Catherine je po poroki s princem Williamom leta 2011 postala polno zaposlena članica kraljeve družine. Ker je William najstarejši sin kralja Karla III., bosta s Kate verjetno postala naslednja kralj in kraljica Združenega kraljestva.
Meghan Markle je bila polno zaposlena članica kraljeve družine le slabi dve leti. Po poroki s princem Harryjem maja 2018 se je preselila v London in postala vojvodinja Susseška; januarja 2020 je par napovedal umik s kraljevih dolžnosti in se preselil v ZDA.
Zaradi višjega položaja v družini so za Kate vedno veljali tudi višji standardi oblačenja, vedenja, protokola in vseh drugih dvornih pravil. Kate se na primer ni smela udeležiti praznovanja božiča s kraljevo družino, dokler ni bila poročena, Meghan pa je s člani kraljeve družine lahko praznovala božič še pred poroko s Harryjem. Odkar je Meghan prenehala opravljati kraljeve dolžnosti, pa je še več pravil in protokolov, ki jih lahko krši. Naštevamo jih je le nekaj.
Kate Middleton se ni smela udeležiti družinskega praznovanja božiča, dokler s poroko z Williamom ni postala polnopravna članica kraljeve družine. Za Meghan to ni veljalo.
Kraljeva družina se na božični dan tradicionalno zbere v cerkvi v Sandringhamu, nato pa sledi sprehod, na katerem se sreča s podaniki. Navadno so povabljeni vsi člani kraljeve družine, tudi tisti, ki nimajo nazivov.
Partnerji članov kraljeve družine pa običajno niso povabljeni, razen če so poročeni.
Kate se je praznovanju prvič pridružila leta 2011, potem ko se je prej istega leta poročila s princem Williamom. Izjema je bila očitno narejena za Meghan, saj je bila po zaroki s princem Harryjem novembra 2017 povabljena, da se pridruži cerkvenemu obredu. Poročila sta se maja 2018.
Kate ne sme voliti, Meghan pa ja.
Člani kraljeve družine naj bi bili politično nevtralni, je zapisano na spletni strani kraljeve družine, zato je v nasprotju s protokolom, da bi kraljeva družina v javnosti odkrito razpravljala o politiki.
Kate se je pred poroko z Williamom verjetno udeleževala splošnih volitev v Združenem kraljestvu, vendar naj bi se to prenehalo, ko je postala članica kraljeve družine, saj velja, da kraljevi družinski člani ne bi smeli voliti. Princ Harry je to pravilo potrdil tudi med televizijskim intervjujem septembra 2021, ko je razkril, da v Združenem kraljestvu še nikoli ni mogel voliti.
Meghan, ki se je rodila v ZDA, je postala prva članica britanske kraljeve družine, ki je leta 2020 oddala svoj glas na ameriških volitvah. Novembra 2020 je Meghanina in Harryjeva dobrodelna fundacija Archewell delila fotografijo, na kateri je Meghan nosila nalepko »Volila sem«.
Kate in William sta morala upoštevati kraljevi protokol tudi glede rojstva svojih otrok, Meghan in Harry pa sta vse naredila po svoje.
Kate in William imata tri otroke: Georgea (rojenega leta 2013), Charlotte (rojeno leta 2015) in Louisa (rojenega leta 2018). Zakonca sta upoštevala številna pravila o kraljevih dojenčkih, med drugim sta se po vseh treh porodih udeležila fotografiranja na stopnicah bolnišnice in kraljevega krsta, za katerega sta otroka nosila krstno obleko, ki se prenaša iz generacije v generacijo kraljevih dojenčkov.
Meghan in Harry sta kršila nekatera od teh pravil, ko se je leta 2019 rodil njun prvi otrok Archie Harrison Mountbatten-Windsor. V porodnišnici ni bilo fotografiranja, temveč sta dva dni po rojstvu na grad Windsor povabila nekaj izbranih fotografov.
Ko se je leta 2021 rodil njun drugi otrok, Lilibet Diana, je par že zapustil dvor in rojstvo je ostalo povsem zasebno. Ni bilo nobenega kraljevega fotografiranja in nobenega javnega krsta. Lilibetin krstni oče Tyler Perry je v Netflixovi dokumentarni seriji o paru dejal, da si ne bi želel biti del kraljevega krsta v Združenem kraljestvu.
Kraljeva družina mora vedno ohranjati nevtralno politično stališče in se izogibati izražanju svojih osebnih mnenj o političnih zadevah.
Meghan ni treba upoštevati istih modnih smernic in pravil oblačenja kot Kate.
Meghan je imela vedno bolj sproščen občutek za slog. Lani je v svoji Netflixovi dokumentarni seriji povedala, da je leta 2017, ko je prvič sprejela Kate in Williama na večerjo, nosila raztrgane kavbojke in bila bosa.
Toda biti del kraljeve družine zahteva bolj formalno oblačenje. Od kraljevih dam se pričakuje, da na uradnih dnevnih dogodkih nosijo klobuke, na uradnih večernih dogodkih, kot so državni banket, pa tiare. Meghan so kritizirali, ker na svojem prvem kraljevem obredu s kraljico leta 2018 ni nosila klobuka, kraljeva dopisnica Katie Nicholl pa je za Glamour dejala, da je modna izbira dvignila prah in bila velika napaka.
Zdaj ko se Meghan ne udeležuje toliko kraljevih dogodkov, zanjo ne veljajo več enaki standardi kraljevega sloga kot za Kate, ki se redno udejstvuje v Združenem kraljestvu in tujini. Meghan je nedavno v dokumentarni seriji na primer povedala, da je v Združenem kraljestvu nosila nevtralne barve, ker ni smela nositi istih barv kot monarhinja ali višji člani kraljeve družine. Odkar je zapustila kraljevo družino, nosi drznejše barve in bolj vsakdanje obleke.
Člani kraljeve družine ne bi smeli delati selfijev z oboževalci, Meghan in Kate pa sta to pravilo obe prekršili.
Meghan Markle je med svojim prvim kraljevim sprehodom s princem Harryjem v Nottinghamu decembra 2017 zavrnila oboževalca, ki jo je prosil za selfi, in mu rekla: »Ne smemo delati selfijev.«
Meghan to pravilo krši, odkar je opustila kraljeve dolžnosti. Ko se je septembra 2022 med obiskom Nemčije udeležila dogodka Invictus Games, je denimo privolila v mnogo selfijev z obiskovalci.
Vendar je treba omeniti, da je to pravilo kršila tudi Kate. Med kraljevim obiskom v angleškem Leedsu januarja 2023 je Kate posnela selfi z živčnim oboževalcem in ga pomirila z besedami: »Prosim, ne skrbite, vse je v redu. Vsi smo včasih živčni,« je prikazano v videoposnetku, ki so ga nato objavili na Twitterju.
Nekatera pravila in običaji kraljeve družine se navadnim smrtnikom lahko zdijo prav smešna:
• Kraljeva družina naj bi imela strogo pravilo proti uporabi česna na uradnih dogodkih, da bi se izognili neprijetnemu vonju iz ust.
• Na svojih potovanjih naj bi vedno imeli na zalogo svoj najljubši toaletni papir, da bi se izognili težavam z neznanimi blagovnimi znamkami.
• Člani kraljeve družine v prtljagi vedno nosijo črno obleko, če bi prišlo do kake nepričakovane smrti in pogrebnih dogodkov.
• Člani kraljeve družine menda ne smejo jesti školjk, saj gre za hrano z visokim tveganjem za zastrupitev.
• V kraljevi družini se baje med seboj dosledno izogibajo vzdevkom in uporabljajo le polna imena ali uradne nazive.
• Kraljeva družina naj bi se izogibala preveč eksotičnim ali začinjenim jedem, še posebno kadar imajo goste, in naj bi se raje odločala za tradicionalno britansko kuhinjo.
Kraljeva družina ne sme dajati avtogramov ali delati selfijev s člani javnosti, saj naj bi to predstavljalo varnostno tveganje.