Matematik je tako imenovano kraljevo pomilostitev prejel na predlog britanskega pravosodnega ministra Chrisa Graylinga, v veljavo pa je stopila danes, poroča britanski BBC.
"Turing si zasluži, da se ga spominjamo po njegovem neverjetnem prispevku v drugi svetovni vojni in po njegovi znanstveni zapuščini. Kraljičina pomilostitev je poklon temu izjemnemu človeku," je odlok o pomilostitvi pospremil Grayling.
Turing je bil eden ključnih matematikov svojega časa. Z njegovo pomočjo je zaveznikom med drugo svetovno vojno uspelo prelisičiti zloglasen nemški kodirni stroj Enigma, poleg tega pa je pripomogel pri razvoju teoretičnega računalništva.
Še danes je na primer znan t. i. Turingov test, ki se uporablja za ocenjevanje umetne inteligence. Računalniški program test prestane, kadar ocenjevalec ne more ugotoviti, ali se dopisuje s strojem ali s človekom.
Britanija posmrtno pomilostila računalniškega pionirja Turinga
Britanski matematik in kriptograf Alan Turing, oče modernega računalništva in umetne inteligence, je 59 let po smrti dočakal pomilostitev. Zaradi spolne usmeritve je bil leta 1952 obtožen nečednega vedenja ter kaznovan s kemično kastracijo oz. vbrizgavanjem ženskih hormonov. Dve leti kasneje je storil samomor.