Raziskave na univerzi Columbia
Strojni inženirji univerze Columbia se s temi izzivi ukvarjajo v laboratoriju za kreativne stroje profesorja Hoda Lipsona. V novem članku Perspective raziskujejo prednosti in slabosti tehnologije 3D tiskanja hrane.
Tehnologija tiskanja živil
Tehnologija tiskanja živil je znana že od leta 2005. Blutingerjeva ekipa je omejitev dosedanje tehnologije premagala s tiskanjem jedi, sestavljene iz sedmih sestavin, ki so bile pripravljene na kraju samem s pomočjo laserja. Avtorji ugotavljajo, da bi z natančnim večplastnim tiskanjem živil lahko izdelali bolj prilagodljiva živila, izboljšali varnost živil in uporabnikom omogočili lažji nadzor nad hranilno vrednostjo obrokov.
3D cheesecake
Ekipa je preizkusila več modelov skutne torte, sestavljenih iz sedmih ključnih sestavin. Ugotovili so, da je najuspešnejša zasnova uporabljala grahamski kreker kot osnovno sestavino za vsako plast torte. Zasnove z več sestavinami so se razvile v večplastne strukture, ki so sledile podobnim načelom kot arhitektura stavb.
Prednosti 3D tiskanja hrane
3D tiskanje hrane bi lahko omogočalo boljši nadzor in prilagajanje prehrane ter personalizirano prehrano. Prav tako bi bil lahko uporaben za pripravo hrane, ki bi bila bolj okusna za ljudi z motnjami požiranja. Lasersko kuhanje in 3D tiskanje hrane bi lahko kuharjem omogočilo lokaliziranje okusov in tekstur ter ustvarjanje novih doživetij s hrano.