Šeststo let naj bi štel stari hrast, zaradi katerega prebivalci vasi Savinac protestirajo proti izgradnji avtoceste z delovnim imenom koridor 11. Drevo s tradicijo namreč stoji na trasi in bi ga bilo treba izruvati, a lokalci ne dajo njegovih korenin. Zanje ni samo simbol regije, ampak naj bi predstavljal poreklo in tradicijo Srbije. Trdno so namreč prepričani, da se je pod njim odpočil srbski monarh Miloš Obrenović, med dremežem pa je domnevno sanjal, kako iz Srbije preganja Turke. Lokalni prebivalci menijo, da bo tisti, ki bo nad hrast dvignil sekiro, za večno preklet.
Izgradnja avtoceste, ki jo izvaja azerbajdžansko podjetje, se je ustavila 300 metrov pred mogočnim hrastom. Prebivalci in okoljevarstvene organizacije so njegov prezgodnji konec preprečili že pred dvema letoma, ko je bil načrtovan posek. Beograd je tedaj sicer modroval o rešitvah, a je na koncu le ugotovil, da bi bilo reševanje tradicije preveč neracionalno. Stroške so ocenjevali pri nekaj milijonih, saj bi reševanje drevesa zahtevalo spremembo prostorskega načrta. Ministrica za gradbeništvo, transport in infrastrukturo Zorana Mihajlović je zato nastopila s kompromisnim predlogom. Delček hrasta bi cepila na mlajše drevo in mu tako omogočila življenje v drugi obliki. »Srbija ni bogata država, ki bi si lahko privoščila razkošje spreminjanja načrtovanih tras zaradi drevesa,« je še povedala Mihajlovićeva.
Prebivalci ministrico izzivajo, naj skuša starosto, pod čigar krošnjo je počivala srbska tradicija, posekati kar sama. »Naj se pred hrastom trikrat prekriža in naj ga nato trikrat udari s sekiro,« je odločen Mališa Nikolić (50) iz Savinca. Mihajlovićeva se na vabilo še ni odzvala, Nikolić pa je prepričan, da bi se dalo enostavno narediti obvoz okoli drevesa in za nesporazum z lokalci krivi vlado, ki da jih ni dovolj hitro poslušala, niti se ni iz Beograda pomujala na teren. Sicer, je dramatičen Nikolić, bo teh dvesto metrov avtoceste, ki se bo razpenjala čez korenine hrasta, najbolj nevarno in črno območje avtoceste. Od pristojne ministrice je v preteklosti zahteval, naj se krošnja drevesa zaščiti s steklenim pokrovom, njegove korenine pa z jekleno kletko.