Zanimivosti

Regrat je na tržnici tako drag kot žafran

Lara Jelen, Novice Svet24
21. 3. 2017, 12.00
Posodobljeno: 26. 3. 2023, 11.00
Deli članek:

Se ga izplača kupiti ali je bolje, da ga naberete sami?

splet
Regrat je odlična kulinarična pa tudi zdravilna rastlina.

Uživanje regrata velja za slovensko posebnost, ki je še kako priporočljiva, saj regrat koristno vpliva na razstrupljanje.

Nima značilnega vonja in je grenkega okusa. Svež regrat se uporablja kot solata, ki krepi organizem, olajšuje presnovo ter pomaga pri čiščenju krvi. Pospeši predvsem delovanje žolča in jeter ter pomaga pri kroničnem vnetju jeter. Če smo bolni, se priporoča, da vsak dan prežvečimo šest regratovih stebel; škoditi ne morejo, koristijo pa lahko zelo.

V trgovinah regrata ne boste našli, vsaj v veliki večini ne. Ljudje pač raje nabiramo regrat na travnikih, kar je zastonj in sproščujoče obenem. Morda je malo manj zabavno njegovo čiščenje, a to je že druga zgodba. Seveda pa je za nabiranje regrata potreben čas, in ker si ga vedno ne moremo vzeti, se lahko po regrat odpravimo na tržnico.

Zasoljene cene

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Morda si boste ob prihodu na tržnico vseeno premislili in regrat raje odšli nabrat sami, saj cene za kilogram regrata na ljubljanski tržnici dosegajo tudi 16 evrov. Se pa branjevke znajdejo in namesto cene za kilogram povedo postavko za pol ali četrt kilograma; štiri oziroma osem evrov za regrat se pač sliši veliko prijaznejše do denarnice. Za več kot 50 odstotkov ceneje boste regrat kupili od prodajalcev na spletnem portalu Bolha. Tam za kilogram svežega in očiščenega regrata računajo od šest do 12 evrov, nekateri ga celo dostavijo na dom. Na dan obiska celjske tržnice so bile stojnice tudi tam bogato založene z regratom, dobiti ga je bilo mogoče že za pet evrov za kilogram. Je pa znano, da so na začetku sezone regrata cene povsod najvišje in se nato vse do konca sezone nižajo.

Nadvse koristne so tudi regratove korenine

splet
regratove korenine

Če regrat nabirate sami, se vam izplača nabrati tudi korenine. Slednje se sicer nabirajo nekoliko kasneje (konec aprila), a so zelo dragocene. Farmacevti pitje čaja iz regratovih korenin priporočajo kot podporo delovanju jeter in žolčnika, pomaga pa tudi pri prebavnih težavah, kot so napihnjenost, napenjanje, slaba prebava, ter pri pomanjkanju apetita. V lekarni boste za 150 gramov regratovih korenin odšteli 6,29 evra. Na travniku jih dobite brezplačno, skupaj s prijetnim odmerkom vitamina D, za katerega bo poskrbelo sonce. Primerno posušene in skladiščene pa boste lahko uporabljali vse leto.