Zanimivosti

VIDEO: Že dvanajst let se ni oprhal

R.T.
16. 9. 2015, 11.35
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Ameriški znanstvenik se že dvanajst let ni okopal, da bi dokazal, da so tovrstne navade precenjene. Sam si raje pomaga z bakterijami.

Twitter

Dave Whitlock, kemijski inženir z diplomo s slovitega Tehnološkega inštituta Massachusettsa, pravi, da ni nikakršne podlage za domnevo, da je kopanje nekaj zdravega. Meni celo, da kemikalije v milih in šamponih uničujejo vse dobrodejne bakterije, ki so nekoč živele na naši koži in skrbele za njeno čistočo.

Tem bakterijam se je začel posvečati, ko ga je ženska, s katero je takrat bil v zvezi, vprašala, zakaj se konji poleti valjajo v blatu. »Edini razlog, da bi se konji lotevali takšnega početja, je, da je v tem nekakšna evolucijska prednost,« je pojasnil Whitlock. Takrat je, kot pravi, spoznal, da konji na tak prefinjen način skrbijo za svojo čistočo.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Bakterije v razpršilcu, tako Whitlock, delujejo kot osebni čistilci, saj se prebijejo skozi znoj v naši koži.

Ideja pa mu ni dala miru. Zato je bil njegov naslednji korak razvoj posebnega razpršilca – poimenoval ga je »meglica« –, katerega je do vrha napolnil z »dobrimi« bakterijami, kot jim pravi. Bakterije v razpršilcu, tako Whitlock, delujejo kot osebni čistilci, saj se prebijejo skozi znoj v naši koži. Hranijo se s sečnino in amonijakom v znoju ter ju pretvarjajo v dušikov oksid, ki telesu ne škodi. Ravno nasprotno, pravi Whitlock: molekule dušikovega oksida med drugim širijo krvne žile in pomagajo uravnavati krvni pritisk.

Smo res čisto zamešali s sterilnim, kot je prepričana Jasmina Aganović, generalna direktorica podjetja AOBiome, ki proizvaja omenjeni razpršilec? Dave Whitlock vsekakor je takšnega mnenja.