Lepra

Ta zlovešča bolezen se je kot kaže razvila precej bliže našemu domu

S.R.
20. 5. 2018, 19.03
Deli članek:

Bolezen gobavost ali lepra je že stara znanka in spremljevalka človeške družbe, a znanstveniki kljub temu ne poznajo njenega izvora. Zdaj so postregli z nekoliko presenetljivimi ugotovitvami.

Wikimedia Commons
Gobav bolnik Arran Reeve (fotografija je nastala okoli leta 1886).

Znanost je v preteklosti domnevala, da se je gobavost v Evropo prenesla iz Azije, najverjetneje iz Kitajske ali Bližnjega vzhoda, po eni od teorij izhaja celo iz regij vzhodne Afrike, a nova raziskava kaže, da bi lahko bil njen izvor precej bliže našemu domu.

St Bartholomew's Hospital Archives & Museum, Wellcome Collection
Bolnik s tuberkuloidno gobavostjo.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Gobavost povzroča bakterija Mycobacterium leprae, imenovana tudi Hansenov bacil. Raziskovalci so v okviru nove raziskave, objavljene v reviji PLOS Pathogens, proučili deset sevov te bakterije in prišli do zanimivih ugotovitev. Najstarejši sev so odkrili v 1600 let staremu okostju iz britanske vasice Great Chesterford. »Ta zadnja raziskava ugotavlja, da so bili v srednjeveški Evropi dejansko prisotni vsi sevi te bakterije, kar jasno kaže, da se je gobavost prvič pojavila precej bliže našemu domu, najverjetneje nekje v jugovzhodni Evropi,« je v izjavi navedla soavtorica študije Helen Donoghue z Univerze v Londonu.

Čeprav ta študija predstavlja najstarejše na genetiki temelječe dokaze, povezane z gobavostjo, obstajajo še nekoliko starejši pisni »dokazi«. Hipokrat, oče medicine iz antične Grčije, je že pred 2400 leti pisal o bolezni, sila podobni gobavosti, medtem ko so raziskovalci v Indiji naleteli na kar 4000 let staro okostje s podobnimi deformacijami, kot so značilne za gobavost.

Čeprav je gobavost, ki je v srednjem veku pustošila po Evropi, iz naših krajev izginila, z njo na svetu vsako leto še vedno zboli približno 200.000 oseb. Najstarejši sev, ki so ga odkrili v britanskem okostju, zanimivo še vedno prenašajo sodobne veverice, kar potrjuje tudi teorijo, da so to bolezen v srednjem veku širili predvsem ti glodavci.

Zanimivosti

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025

Črna kumina (3)
Črna kumina

Eno najbolj zdravih živil, ki odlično vpliva na imunski sistem

krema za roke, nega rok
Nega rok

Naravni nasveti za nego izsušenih rok

ogljikovi hidrati
Prehrana po urah

Ogljikove hidrate uživajte samo do pol treh popoldne

tek na smuceh
Tek na smučeh

Priljubljena zimska aktivnost, ki požene kri po žilah