Dave Whitlock, kemijski inženir z diplomo s slovitega Tehnološkega inštituta Massachusettsa, pravi, da ni nikakršne podlage za domnevo, da je kopanje nekaj zdravega. Meni celo, da kemikalije v milih in šamponih uničujejo vse dobrodejne bakterije, ki so nekoč živele na naši koži in skrbele za njeno čistočo.
Tem bakterijam se je začel posvečati, ko ga je ženska, s katero je takrat bil v zvezi, vprašala, zakaj se konji poleti valjajo v blatu. »Edini razlog, da bi se konji lotevali takšnega početja, je, da je v tem nekakšna evolucijska prednost,« je pojasnil Whitlock. Takrat je, kot pravi, spoznal, da konji na tak prefinjen način skrbijo za svojo čistočo.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Bakterije v razpršilcu, tako Whitlock, delujejo kot osebni čistilci, saj se prebijejo skozi znoj v naši koži.
Ideja pa mu ni dala miru. Zato je bil njegov naslednji korak razvoj posebnega razpršilca – poimenoval ga je »meglica« –, katerega je do vrha napolnil z »dobrimi« bakterijami, kot jim pravi. Bakterije v razpršilcu, tako Whitlock, delujejo kot osebni čistilci, saj se prebijejo skozi znoj v naši koži. Hranijo se s sečnino in amonijakom v znoju ter ju pretvarjajo v dušikov oksid, ki telesu ne škodi. Ravno nasprotno, pravi Whitlock: molekule dušikovega oksida med drugim širijo krvne žile in pomagajo uravnavati krvni pritisk.
Smo res čisto zamešali s sterilnim, kot je prepričana Jasmina Aganović, generalna direktorica podjetja AOBiome, ki proizvaja omenjeni razpršilec? Dave Whitlock vsekakor je takšnega mnenja.