Bronski Beat je nastal 1983, ko so bili Škota Jimmy Somerville in Steve Bronski (pravo ime Steven William Forrest) ter Anglež Larry Steinbachek cimri v hiši v Brixtonu v Londonu. Steinbachek je ob neki priložnosti, ko je Jimmy Somerville nastopil za dokumentarec Framed Youth, slišal njegovo petje in predlagal, da bi tudi sami ustvarjali glasbo. Prvič so nastopili na umetniškem festivalu September in the Pink in bili rahlo razočarani nad sceno in nastopajočimi. Mimogrede, vsi trije so bili geji in so skozi glasbo želeli močneje izraziti nestrinjanje s politiko do istospolno usmerjenih. Steinbachek in Bronski sta igrala klaviature, medtem ko je bil Somerville v triu zadolžen za vokale. Bil je poznan po svojem značilnem falseto glasu.
Smalltown Boy kot največji hit
Po samo devetih nastopih so 1984 podpisali pogodbo z založbo London Records. Njihov debitantski single, Smalltown Boy, ki govori o gejevskem najstniku, ki zapusti družino in domače okolje, je pstal takojšnji hit. Na angleških lestvicah je Smalltown boy skočil od tretjega mesta, v Belgiji in na Nizozemskem pa na prvo. Pesem so promovirali tudi z videospotom, ki ga je režiral Bernard Rose, pionir digitalnega filma. V njem se Somerville skuša spoprijateljiti s skakalcem na glavo v bazenu, potem pa ga napadejo njegovi homofobni kolegi in potem ga policija vrne v domače okolje iz katerega pobegne z vlakom. Policista v videu igra Colin Bell, takratni šef marketinga pri London Records. V ZDA je pesem prišla do 48. mesta, v Avstraliji pa do osmega.
Sledil je single Why, ki je na angleških lestvicah zasedel šesto mesto in se prav tako ubada s predsodki o gejih. V tistem času je bil v Veliki Britaniji hetero seksualni spolni odnos s privoljenjem zapisan pri 16 letih, med istospolnimi pa pri 21. Konec leta 1984 so Bronski Beat izdali album z naslovom The Age of Consent, notranji del albuma pa je imel seznam različne starosti za privolitev v spolni odnos v različnih državah po svetu. V Angliji je album prišel na 4. mesto, v ZDA pa na 36.
V času izida albuma je Bronski Beat sodeloval na koncertu Pits and Perverts v Electric Ballroomu v Londonu, kjer so geji in lezbijke zbirali denar za podporo rudarjem. Dogodek je opisan v filmu Pride iz 2014. Pred božičem 1984 je izšel še 3. single, It Ain't Necessarily So, klasika iz Porgy in Bess, ki se sprašuje o resničnosti bibličnih zgodb. Tudi ta pesem je prišla med prvih 20 na angleških lestvicah.
Številna sodelovanja
1985 so Bronski Beat skupaj z Marcom Almondom iz Soft Cella posneli pesem Donne Summer, I Feel Love. Dolga različica pesmi je vključevala tudi odlomke pesmi Donne Summer, Love to Love You Baby in Johnny Remember Me, Johna Leytona. Pesem je bila velik uspeh, v Angliji je prišla na tretje mesto in izenačila dosežek Smalltown Boy. Almond je poznal pesem, ni pa se mu dalo prebrati besedila, zato je iz glave zapel »What'll it be, you and me« kot »Falling free, falling free«.
Skupina je 19785 ponovno šla v studio s producentom Mikeo Thorneom in posnela novi single Run From Love. Matična založba London Records, PolyGram, je natisnila nekaj 12-palčnih plošč s pesmijo in jo poslala na radie in v prodajalne plošč. A do polic niso prišli, saj so napetosti v skupini rastle, tako na osebni kot politični ravni, posledično pa je poleti 1985 Jimmy Somerville rekel, da ima vsega dovolj in zapustil trio.
Run from Love je bil pozneje izdan kot remix na albumu Hinderds & Thousands. Somerville se je preselil v The Communards z Richardom Colesom in pozneje začel solo kariero, preostala člana pa sta iskala novega vokalista.
Pogumno naprej z novim pevcem
Bronski Beat ni dolgo stal na mestu. Somervillea je zamenjal John Foster, večkrat podpisan tudi kot Jon Jon. Novembra 1985 je izšel novi single, prvi z novim pevcem, Hit That Perfect Beat, ki je s tretjim mestom na angleških lestvicah pokazal, da Bronski Beat ni bil Jimmy Somerville in obratno. Sledila sta še dve plesni skladbi, C'mon C'mon in Truthdare Doubledare. Bronski Beat je začel sodelovati s producentom Markom Cunninghamom in z njim posnel prvi BBC-jev single za kampanjo Otroci v stiski. Šlo je za priredbo Bowiejeve skladbe Heroes, band pa je bil podpisan kot The County Line. 1987 je John Foster zapustil skupino, preostala člana pa sta začela snemati novi album Out and About. Naslovi pesmi so bili The Final Spin, Peace and Love, kjer je vokale odpela Rose McDowall iz Strawbery Switchblade. Steinbachek in Bronski sta šla z novim materialom na turnejo in dobila kar pozitivne kritike, vseeno pa je založba London Records prekinila pogodbo z zdaj duetom in album je ostal na trakovih.
Počasna pot v ozadje...
1987 je Bronski Beat nastopil na koncertu ob Svetovnem dnevu AIDS-a skupaj z nekdanjim pevcem Somervilleom. Bronski Beat nista utonila v pozabo, niti nista letela v osperdju. 1989 se jima je pridružil novi pevec Jonathan Hellyer, trio pa je skupaj z back vokalistko Annie Conway nastopal na ameriški in evropski turneji. Cha Cha Heels je bila blaga uspešnica, ki jo je odpela ameriška igralka in pevka Eartha Kitt. Pesem se je uvrstila na 32. mesto na angleških lestvicah. Pesem je bila sprva mišljena za film z igralcem Divine, drag queenom, ki pa jepred snemanjem 1988 umrl.
Bronski Beat so še vedno migali in so 1990 in 1991 izdali tri nove single, I'm Gonna Run Away, One More Chance in What More Can I Say, vse tri je produciral Mike Thorne.
...in pozabo
1994 v začetku nove dobe »unc-unc« glasbe je Bronski Beat izdal tehno remiksa Tell Me Why 94 in Smalltown Boy 94 za nemško založbo XYZ Music. Naslednje leto je izšel album Rainbow Nation, kjer je Hellyer spet prevzel vlogo glavnega vokalista, kot dodatnega klaviaturista pa so vzeli Iana Donaldsona. Po nekaj letih nastopov je Bronski Beat spontano ugasnil. Steve Bronski je postal producent za druge glasbenike, Ian Donaldson je postal uspešen DJ (Sordid Soundz), Larry Steinbachek pa je prevzel mesto direktorja gledališkega podjetja Remote Control Productions.
Steve Bronski je 2007, ko je bil slavni trio le še oddaljen spomin, v glasbenih letih seveda, na novo posnel pesmi Stranger To None z rock skupino All Living Fear. Narejene so bile štiri različice, od tega je ena končala na kompilacijskem albumu Bronski Beata, Fifteen Years After. 2015 je Steve Bronski sodeloval z Jessico James, ker ga je spominjal na Divine, po glasu pa na Eartho Kitt ter znova posnel Cha Cha Heels. Leto pozneje je sledil poskus vrnitve skupine.
Novi Bronski Beat
Bronski je skupaj z Ianom Donaldsonom angažiral novega pevca, Stephena Granvillea. Prenovljeni Bronski Beat je 2017 izdal predelano različico Age of Consent z naslovom Age of Reason. Neizdani album Out and About iz 1987 je bil objavljen v digitalni obliki na spletni strani Stevea Bronskega, vključno z nekaj na novo aranžiranimi skladbami.
Od originalne zasedbe je ostal le še Jimmy Somerville. Larry Steinbachek je umrl 7. decembra 2016 po kratki bitki z rakom, star 56 let. Točno pet let pozneje, 7. decembra 2021 je v požaru v svojem stanovanju v Londonu zaradi vdihavanja dima umrl še Steve Bronski. Že od 2018 je bil zaradi kapi prikovan na voziček. Jimmy Somerville je pred enim tednom dopolnil 62 let. Še vedno nastopa, veliko pa se ukvarja tudi z dobrodelnostjo.