Estrada

Spletkarjenje, nazivi, nasledstva in prevare

M.K.
3. 2. 2023, 14.15
Deli članek:

Od izida Harryjeve knjige si upamo trditi, da o nekaterih članih britanske kraljeve družine veste še več (veliko več!), kot bi si kdaj želeli. Toda Velika Britanija nima monopola nad pranjem dvornega umazanega perila v javnosti. To rade počnejo tudi druge svetovne monarhije – le da je njihovo zaradi Windsorja in jezikovnih pregrad nekoliko zasenčeno.

Profimedia
Sestri Kako (levo) in Mako (desno), ko sta bili še skupaj na Japonskem.

NORVEŠKA IN POROKE S ŠAMANI

Na Norveškem je novembra lani završalo, ko se je princesa Martha Louise odpovedala kraljevim dolžnostim, da bi se posvetila svojemu poslu alternativne medicine z zaročencem Durekom Verrettom, šamanom slavnih in bogatih, čigar stranki oziroma »pacientki« sta tudi Selma Blair in Nina Dobrev.

To je sicer le zadnja v zadnja v vrsti polemik, izhajajočih iz princesinega razmerja z Verrettom, ki je v svoji knjigi »Spirit Hacking« iz leta 2019 zatrdil, da je rak »izbira«. Samooklicani »šaman šeste generacije« na svoji spletni strani prodaja tudi medaljon »spirit optimizer« (optimizator duha), za katerega trdi, da mu je pomagal okrevati po covidu 19. Martha Louise pa je pogosto poudarjala, da lahko komunicira z živalmi in angeli.

1. januarja je princesa v iskreni objavi na Instagramu priznala, da je bilo leto 2022 zanjo »v mnogo pogledih zahtevno. Bilo je tudi leto, polno veselja, sreče in ljubezni. Življenje ima svoje izzive. Nihče se jim ne more izogniti, vendar je od vsakega od nas odvisno, kako se bomo s temi izzivi spoprijeli.« Ob tem pa je izrazila upanje, da bo leto 2023 svetlo.

Članica norveške kraljeve družine se verjetno že veseli prihajajoče poroke, čeprav z Durekom, »duhovnim vodnikom in nadarjenim zdravilcem« iz Los Angelesa, datuma še nista določila.

Profimedia
Princesa se bo posvetila poslu alternativne medicine svojega bodočega moža.

DANSKA IN JEMANJE NAZIVOV

V zadnjih letih se v Veliki Britaniji veliko govori o morebitnem zmanjšanju monarhije, s čimer bi se zmanjšalo število zaposlenih v kraljevih družinah. Septembra lani so Danci to v resnici tudi storili.

Danska kraljica Margareta II. je sporočila, da je »ukinila« kraljeve nazive za otroke svojega drugega sina, princa Joachima, kar pomeni, da njeni vnuki v tej liniji – 23-letni Nikolai, 20-letni Felix, 13-letni Henrik in 10-letna Athena – ne bodo princi ali princese. S tem je pošteno razburkala vode na dvoru in sprožila sago, ki se je odvijala v danskih medijih.

»Vsi smo zelo žalostni,« je za danski tabloid Ekstra Bladet povedal princ Joachim. »Nikoli ni zabavno, ko vidiš, da s tvojimi otroki tako grdo ravnajo. Postavljeni so bili v situacijo, ki je ne razumejo.« Princ je dejal, da je imel na voljo le pet dni, da to pove svojim otrokom. Njegov najstarejši sin Nikolaj je dodal: »Ta odločitev nas je šokirala. Zelo sem zmeden, ne vem, zakaj se je moralo zgoditi tako.«

Kraljica je oktobra priznala, da je »podcenila« vpliv svoje odločitve, vendar je dejala, da je bila njena odločitev »dolgo pričakovana« in da je bila sprejeta v skladu z njenimi vrednotami kot »kraljice, matere in babice«. »Moja dolžnost in želja kot kraljice je, da zagotovim, da se monarhija vedno oblikuje v skladu s časom,« je dejala v izjavi. »Včasih to pomeni, da je treba sprejeti težke odločitve, in vedno bo težko najti pravi trenutek.« S sinom se menda še vedno nista pobotala.

Wikipedia
Margareta II. Danska

ŠPANIJA IN NJEN POREDNI KRALJ

Maja lani se je Juan Carlos, nekdanji španski kralj, prvič po skoraj dveh letih vrnil na španska tla, kar je v državi, ki ji je vladal skoraj štiri desetletja, sprožilo val naslovnic.

Juan Carlos, ki je leta 2014 abdiciral, se je leta 2020 preselil v Abu Dabi, potem ko so preiskovalci trdili, da je prejel okoli 100 milijonov dolarjev podkupnine v povezavi s pogodbo za gradnjo hitre železnice v Savdski Arabiji, ki je bila dodeljena španskemu konzorciju. Švicarski tožilci so zadevo umaknili, vendar to še zdaleč ni bil prvi spor, ki je zaznamoval monarha, znanega po svojem razkošnem življenjskem slogu – vključno z lovom na slone, ki je potekal sredi finančne krize – in vrsti zunajzakonskih razmerij. Njegova naklonjenost dvomljivim poslovnim praksam, ki jo deli z možem svoje mlajše hčerke, je kljub prizadevanjem sedanjega kralja Felipeja VI. in njegove žene, kraljice Letizie, ter njunih dveh najstniških hčera omadeževala pogled javnosti na špansko monarhijo.

Španska kralja, očeta in sina, so v javnosti skupaj nazadnje videli septembra na pogrebu kraljice Elizabete v Londonu.

Profimedia
Španski kralj, ki je abdiciral.

TAJSKA IN MARŠAL KODER

Tajski kralj Maha Vadžiralongkorn ni običajen vladar, vsaj po sodobnih standardih ne. Kralj, ki je bil uradno okronan leta 2019, dve leti in pol po očetovi smrti, je bil štirikrat poročen in se je javno spogledoval s številnimi ljubicami. Ko je bil kronski princ, je svojega hišnega ljubljenčka, kodra z imenom Foo Foo, razglasil za vrhovnega maršala letalstva, in ko je ta leta 2015 umrl, je princ po poročanju časnika The Guardian štiri dni izvajal budistične pogrebne obrede.

Tu velja omeniti še 70-letnikovo naklonjenost do nošenja kratkih topov, ki razkrivajo njegov trebuh, in kratkotrajnih tetovaž (podobnim tistim za otroke), ki jih je v Nemčiji, kjer preživlja večino svojega časa, med pandemijo nosil na številnih sprehodih.

V zadnjih letih so telovniki, ki razkrivajo trebuh, postali oblačilo številnih mladih tajskih prodemokratičnih protestnikov na shodih. Njihove zahteve vključujejo omejitev pristojnosti kralja, ki je postal najbogatejši monarh na svetu, deloma tudi zato, ker je leta 2018 pridobil osebni nadzor nad kraljevim premoženjem v vrednosti približno 43 milijard dolarjev. Tega je v preteklosti nadzorovala agencija, katere naloga je bila upravljati denar v korist tajskega ljudstva.

Profimedia
Maha Vadžiralongkorn ima zares zanimiv življenjski slog.

JAPONSKA IN POBEGLA PRINCESA

Leto 2022 je bilo za japonsko cesarsko hišo čas preobrazbe, potem ko je nekdanja princesa Mako zapustila kraljevo družino in se poročila s »preprostim« moškim. Ker japonska zakonodaja zahteva, da princesa »zapusti cesarsko družino ob poroki s preprostim človekom«, se je Mako oktobra 2021 odpovedala kraljevim naslovom in se poročila s svojim izbrancem Keijem Komuro. Prav tako je zavrnila izplačilo japonske vlade v višini 1,3 milijona dolarjev, ki se tradicionalno izplačuje kraljevim ženskam, ki ob poroki izgubijo svoj kraljevski status.

Medtem ko si nečakinja cesarja Naruhita in njen mož ustvarjata novo življenje v New Yorku, je njena mlajša sestra princesa Kako stopila v ospredje in sprejela večjo kraljevo odgovornost.

Dvorna fotografska agencija je decembra ob njenem 28. rojstnem dnevu izdala posebne portrete princese Kako, časopis The Japan Times pa je objavil pregled njenih številnih angažmajev in novih pokroviteljstev, iz katerega je razbrati, da je v vseh ključnih zadevah stopila v nekdanjo vlogo svoje sestre.