49-letnega očeta Murada naj bi obglavili 23. junija v kraju Gassanieh na severu Sirije, kjer je gradil nov samostan svetega Simona. Ubili naj bi ga pripadniki islamistične skupine Jabhat al-Nusra, povezane z Al Kaido, ker naj bi sodeloval z režimom Bašarja Asada oziroma z mednarodnim Rdečim križem.
Na posnetku usmrtitve oče Murad z zvezanimi rokami sklonjen kleči na travniku. Zraven njega kleči še en moški. Eksekucijo opazuje več deset moških in celo nekaj otrok. Krvnik najprej z lovskim nožem Muradu prereže vrat, množica pa ob tem fanatično vzklika Allahu Akbar (Alah je velik). V nekaj minutah krvnik žrtvi odreže glavo in jo položi na telo. Potem ponovi grozljivo dejanje še z drugim klečečim moškim.
Oče Murad se je zavedal, da je njegovo življenje ogroženo, saj so prejšnji samostan, v katerem je bival in pomagal drugim ljudem, bombardirali že na začetku sirske državljanske vojne. Tokrat so islamisti več tednov napadali kraj Gassanieh in naposled zavzeli samostan svetega Antona, v katerem se je oče Murad s še nekaj kristjani poskušal upreti skrajnežem.
Po podatkih obveščevalnih služb, ki spremljajo dogajanje na Balkanu, se v Siriji na strani upornikov bojuje tudi približno 300 mudžahedinov, ki pripadajo vahabijskemu in salafističnemu gibanju, iz Bosne in Hercegovine, Makedonije in Srbije. Po vrnitvi v svoje države naj bi imeli status 'veteranov, izurjenih za teroristične akcije'. Na strani Svobodne sirske armade naj bi se borilo tudi nekaj deset Albancev s Kosova, njihov glavni motiv pa naj bi bil 'pomoč sunitskim bratom v Siriji'.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Sirske vladne sile so sicer konec prejšnjega tedna začele ofenzivo v več delih mesta Homs, ki so pod nadzorom upornikov. Uporniške četrti mesta so silovito napadle z letali, topovi, raketami in drugim težkim strelnim orožjem. »Zbrisali so polovico mesta,« je povedal eden izmed prebivalcev Homsa.
Homs je tretje največje mesto v Siriji, večji del mesta s 650.000 prebivalci je pod nadzorom vladnih sil, nekatera okrožja, še posebej v starem delu mesta, pa že leto dni obvladujejo uporniki, med katerimi so najbolj fanatični prav pripadniki skupine Jabhat al-Nusra.
Po zavzetju mesta Qusair poskuša vladna vojska ob podpori libanonskega gibanja Hezbolah z ofenzivo v Homsu ponovno pridobiti nadzor nad koridorjem, ki povezuje prestolnico Damask z mesti na obali Sredozemskega morja.