Podrobnosti o tem, kako daleč so s programom Penetration Hard Targets, za zdaj še ni znano, saj so obsežni deli programa strogo tajni. NSA bi bila s tovrstnim superračunalnikom sposobna dešifrirati kode, ki jih po svetu uporabljajo za zaščito bančnih, zdravstvenih, poslovnih in vladnih informacij, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Washington Post se je pri poročanju skliceval na dokumente, ki jih je predal ameriški žvižgač in nekdanji sodelavec NSA Edward Snowden. Kvantni računalnik velja za veliko zmogljivejšega kot navadni digitalni računalnik. Kvantno računalništvo je sicer cilj številnih zasebnih podjetij, kot je na primer IBM, saj bi lahko znatno povečalo hitrost in varnost računalnikov ter drugih naprav.
Znanstveniki se po poročanju časnika že dalj časa sprašujejo, če je NSA pri razvoju superračunalnika prišla že dlje kot ostali, civilni raziskovalni programi. Čeprav celoten obseg raziskav NSA ni znan, časnik vseeno ocenjuje, da NSA nima pretiranega naskoka pred drugimi in da je na istem kot raziskovalni projekti, ki jih podpirata Evropska unija in Švica.
Imajo vpogled v vse vaše podatke
Ameriška agencija za nacionalno varnost (NSA) razvija superračunalnik, s katerim bi lahko dešifrirala praktično vse najzapletenejše šifre, je v četrtek poročal ameriški časnik Washington Post. Delo na tako imenovanem kvantnem računalniku poteka v okviru 58 milijonov evrov vrednega programa.