Najpogosteje pripravljamo kremno juho, na kocke narezano bučo dodajamo mineštram, enolončnicam in golažem, nadevom za pite in zavitke. Ko večjo bučo načnemo, vsak dan pripravimo drugo jed, bučno meso pa lahko tudi na grobo naribamo in zamrznemo. Če pa skuhamo preveč drobnih testenin in nam ostane kaj mesne omake, dodamo le še stepeno jajce in spečemo kolačke, ki jih ponudimo za predjed, malico ali kot prigrizek k pijači.
Zavitek z brokolijem, bučo in sirom
Sestavine za 4 osebe:
500 g očiščene buče
300 g cvetkov brokolija
250 g vlečenega testa
150 g naribanega sira
2 jajci
2 žlici olja.
sol
100 g kisle smetane
3 žlice mleka
Priprava:
1. Bučo narežemo na ploščice, brokoli razdelimo na manjše cvetke. V manjši količini slane vode skupaj kuhamo 3 minute, nato dobro odcedimo. Jajci na rahlo stepemo in zmešamo s sirom, po okusu solimo.
2. Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Pekač dobro namažemo z oljem. Približno 1/3 daljšega dela testa namažemo z mešanico jajc in sira, na to razporedimo brokoli in bučo ter zvijemo v ozek zvitek in ga narežemo na dolžino pekača.
3. Zvitke zložimo v pekač, jih pokapljamo z oljem in prelijemo z mešanico smetane in mleka. Pekač postavimo v ogreto pečico in pečemo približno 30 minut.
Fižolova mineštra z bučo
Sestavine za 4 osebe:
1 skodelica kuhanega drobnega belega fižola
1 steblo pora
1 skodelica na manjše kocke narezane buče
1/2 skodelice na manjše kocke narezane gomoljaste zelene
1 na koleščke narezan korenček
1/2 skodelice drobnih testenin (polžkov)
2 žlici olivnega olja
1 žlica masla
1 l čiste zelenjavne ali kurje juhe (lahko iz kocke)
sol in poper
Priprava:
1. Por očistimo in na drobno narežemo. Če uporabimo fižol iz pločevinke, ga dobro oplaknemo pod tekočo vodo.
2. V posodi segrejemo olje in stopimo maslo, dodamo por, kocke zelene in koleščke korenčka. Mešamo in pražimo, da se vse malo zmehča, vendar por ne sme porjaveti. Nato dodamo kocke buče in fižol, malo posolimo in popramo, premešamo ter prilijemo vročo juho. Vreli mineštri dodamo testenine in kuhamo še toliko časa, da se testenine skuhajo. Če mineštro pripravimo vnaprej, testenine skuhamo posebej, ko so kuhane, vodo odlijemo, dodamo žličko olja ali masla in premešamo, da se ne sprimejo. Nazadnje mineštro po okusu dosolimo in popramo.
Polži z omako iz puranjih jetrc
Sestavine za 4 osebe:
320 g kratkih testenin (polžev)
300 g puranjih (ali piščančjih) jetrc
1 čebula
1 korenček
1/2 stebla stebelne zelene
2 žlici olja
1 žlička masla
2 dl sladke smetane
1 ščep majarona
sol in poper
Priprava:
1. Jetrca očistimo žilic in jih na drobno zrežemo. Čebulo, korenček in zeleno na drobno sesekljamo.
2. V kozici segrejemo olje, dodamo jetrca, mešamo in pražimo, da spremenijo barvo. Dodamo še čebulo, korenček in zeleno, naprej mešamo in pražimo, da čebula postekleni. Popramo in začinimo z majaronom, prilijemo nekaj žlic vroče vode in pokrito dušimo 5 minut. Nato solimo, prilijemo smetano, premešamo in odkrito kuhamo še od 5 do 10 minut, da tekočina povre.
3. V loncu zavremo vodo za kuhanje testenin. Ko zavre, jo solimo, dodamo maslo in testenine. Ko so testenine kuhane, vendar pod zobmi še čvrste, jih odcedimo, razdelimo na krožnike, prelijemo z omako in po želji potresemo s sveže nastrganim parmezanom.
Kolački iz polžkov
Sestavine za 12 kolačkov:
2 skodelici kuhanih drobnih testenin v obliki polžkov
1/2 skodelice omake za testenine (iz jetrc, mesne ali zelenjavne)
3 do 4 jajca
1 do 2 žlici sesekljanega peteršilja
sol in poper
1 žlica masla
2 žlici drobtin
Priprava:
1. Vdolbinice pekača za mafine namažemo z maslom in potresemo z drobtinami. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
2. Testenine, omako, stepena jajca, peteršilj, sol in poper zmešamo in razdelimo v vdolbinice pekača za mafine. Pekač postavimo v ogreto pečico in pečemo približno 18 minut, da se kolački zlato zapečejo. Takoj jih zvrnemo iz pekača in še tople ponudimo.