Zanimivosti

Napitek za začetek dneva - Plusi in minusi kave

Mateja Bevk, Jej Zdravo
5. 7. 2017, 09.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Mnenja o kavi so dokaj kontroverzna. A ne glede na to, kaj ste o kavi že slišali ali prebrali, je o njej treba povedati kup pozitivnih stvari.

Na primer to, da je bogata z antioksidanti in dokazano zmanjšuje tveganje za nekatere hude bolezni. Vseeno pa vsebuje kofein, stimulant, ki lahko povzroča težave pri nekaterih ljudeh in je krivec za motnje spanja. Poglejmo torej natančneje, kakšne dobre učinke ima na nas lahko pitje kave in tudi katere so njene slabosti.

Kava vsebuje nekatera esencialna hranila in veliko antioksidantov

V kavi so številna hranila, ki jo naredijo za izjemno pijačo. Skodelica (240 ml) kave na primer vsebuje:

  • vitamin B2 (riboflavin): 11 % priporočenega dnevnega vnosa (PDA)
  • vitamin B5 (pantotenska kislina): 6 % PDA
  • vitamin B1 (tiamin): 2 % PDA
  • vitamin B3 (niacin): 2 % PDA
  • folate: 1 % PDA
  • mangan: 3 % PDA
  • železo: 3 % PDA
  • magnezij: 2 % PDA
  • fosfor: 1 % PDA

Morda se vam ne zdi veliko, vendar če pomnožite te količine z dvema, tremi ali celo štirimi skodelicami kave, ki jih popijete dnevno, lahko kava prispeva pomembno količino hranil, ki jih vaše telo potrebuje vsak dan.

Področje, na katerem kava resnično izstopa, pa so antioksidanti. Povprečen človek s tipično zahodnoevropsko prehrano dobi več antioksidantov iz kave kot iz sadja in zelenjave skupaj.

PLUSI

Kofein izboljša funkcije možganov in pospeši metabolizem

Kofein je najbolj razširjena psihoaktivna substanca na svetu. Vsebujejo ga pijače z mehurčki, čaj in čokolada, vendar je največji vir kofeina kava. V eni skodelici ga v povprečju dobite okoli 100 mg.

Kofein je sicer stimulant, v možganih blokira zaviralne nevrotransmitorje adenozine ter s tem izboljša možgansko aktivnost in izločanje hormonov dopamina in norpinefrina, ki sta pomembna za zmanjšanje utrujenosti in povečanje budnosti. Veliko študij kaže, da kofein na kratek rok izboljša razpoloženje, naše rekcije in splošne kognitivne funkcije. Prav tako za 3 do 11 odstotkov poveča porabo kalorij ter pomaga k boljšim športnim dosežkom. A če pijete kavo vsak dan, se telo nanjo navadi in razvije toleranco, kar pomeni, da njeni učinki sčasoma niso več tako močni.

Zmanjša tveganje za Alzheimerjevo in Parkinsonovo bolezen

Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša nevrodegenerativna bolezen, ki vodi v demenco. Raziskave kažejo, da imajo pivci kave do 65 odstotkov manj možnosti za razvoj Alzheimerjeve bolezni in tudi od 32 do 60 odstotkov manj možnosti za Parkinsonovo bolezen, pri kateri v možganih odmirajo nevroni, zadolženi za izločanje dopamina.

Manjša možnost za diabetes tipa 2

Za sladkorno boleznijo trpi več kot 300 milijonov ljudi po svetu. Zanimivo pa je, da imajo ljubitelji kave kar za 23 do 67 odstotkov manj možnosti, da postanejo diabetiki, v primerjavi z ljudmi, ki kave ne pijejo. V eni od obširnih študij, v kateri je sodelovalo 457.922 ljudi, je vsakodnevna skodelica kave zmanjšala možnost za diabetes tipa dva za 7 odstotkov.

Manjše tveganje za jetrna obolenja

Jetra so zelo pomemben organ z več kot 500 funkcijami v telesu. Zelo občutljiva so za pretirano uživanje alkohola, maščob in sladkorja, kar lahko vodi v cirozo, pri kateri se jetrno tkivo zabrazgotini. Na srečo se lahko zaščitite s kavo, saj naj bi pivci kave imeli kar 84 odstotkov manj možnosti za cirozo in do 40 odstotkov manj možnosti za razvoj raka na jetrih.

Manjše tveganje za depresijo in samomor

Depresija je vodilna mentalna bolezen na svetu, ki zelo poslabša kakovost življenja. Harvardski znanstveniki so leta 2011 ugotovili, da imajo ljudje, ki dnevno pijejo kavo, 20 odstotkov manj možnosti za depresijo. Ob predpostavki, da spijejo štiri skodelice kave na dan, pa kar 53 odstotkov manj verjetno storijo samomor.

Daljša življenje

Pa še nekaj zelo pozitivnega prinaša s seboj pitje kave. Daljše življenje! In to potrjujejo tudi resne raziskave, na primer študija, objavljena vNew England Journal of Medicine. V tej raziskavi so leta 2012 avtorji analizirali navade 402.260 posameznikov med 50. in 71. letom starosti. Ugotovili so, da je bila med kavopivci v obdobju 13 let raziskovanja za 12 do 16 odstotkov manjša umrljivost v primerjavi z ostalimi.

MINUSI

Povzroča anksioznost in motnje spanja

Poleg pozitivnih vidikov pitja kave pa obstaja tudi nekaj negativnih. Če s pitjem kave pretiravate (več kot štiri skodelice dnevno), lahko pride do tresavice, anksioznosti, neenakomernega srčnega ritma, motenj spanja in celo do napadov panike. Tisti, ki ste občutljivi za kofein, se kavi raje odpovejte po 14. uri popoldan ali se ji celo odrecite in preizkusite katerega od alternativnih kavnih napitkov (v nadaljevanju).

Lahko vodi v odvisnost

Še ena od slabosti pitja kave pa je lahko tudi odvisnost od nje, kar se razvije sčasoma in se kaže tako, da potrebujete vedno več kave in v primeru, če je ne spijete, čutite odtegnitveni sindrom v obliki glavobola, utrujenosti, razdraženosti ali možganske blokade. V tem primeru boste dnevno dozo kofeina nujno morali zmanjšati, na primer takole:

  • Najprej presedlajte z velikega lončka na manjšo skodelico.
  • Namesto močne kave skuhajte blažjo.
  • Pred vsako kavo in po njej spijte velik kozarec vode.
  • Hodite spat in tudi vstajajte vsak dan ob isti uri. Urejen spalni ritem pomaga možganom in telesu, da ste tudi brez kave bolj energični in manj odvisni od kofeina.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu