Predlog zakona je v začetku meseca s 16 glasovi za in 13 proti potrdil državni senat, spodnji dom parlamenta pa ga je potrdil že avgusta.
S predsednikovim podpisom je zakon sedaj stopil v veljavo, vendar bo urugvajska vlada v naslednjih štirih mesecih morala oblikovati posebna pravila, ki bodo na primer določala, katere vrste marihuane bodo lahko proizvajali, določiti pa bo morala tudi pogoje za pridobitev licence za njeno proizvodnjo, navaja AFP.
Nov zakon sicer vsakemu Urugvajcu, starejšemu od 18 let, dovoljuje, da si doma vzgoji do šest rastlin marihuane, ki jo bo mogoče tudi kupiti v lekarnah do 40 gramov na mesec na osebo.
Mednarodni odbor za nadzor narkotikov (INCB) s sedežem na Dunaju je že opozoril, da Urugvaj s tem krši mednarodno pravo, saj je odločitev v nasprotju z enotno konvencijo o nedovoljenih drogah iz leta 1961, katere pogodbenica je tudi Urugvaj. Konvencija dovoljuje uporabo marihuane zgolj v zdravstvene in znanstvene namene.
Odločitev "mladih ljudi ne bo zaščitila, ampak bo spodbudila zgodnje eksperimentiranje, znižala starost prve uporabe in tako prispevala k razvojnim problemom, zgodnejšemu nastopu odvisnosti in drugim motnjam," je opozoril direktor INCB Raymond Yans.
Urad ZN za droge in kriminal (UNODC) je izrazil strinjanje z izraženim stališčem INCB, varuhom mednarodnih konvencij o mamilih.
Podpisali zakon o legalizaciji marihuane
Urugvajski predsednik Jose Mujica je v torek podpisal kontroverzni zakon za legalizacijo marihuane, so sporočili iz njegovega urada. Urugvaj je tako postal prva država na svetu z legalizirano proizvodnjo, trgovino in uporabo marihuane, poroča francoska tiskovna agencija AFP.