Neuničljivi "vesoljci"

Konec človeštva? Trdoživih počasnikov to ne skrbi

S.R./STA
14. 7. 2017, 18.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Če bi Zemljo zadel ogromen asteroid ali bi sevanje ob eksploziji zvezde izsušilo oceane na Zemlji, bi ljudje in večina drugih živih bitij izumrla, ne bi pa izumrli počasniki.

Profimedia
Počasniki bodo ne glede na vse živeli še vsaj deset milijard let.

Ena žival pa bi podobno katastrofo zagotovo preživela in živela še najmanj deset milijard let. To so počasniki, ki veljajo za ene najodpornejših živih bitij, so ugotovili ameriški in angleški znanstveniki.

Približno milimeter veliki počasniki ali tardigardi so mikroskopske, členjene živali z osmimi nogami. Znanih je nekaj več kot 1000 vrst, ki živijo po vsem svetu v najrazličnejših okoljih, od vrhov Himalaje do globokomorskih jarkov.

Profimedia
Poznamo več kot 1000 vrst teh bitij.

Skupina teh živali je znana predvsem po tem, da se lahko povsem izsušijo in preživijo obdobja ekstremnih okoljskih razmer. Predstavniki različnih vrst so dokumentirano preživeli 10 dni vakuuma in nefiltriranega kozmičnega sevanja na zunanjosti vesoljske sonde, temperature med minus 270 in plus 150 stopinjami Celzija, pritisk več kot 5000 atmosfer, hudo sušo ter potopitev v tekoči alkohol. Poleg tega lahko brez hrane in vode preživijo 30 let.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Tardigardi, ki jih zaradi načina premikanja imenujejo tudi medvedki, bi preživeli eksplozijo zvezde supernova, sevanje gama žarkov in trčenje asteroida v Zemljo. Živeli bodo, dokler ne bo ugasnilo sonce, kar je najmanj deset milijard let, so ugotovili znanstveniki z britanskega Oxforda in ameriškega Harvarda.

Profimedia
Preživijo lahko v najrazličnejših okoljih in ...

Tako bodo živeli precej dlje od človeške vrste. "Brez tehnologije, ki nas varuje, smo ljudje zelo občutljiva vrsta. Že majhne spremembe v našem okolju na nas dramatično vplivajo," je dejal soavtor študije, ki je bila objavljena v reviji Scientific Reports, Rafael Alves Batista z Oxforda. "Na Zemlji živi veliko odpornejših vrst. Življenje na tem planetu se bo nadaljevalo še dolgo po našem izumrtju," je dodal.

Profimedia
... v ekstremnih razmerah.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja