Zanimivosti

Ni jih. Dobra novica ali gromozansko razočaranje?

R.T.
18. 9. 2015, 12.08
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Po podrobni analizi obetavnih galaktičnih kandidatov je astronom zaključil, da obstaja le malo do nič dokazov o obstoju napredne civilizacije kjerkoli v naši bližini. To se morda zdi dobro, z vidika trenutnega razumevanja fizikalnih zakonov našega vesolja pa gre za precejšnje razočaranje.

Arhiv Svet24

Astronom Michael Garrett z nizozemskega Inštituta za radijsko astronomijo in z Univerze v Leidnu je do takšnega zaključka prišel po proučevanju radijskih emisij, ki prihajajo iz več sto galaksij kandidatk, in po primerjavi z infrardečimi emisijami. Te galaksije so bile predhodno izbrane, saj so posebne zaradi nenavadno ekstremnih emisij iz srednjevalovnega infrardečega območja. Kaj pa imajo infrardeče in radijske emisije skupnega z naprednimi zunajzemeljskimi civilizacijami? Odgovor je odpadno toploto.

Tip 1 bomo morda postali čez sto do dvesto let, če bomo takrat sploh še obstajali.

Po lestvici

Astronomi proučujejo emisije galaksij, v katerih bi lahko uspevale civilizacije, ki se na Kardaševi lestvici uvrščajo v tip 3. Ta na podlagi hipotetične merske enote meri, kako razvita je lahko neka zunajzemeljska civilizacija, stopnjo razvoja pa ocenjuje na sposobnosti izrabljanja energije te civilizacije. Na primer: civilizacije tipa 1 lahko izkoristijo vso razpoložljivo energijo svojega domačega planeta; civilizacije tipa 2 lahko izkoristijo vso razpoložljivo energijo svoje zvezde; civilizacije zadnjega tipa, torej tipa 3, pa si lahko postrežejo z energijo celotne galaksije. Človeštvo zaenkrat še ne pripada nobenemu od teh tipov. Tip 1 bomo morda postali čez sto do dvesto let, če bomo takrat sploh še obstajali.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Odpadna toplota

Če torej predpostavljamo, da so nekje tam zunaj civilizacije tipa 3, kako bi jih sploh lahko zaznali z našo omejeno tehnologijo? Vsemu napredku navkljub bi bile podvržene zakonom fizike. Nekatere galaksije bi zato morale žareti od odpadne toplote, saj energije ni mogoče ustvariti ali uničiti, temveč zgolj pretvoriti v druge oblike energije.

Le naravni procesi

Za Garrettovo delo je bilo ključnega pomena univerzalno pravilo, ki velja za emisije najbolj znanih galaksij. Če je znano, da galaksija proizvaja veliko emisij iz srednjevalovnega infrardečega območja ter skladnih radijskih emisij, to najverjetneje pomeni, da so bile na delu velikanske količine vročega prahu. Torej naravni procesi, kot je nastajanje zvezd, in ne dejavnosti napredne zunajzemeljske civilizacije tipa 3. Spričo redkosti sistemov, za katere bi bilo mogoče reči, da v njej domuje tako napredna civilizacija, njegova analiza kaže, tako Garrett, da Nezemljanov v naši bližini najverjetneje ni.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost