Zanimivosti

Ljudje odprtih rok 2014: kdo so postali dobrotnik, darovalec, izjemna osebnost in dobri človek leta?

N.N.
21. 11. 2014, 09.56
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Revija Naša žena je maja letos enaindvajsetič zapored razpisala natečaj za zbiranje predlogov za ljudi odprtih rok. Izmed predlogov, ki so prispeli v uredništvo, so izbrali 18 posameznic, posameznikov in skupin, ki so na današnjem svečanem dogodku v Narodni galeriji v Ljubljani prejeli zahvalne listine. Dobrotnica, darovalec, izjemna osebnost in dobri človek leta 2014 pa so prejeli tudi srebrno priponko – posnetek okrasne zaponke ptice v letu iz 5. stoletja, najdene v Ajdni nad Potoki, ki je z dovoljenjem Gorenjskega muzeja zaščitni znak akcije Ljudje odprtih rok.

Mare Vavpotič / KraterMediaAgency

Zahvalne listine sta podelila Marta Krpič, odgovorna urednica Naše žene, in Martina Vuk, državna sekretarka Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Prireditev so z glasbo popestrili Severa in Gal Gjurin ter Tomaž Glavač in Matic Žirovec, vodila pa Ida Baš.

Mare Vavpotič / KraterMediaAgency.

Člani posebne komisije (Metka Klevišar, Mojca Senčar, Jure Sešek, Ela Zupančič, Zmaga Grah, Aleksandra Klinar Blaznik, Neva Železnik, Marta Krpič) so glasovali in izbrali: dobrotnik 2014 je Jonatan Prijatelj, Društvo staršev otrok z rakom iz Ljubljane, darovalec 2014 je Enes Musić iz Dobrunj pri Ljubljani, izjemna osebnost 2014 je Ahmed Pašić z Jesenic, s poslanimi glasovnicami pa so bralci Naše žene izbrali dobrega človeka 2014 – Sonjo Majal iz Rač.

Zahvalne listine pa so prejeli tudi drugi letos predlagani, in sicer med dobrotniki Pavla Balažic iz Dokležovja, Humanitarno društvo Bod' to kar si iz Ljubljane, Skupina planinskih vodnikov pri Društvu upokojencev Vrhnika, Blaž Jarc iz Mirne Peči, Sonja Majal iz Rač in Lorena Meglič iz Maribora; med darovalci Osnovna šola Drska iz Novega mesta ter Mateja in Matjaž Kleindienst iz Naklega, med izjemnimi osebnostmi pa Andrej Berginc iz Postojne, Staša Tunja Bojičić iz Kamnika, Društvo prve medicinske pomoči Rogašovci, Nikolay Grishin iz Ljubljane, Lucienne Lončina iz Ankarana, Majda Smrekar iz Nove Gorice in Štefka Lukić Zlobec iz Ljubljane. 

Mare Vavpotič / KraterMediaAgency.

V enaindvajsetih letih je revija Naša žena tako predstavila več kot 700 ljudi, ki jim je življenjsko vodilo nesebična skrb za druge in sodelujejo v različnih humanitarnih in dobrodelnih projektih. Njihova ljubezen do sočloveka, volja in energija »premikajo gore« in delajo ta naš svet, ki je za nekatere poln bolečine, gorja in trpljenja, lepši in boljši. Med njimi so tudi takšni, ki so nekoč sami pretrpeli veliko hudega, zdaj pa, ko lahko, nesebično pomagajo drugim: z denarjem, materialnimi dobrinami, nasveti, s toplo besedo … K temu pa znajo in zmorejo pritegniti še mnoge druge, s katerimi nato skupaj krepijo v ljudeh optimizem, vero v dobro in jim pokažejo, da v svojih stiskah niso pozabljeni.

Z akcijo Ljudje odprtih rok Naša žena vsa ta leta spodbuja solidarnost med ljudmi in sporoča, da je med Slovenci še kako »živa« in da je veliko tudi tistih, ki so vsem tem dobrim ljudem hvaležni. Projekt podpira tudi Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in se na ta način v imenu države zahvali vsem prostovoljcem, darovalcem in številnim drugim, ki pomagajo ljudem v stiski, saj država vsega tega sama zagotovo ne bi zmogla.