Težko je reči, kaj to pomeni za razvoj osebnih računalnikov in tiskalnikov. Verjetno nič dobrega, saj ti področji pri HP-ju zadnja leta najbolj pešata. Odločitev je v tej luči logična. Dve podjetji, od katerih bo eno verjetno životarilo, drugo pa cvetelo, namesto enega s povprečnimi rezultati. Ni pa prvič, da se podjetje HP deli. HP je izdeloval marsikaj, dokler ni vse, kar ni bilo povezano z računalništvom, tik pred prelomom tisočletja prenesel v novoustanovljeno podjetje Agilent Technologies.
Zato ni čudno, da iz HP-ja zadnje čase prihajajo informacije o razvoju naprav, katerih predstavitev je načrtovana za leto 2016. Najprej so razkrili, da bodo trgu ponudili profesionalni 3D-tiskalnik, pred kratkim pa še o popolnoma drugačnem računalniku, bolje rečeno strežniku za velika podjetja in spletne ponudnike, kot sta Google in Facebook. Imenujejo ga kar Stroj (The Machine), spremenil pa bo arhitekturo pomnilnika, ki je pri vseh računalnikih še vedno takšna, kot je bila zamišljena leta 1940.
Vsak računalnik (ali mobilna naprava) ima dva tipa pomnilnika. Hitri delovni pomnilnik RAM, ki je manjši in izgubi podatke, kadar na njem ni električne napetosti, in pomnilnik za dolgotrajnejše hranjenje podatkov, ki je največkrat v obliki trdega diska ali bliskovnega pomnilnika. Premikanje podatkov iz enega na drugega pomeni izgubo časa. Tu nastopi elektronski element memristor (tinyurl.com/kzhbymd), ki hrani podatke, tudi kadar je izključen. Stroj bo imel le ta tip pomnilnika, za kratko in za dolgo hranjenje podatkov. Zaradi tega ne bo le zmogljivejši, temveč bo porabil tudi manj energije. Poglejmo, kaj HP trdi. Pomnilnik iz memristorjev bo hitrejši od današnjih pomnilnikov RAM in bo hranil več podatkov v primerljivi velikosti kot trdi diski. Računalnik, narejen po HP-jevi zasnovi, bo šestkrat zmogljivejši od računalnika po »klasični«, pri tem pa bo porabil le 1,25 odstotka energije in zasedel deset odstotkov prostora. Čeprav gre pri tem računalniku za velik računalnik (strežnik), pa bo mogoče zasnovo enega samega pomnilnika prenesti tudi na manjše naprave.
Delujoč prototip Stroja je predviden v letu 2016
Da pa bi si razvijalci programov in raziskovalci lahko predstavljali, kako bo deloval, bo HP letos pokazal operacijski sistem Linux++, ki bo simuliral njegovo strojno zasnovo. Programerji pa bodo imeli na voljo orodja za preizkušanje delovanja programov na novi zasnovi. Linux++ še ne bo operacijski sistem Stroja. Skupaj z njim bodo razvili tudi nov operacijski sistem, ki ga HP imenuje Carbon.
V tej novici je kljub vsemu še veliko dvoma. HP mora še vedno narediti velik napredek – tako v programski kot tudi v strojni zasnovi novega računalnika –, predvsem pa mora dokončati razvoj pomnilnika, ki temelji na memristorjih. Prvič smo o njih pisali leta 2008, ko je HP objavil, da mu ga je uspelo narediti. Hkrati je tudi napovedal prve izdelke za leto 2013. Eno leto pred tem so priznali, da takrat pomnilnika na osnovi memristorja še ne bo, da pa bodo gotovo leta 2014. In jih ni bilo. Po novem naj bi bil pomnilnik končan leta 2016. Bomo videli. Ne bi se prvič izkazalo, da je bila napoved preveč optimistična ter v bistvu le v pomoč predvideni razdružitvi podjetja HP oziroma pomirjanje tistih, ki nad idejo niso najbolj navdušeni.