Svet

Med prijetimi na Hrvaškem tudi dvojica, izročitev katere zahteva Slovenija

STA/M.J.
3. 1. 2014, 11.23
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Nekdanja visoka uradnika jugoslovanske obveščevalne službe Josip Perković in Zdravko Mustač sta dva najbolj izpostavljena med desetimi prijetimi osebami v začetku leta, ko je Hrvaška uveljavila evropski priporni nalog brez časovne omejitve. Na območju Varaždina so prijeli tudi 44-letnika in 38-letnika, za katera izročitev zahteva Slovenija.

Slovensko pravosodje bremeni enega izmed prijetih za ponarejanje dokumentov, drugega pa zaradi povzročitve hude poškodbe s smrtnim izidom. Oba sta nasprotovala izročitvi v Slovenijo, je poročal danes Večernji list.

Hrvaški mediji so izpostavili zgodbo o Željku Mitriću, ki je leta 1993 ugrabil nekdanjega slovaškega poslanca Josefa Matulo. Njegovo izročitev je zahtevala Slovaška, ki ga je medtem obsodila na dve leti zapora.

Sicer je slovenska policija leta 2011 izpustila Mitrića, potem ko so ga prijeli na podlagi evropskega pripornega naloga na meji s Hrvaško. Slovensko sodišče je ocenilo, da je Mitrićev primer zastarel.

Hrvaška policija je 1. januarja prijela še tri osebe, ki jih zaradi različnih nasilnih kaznivih dejanj zahteva Nemčija ter eno, ki jo zaradi tihotapljenja mamil iščejo v Italiji.

Moškega, ki so ga prijeli na območju Šibenika, so medtem spustili, ker je Avstrija umaknila zahtevo po pregonu.

Hrvaški sabor je konec junija lani, le nekaj dni pred vstopom države v Evropsko unijo, časovno omejil izročitev svojih državljanov zgolj na zgolj tiste, ki so kazniva dejanja storili po avgustu 2002.

Spremembo zakona o sodelovanju s članicami EU v kazenskih postopkih so na Hrvaškem poimenovali "lex Perković", ker so opozicija in mediji trdili, da gre za poskus reševanja nekdanjega pripadnika jugoslovanske in hrvaške obveščevalne službe.

Po večmesečnem sporu z EU je Hrvaška 1. januarja letos razveljavila časovno omejitev. Tako bodo lahko izročili tudi večino preostalih oseb.

Od julija lani so prejeli več kot 110 zahtev za izročitvijo na podlagi evropskega pripornega naloga. Približno petine oseb niso mogli izročiti do začetka letošnjega leta zaradi časovne omejitve.