako je izvedela, da poznamo številne sorte fižola in samo dve vrsti; pa zakaj fižol napenja in kako ga pripraviti, da ne bo težav; da je enako dober tudi tisti iz pločevinke; kako ga uporabiti za zgoščevanje jedi in zakaj je odličen tudi v sladicah. Odgovore na ta vprašanja najdete seveda v knjigi.

Andrejo Škrabec je pri pripravi receptov vodila želja pokazati in dokazati ljudem, da je fižol odličen za pripravo slanih in sladkih jedi, bogat s hranili, dobrega okusa, odličen za shranjevanje in nasploh naše superživilo.

Odkar je knjiga letos septembra izšla, predvsem pa po celem letu kuharskih eksperimentov, ta stročnica še vedno vsaj enkrat na teden brbota v loncu v Škrabčevi kuhinji. »Poleti nam prijajo bobiči, zdaj pa na primer čili con carne, pa piščanec s fižolom ter makaroni z radičem in fižolom,« je povedala Andreja, ki ima rajši slane kot sladke jedi. A njena fižolova torta še vedno žanje navdušenje pri mladih in starih povsod po Sloveniji, čeprav nihče ne prepozna glavne sestavine – fižola. In ko jo razkrije, ni seveda nič drugače.

FIŽOLOVA TORTA

Marjan Artnak/ knjiga Fižol
Fižolova torta

Za 16 kosov

Sestavine: 7 jajc, 100 g rjavega sladkorja, ½ kg kuhanega  belega fižola (1 velika pločevinka), 200 g mletih orehov, 2 pecilna praška, 125 g dobrega slivovega džema (1 kozarček), maslo za pekač.

Obliv in okras: temna čokoladna glazura, mleti orehi ali orehova jedrca, po želji

Priprava: Kuhan beli fižol odcedimo in pretlačimo ali v sekljalniku zmeljemo v gost pire. Rumenjake in beljake ločimo. Rumenjakom dodamo sladkor in jih penasto stepemo. Dodamo pire belega fižola in vse skupaj dobro premešamo. Dodamo mlete orehe, ponovno premešamo in na koncu primešamo še pecilni prašek. Iz beljakov posebej stepemo čvrst sneg in ga nežno primešamo rumenjakovo-fižolovi masi. Pečico razgrejemo na 180 stopinj. Vzamemo 26–28cm velik pekač za torte, ga ob robovih in po dnu namastimo z maslom (priporočam tudi uporabo peki papirja, ki ga namestimo na dno pekača), vlijemo maso v pekač, jo dobro poravnamo (jaz pekač nekajkrat potolčem ob pult, da se masa sama lepo porazdeli) in pečemo 50–55 minut v poprej ogreti pečici. Sama uporabljam program ventilacijske pečice, če pa takšne pečice nimate, prilagodite čas peke zmogljivosti svoje pečice, vendar potrebuje fižolovo-biskvitno testo veliko več časa kot klasičen biskvit, zato naj vas čas peke ne zavede.

Preden torto prerežemo, jo je treba malce ohladiti. Pri rezanju torte pa bodimo še posebej previdni. Ker je biskvit težek, si pomagam tako, da torto po sredini prerežem z žagico za rezanje torte. Vzamem prosojnico (to je tista prozorna trda zadeva, na katero smo včasih tiskali ali pisali besedila, ki smo jih nato projicirali na steno ali tablo), jo previdno povlečem skozi prerez torte, nato pa položim na vrh torte krožnik ali podlago, na kateri bom torto postregla. Potem zagrabim prosojnico na obeh straneh in obrnem. Tako smo spodnji del torte prestavili na ustrezno podlago, sedaj pa nadaljujemo z mazanjem torte. Kos torte na podlagi namažemo z džemom, ki naj bo res dober, kajti slaba kakovost džema ali marmelade (sama raje uporabljam džem, ker vsebuje koščke sadja) lahko celoten trud izniči. Vedno moramo vedeti, da je končen okus jedi odvisen od vseh sestavin, ki jih uporabimo, in kakovostnejše ko so, boljša bo torta. Ko smo torto namazali z džemom, jo previdno pokrijemo z drugim delom biskvita in takoj oblijemo s čokolado. Temno čokoladno glazuro stopimo na sopari in z njo izdatno oblijemo torto. Še vročo glazuro nekoliko poravnamo, da je enakomerno razporejena. Torto okrasimo po okusu, lahko s še temnejšo čokolado ali z orehi.

FIŽOLOVA ENOLONČNICA Z MLETIM MESOM

Marjan Artnak/ knjiga Fižol
Fižolova enolončnica

za 4 osebe

Sestavine: 150 g rjavega kuhanega fižola (1 mala pločevinka), 150 g rdečega kuhanega fižola (1 mala pločevinka), 60 g prekajene slanine, 2 žlici masla, 250 g mešanega mletega mesa, 2 čebuli, ½ kg krompirja, 1 dl pasiranega paradižnika, noževa konica mletega pimenta, ščep kajenskega popra, 1 žlička sladkorja, sol, voda ali jušna osnova za zalivanje.

Priprava: Prekajeno slanino narežemo na majhne koščke. Čebulo na drobno sesekljamo. Krompir olupimo in narežemo na kocke. Na maslu prepražimo slanino, dodamo mleto meso, solimo in popražimo. Nato dodamo sesekljano čebulo in na kocke narezan krompir. Med mešanjem pražimo 5 minut, nato zalijemo z vodo ali jušno osnovo, toliko, da je jed za tri prste pokrita. Pokrito kuhamo pri zmerni temperaturi 30 minut. Dodamo odcejen fižol in paradižnik. Začinimo s pimentom in kajenskim poprom ter solimo po okusu. Dušimo še 5 minut, nato dodamo žličko sladkorja in prevremo. Juha je najboljša, če jo pustimo počivati kakšno uro, preden jo postrežemo.

FIŽOL Z JURČKI

Marjan Artnak/ knjiga Fižol
Fižol z jurčki

Za 4 osebe

Sestavine: ½ kg kuhanega belega fižola (1 velika pločevinka), 400 g svežih jurčkov (lahko uporabite tudi suhe jurčke, ki jih prej namočite), 1 šalotka, 1 žlica masla, šop svežega peteršilja, sol in sveže mlet poper.

Priprava: Šalotko olupimo in na drobno sesekljamo, jurčke pa otremo s suho krpo in narežemo na lističe. Če uporabljamo suhe jurčke, jih vsaj pol ure prej namakamo v mlačni vodi. Na maslu prepražimo sesekljano šalotko in dodamo narezane gobe (če ste uporabili posušene, jim odlijte odvečno vodo) ter ob stalnem mešanju pražimo 10 minut. Dodamo nasekljan peteršilj in pražimo še 5 minut. Primešamo odcejen fižol, solimo in popramo ter pražimo še 5 minut. Če je treba, lahko med praženjem dolijemo žlico vode, vendar naj bo jed gosta. Takoj ponudimo s kosom svežega kruha.

Revija Zarja
Fižol Andreje Škrabec iz Hrovače