SHRANJEVANJE

Izgubljate stvari? Določite jim mesto

Zoran Franc
21. 5. 2017, 18.12
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Obstajajo drobni triki, s katerimi lahko naučite svoje možgane, da se spomnijo, kje ste pustili vsakodnevne stvari, denimo ključe, telefon, denarnico. Za začetek jim dodelite mesto.

Profimedia
Panika vam ne bo v pomoč med iskanjem.

Kolikokrat ste že zamudili na delo, ker niste našli ključev od avta? Ali se spomnite, kam ste pospravili kremo za sončenje, ki ste jo nazadnje uporabljali lansko jesen? V vsakem domu je treba organizirati »logična« mesta, kamor boste spravljali stvari. Naj bo to le eden od mnogih trikov, ki vas bo rešil zagat in vam prihranil živce.

Pomagate si lahko še z ubesedovanjem stvari, denimo: »mobilnik sem odložil na mizo s časopisi« ali »ključe sem pustil pri vazi«. 

Določite mesto

Osnovno pravilo, ki ga morate upoštevati, če se želite izogniti nenehnemu iskanju stvari, je, da jim določite svoje mesto v domu. Ko jih boste prvič namestili na določeno logično mesto, kamor spadajo, denimo torba, ključi od doma ali avtomobila, očala, dokumenti, nakit, in jih boste tja odlagali nekaj dni, bodo možgani ustvarili fotospomin in na nezavedni ravni bodo določeno mesto začeli povezovati s predmetom, ki ga boste kmalu tja odložili iz navade.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Pravilo bližine

Naslednja teorija pravi, da obstaja velika verjetnost, če ne morete najti izgubljenega predmeta, da je ta približno pol metra od mesta, za katerega se nazadnje spomnite, da ste tam uporabili izgubljeni predmet. Preden se odločite obrniti celo hišo na glavo, dobro preglejte vsak milimeter v vseh smereh prostora, kjer po navadi stojijo pogrešani predmet. Obstaja velika verjetnost, da boste precej hitro našli izgubljeni predmet ter na ta način prihranili čas in živce.

Razmislite, kje vse ste bili

Poskušajte povečati svoj spomin s pomočjo vonja, zvoka ali okusa, za katerega ste prepričani, da se je pojavil v času, ko ste izgubili ali zadnjič uporabljali izgubljeno ali pogrešano stvar. Na ta način boste lažje določili prostor.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja