Zanimivosti

Povodenj odplaknila metropolo s 20.000 prebivalci

R.T.
3. 6. 2015, 11.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Cahokia, največja srednjeveška naselbina severno od Mehike, ki je vzcvetela v 12. stoletju – na vrhuncu je v njej bivalo kar 20.000 ljudi –, je bila do 14. stoletja povsem opuščena. Rezultati nedavnih raziskav pa bi lahko naredili konec tej skrivnosti.

Arhiv Svet24

Cahokia je med 12. in 13. stoletjem veljala za središče najverjetneje vodilnega indijanskega poglavarstva Misisipijske kulture, zadnje in najbolj razvite od vseh kultur Graditeljev gomil (kamenodobna indijanska ljudstva iz vzhodnih predelov Severne Amerike), ki se je oblikovala med srednjim tokom Misisipija in zahodno od Apalačev.

Piramido so gradili od 10. pa do 13. stoletja.

Naselbina je začela nastajati že v 7. stoletju – njeni prebivalci so živeli od poljedelstva in trgovine, sčasoma pa se je razširilo še obrtništvo. Obrtniki so izdelovali kože, bakreno okrasje, nakit, orodje iz lesa in kamna. Na krilih teh treh panog se je razcvetela Cahokia – središče, iz katerega se je širil vpliv Misisipijske kulture. Svoj vrhunec je dosegla okoli leta 1.100, ko je na 13 kvadratnih kilometrih v s slamo kritimi hišah živelo približno 20.000 ljudi, središče mesta pa je bilo ograjeno s hlodovino. Od srednjeameriških sorodnikov so si sposodili tempeljske terasaste piramide in osrednje trge. Na piramidah so bili templji (znano je, da so častili božansko Sonce) in bivalni prostori elite – čeprav je družba še vedno temeljila na plemenski ureditvi, je že bila deljena v družbene razrede, katerim je vladal teokratski vladar. V samem središču je stala ogromna tempeljska piramidna gomila iz nanosov prsti, ki se je ohranila še do danes. Gradili so jo od 10. pa do 13. stoletja. S 316 metri dolžine, 241 metri širine, 30 metri širine in s prostornino vsaj 600.000 kubičnih metrov je največja piramida v Ameriki, po tlorisu pa prekaša tudi Keopsovo.

Povodenj brez primere

Vendar pa je bila naselbina do 14. stoletja iz neznanih razlogov povsem opuščena (strokovnjaki za isti čas beležijo zaton Misisipijske kulture). Verjetnih vzrokov za to je bilo v preteklosti navedenih več – podnebne spremembe, izčrpanost prsti ter populacijski pritiski. Novi dokazi pa kažejo, da naj bi bila za propad Cahokije zaslužna velikanska povodenj. Raziskovalci so do tega zaključka prišli na podlagi sedimentov izpred 2.000 let, pridobljenih iz jezer na območju. Ti kažejo, da je gladina reke Misisipi v nekem trenutku narastla za približno deset metrov, sledeča povodenj pa je zalila pridelke v regiji in načela njihove zaloge. Hrana in drugi ključni viri bi v civilizaciji, kot je bil Cahokia, kaj lahko bili valuta ter vzvod, s pomočjo katerega bi se lahko posamezniki pomikali višje na politični lestvici. »Upamo, da bodo naša dognanja sprejeta in da se bodo tudi drugi arheologi lotili iskanja dokazov o poplavah,« je dejal Samuel Munoz, vodja raziskave. Raziskovalci nameravajo poplave na območju še naprej preiskovati.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov