Buckinghamska palača je pred kratkim v sporočilu za javnost naznanila, da bo tridnevno praznovanje poleg številnih skupnostnih in storitvenih pobud vključevalo javni koncert s svetovnimi zvezdami na gradu Windsor, ki ga bo v živo prenašala televizija BBC.
Njegovo veličanstvo, 74-letni kralj, bo s »slovesnimi, slavnostnimi in družabnimi dogodki« zaznamoval konec najdaljšega vladanja v zgodovini države, 70-letnega vladavine svoje matere kraljice Elizabete II., ki je septembra lani umrla v 97. letu starosti, in začetek svojega vladanja.
»Njuni veličanstvi kralj in kraljica soproga upata, da bo konec tedna ob kronanju priložnost za praznovanje in preživljanje časa s prijatelji, družinami in skupnostmi,« je v sporočilu delila Buckinghamska palača. »Njuni veličanstvi se veselita, da bosta to priložnost skupaj z javnostjo praznovala vse leto 2023,« smo še lahko prebrali. S tako močnim poudarkom na družinskih vezeh lahko sklepamo, da so na dvoru pripravljeni ponuditi roko sprave – vsaj za omejen čas – tudi Harryju.
Začetek obreda v soboto, 6. maja
Kraljeva procesija se bo začela v Buckinghamski palači in se odpravila do Westminstrske opatije, kjer bo kronanje kralja in kraljice.
Versko bogoslužje in praznovanje, ki ga bo vodil canterburyjski nadškof, bo »odražalo vlogo monarha danes in se oziralo v prihodnost, hkrati pa se bo opiralo na dolgoletne tradicije in slovesnost«. Načrtujejo sicer nekoliko okrnjeno kronanje z enourno slovesnostjo, ki bo sprejela 2000 gostov, medtem ko jih je bilo na kraljičinem triurnem kronanju leta 1953 kar 8000. Kralj naj bi imel tudi »bolj versko in kulturno raznovrstno« bogoslužje ter bo predvidoma opustil nekatere obrede in ekstravagance, saj se je svet v zadnjih 70 letih vendarle korenito spremenil.
Po bogoslužju se bodo monarhom pridružili člani kraljeve družine, ki se bodo v veliki procesiji vrnili v Buckinghamsko palačo, tam pa se bodo vsi skupaj pojavili na balkonu.
V nasprotju s princem Filipom bo Camilla okronana istočasno s kraljem Karlom III.
Koncert ob kronanju v nedeljo, 7. maja
Na koncertu, ki ga bosta BBC in BBC Studios pripravila, uprizorila in v živo prenašala s travnika gradu Windsor, bodo nastopile »svetovne glasbene ikone in sodobne zvezde« ob podpori vrhunskega orkestra in plesalcev.
Brezplačne vstopnice bodo na voljo javnosti prek nacionalnega glasovanja, koncerta pa se bodo udeležili tudi prostovoljci nekaterih dobrodelnih organizacij, katerih pokrovitelja sta kralj in kraljica.
V sklopu dogodka »Lighting up the Nation« bodo znamenite lokacije po vsej državi osvetljene s projekcijami, laserji in jatami svetlobnih dronov.
Veliko kosilo v nedeljo, 7. maja
V Združenem kraljestvu bo potekalo na tisoče prireditev v znamenju praznovanja in prijateljstva, ki bodo državljane spodbujale k povezovanju v domači skupnosti in k strpnosti. »Od skodelice čaja s sosedom do ulične zabave – 'Coronation Big Lunch' prinaša praznovanje v vašo sosesko, obenem pa je odličen način, da bolje spoznate svojo skupnost,« je navedeno v sporočilu za javnost.
Vsakoletni dogodek, ki ga je prvotno zasnoval projekt Eden in omogočila državna loterija, je namenjen »spodbujanju duha skupnosti, zmanjševanju osamljenosti ter podpiranju dobrodelnih organizacij in dobrih namenov«. Kraljica Camilla se “velikemu kosilu” pridružuje že od leta 2013.
Velika pomoč v ponedeljek, 8. maja
Po vsej državi bo v čast dolgoletnemu javnemu delu kralja Karla potekala pobuda, ki bo »poudarila pozitiven vpliv prostovoljstva na skupnosti po vsej državi«.
T. i. Velika pomoč (»The Big Help«), ki jo organizira koalicija Together skupaj s skavti, Kraljevo prostovoljno službo in verskimi skupnostmi po vsej Veliki Britaniji, bo spodbudila ljudi, da se združijo in s prostovoljnim delom podprejo svoja lokalna območja.
KRALJ HOČE HARRYJA, WILLIAM PA SE BOJI, DA BO BRAT IZKORISTIL PRILOŽNOST ZA DODATNO PODPIHOVANJE DRAME
Kralj je prosil canterburyjskega nadškofa, naj posreduje pri dogovoru, da bi se Harry lahko udeležil njegovega kronanja, vendar je pri tem naletel na odpor sina Williama.
Karel III. želi, da nadškof Justin Welby sklene dogovor z njegovima sprtima sinovoma, ki bi Harryju in njegovi ženi Meghan omogočil udeležbo na majski slovesnosti v westminstrski opatiji.
O tem, ali se bosta Harry in Meghan udeležila odmevnega dogodka, se ugiba, že odkar sta se umaknila od kraljevih dolžnosti, še posebej pa po objavi Harryjevih spominov v začetku tega leta, ki vsebujejo vrsto žaljivih napadov na visoke člane kraljeve družine.
Kralj je menda prepričan, da bi bila odsotnost Harryja in Meghan na kronanju večja motnja kot njuna prisotnost, zato je pripravljen popustiti. Toda Williama skrbi, da bo njegov brat dogodek izkoristil za »senzacijo«, ki bi zasenčila osrednje dogajanje.
Viri pravijo, da bi nadškof lahko Harryju kot spodbudo za udeležbo zagotovil pomemben sedež v opatiji ali neformalno zagotovilo, da bo lahko obdržal svoje nazive. Nadškofa Welbyja, ki bo vodil slovesnost kronanja v westminstrski opatiji, so za posredovanje med Williamom in Harryjem prvič zaprosili septembra, kmalu po kraljičini smrti. Pred tem je bil že vpleten v susseško limonado, ko je Meghan v televizijskem intervjuju trdila, da ju je skrivaj poročil dan pred njuno uradno poroko leta 2018 – zaradi česar je moral pojasniti, da je bil obred, ki so ga prenašali v svet po televiziji, edina in prava zakonita poroka ter da drugih zagotovo ni izvedel, saj bi sicer hudo kršil tako cerkvena kot državna pravila in zakone.
BO VRNIL UDAREC IN POVEDAL »SVOJO RESNICO«?
Karel pa medtem razmišlja, da bi pred kronanjem privolil v televizijski intervju, so poročali viri, ki so mu blizu.
V okviru televizijskega prenosa kronanja kralja Karla III. in soproge Camille so se pojavila poročila, da bo kraljevi par končno prekinil javni molk glede trditev, ki jih je v svoji knjigi Spare in Netflixovi seriji Harry & Meghan objavil njegov sin, princ Harry.
BBC naj bi kralju ponudil intervju pred kamero, ki bi ga vodil Jonathan Dimbleby. Voditelj informativnih oddaj je pomagal ustvariti dokumentarec Charles: The Private Man, the Public Role, ki je bil posnet v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja. Charles je dokumentarec posnel, da bi izboljšal svojo javno podobo, in zdi se, da si podobno prizadeva tudi zdaj, ko želi povedati svojo resnico o družinskem življenju, ko bo tudi uradno postal novi britanski monarh.
Že droben komentar o Harryju in Meghan bi se znašel v svetovnih novicah. To bi lahko spodbudilo tudi Harryjev odziv, ki bi bil nepredvidljiv, tako kot vse do zdaj, zato odločitev kralja za intervju ni preprosta.
TRDITVE, KI JIH JE TEŽKO SPREGLEDATI
Kljub kraljevemu dostojanstvenemu molku o obtožbah, ki so bile objavljene v knjigi Spare, kraljevi poznavalci pravijo, da je bil besen zaradi sinovih napadov na njegovo soprogo Camillo, ki jo je v televizijskih intervjujih za promocijo svoje knjige označil za »nevarno« in »zlobnico«.
Harry je v enem dejal: »Bila je hudobnica, tretja oseba v zakonu, morala je popraviti svojo podobo.« Poleg tega je Williama obtožil, da ga je fizično napadel, in trdil, da je palača v medije podtikala negativne zgodbe o Meghan.
Karel pa je kljub vsem hudim obtožbam svojega sina prijateljem povedal, da upa, da bo nekoč z njim popravil odnose. »Karel je po naravi človek, ki odpušča, in želi pustiti grde stvari za sabo,« so povedali tisti, ki ga najbolje poznajo. »Ne glede na to, kaj je bilo rečeno in storjeno, je Harry še vedno njegov sin in on ga ima rad. Prav tako si ne more predstavljati, da bi bil kronan – kar je najpomembnejši trenutek njegovega življenja – brez obeh sinov ob strani, ki bi bila priča temu trenutku,« so še razkrili. Tudi Harry je dejal, da je pripravljen na spravo s svojo družino, a le, če se mu opravičijo.
Nekoliko drugačna zgodba pa velja za princa Williama, saj med bratoma menda ni več niti trohice zaupanja, pravijo poznavalci – sprava med njima pa zelo malo verjetna.
Raziskava angleških medijev je pokazala, da dve tretjini vprašanih meni, da bi moral biti Harry povabljen na kronanje. Razkrila pa je tudi velik razkorak med generacijami, saj so tri četrtine oseb, starih od 18 do 34 let, podprle udeležbo vojvode, v primerjavi z le 47 odstotki starejših od 55 let.
JIM BODO ODVZELI NAZIVE?
Odkar se je princ Harry umaknil od kraljevih dolžnosti, se pojavljajo vprašanja o tem, ali naj obdrži svoje uradne nazive.
Zdi se, da bo vse odvisno od tega, ali mu bo uspelo popraviti skrhane odnose z bratom in očetom, ki bi mu lahko odvzela uradne nazive – ne le vojvoda Susseški, ampak tudi grof Dumbartonski, ki ga uporablja na Škotskem, in baron Kilkeel na Severnem Irskem.
44 odstotkov Britancev meni, da bi mu morali odvzeti te nazive, 32 odstotkov pa, da bi jih moral obdržati. Pokojna kraljica je svojemu vnuku naziv vojvode Susseškega podelila maja 2018, ko se je poročil z Meghan. Ko so ga v intervjuju za ameriško televizijo vprašali, ali bi se prostovoljno odrekel svojim nazivom, je princ odvrnil: »In kakšna bi bila razlika?«
Poslanec Bob Seely pa je dejal: »Zdi se, da sovražijo institucijo kraljeve družine, vendar so povsem zadovoljni z uporabo njenih nazivov. Ne uporabljajte nazivov, če zaničujete institucijo.«
Še vedno je tudi odprto vprašanje kraljevskih nazivov Archieja (čigar četrti rojstni dan bo prav na dan kronanja) in Lilibet. Tehnično sta zdaj upravičena do uporabe naziva princ in princesa, saj je Harry sin monarha, vendar jima naziva še nista bila uradno podeljena. »Vprašanje nazivov je še vedno v zraku,« je potrdil nekdo, ki je blizu dvoru. »Menijo, da si je treba nazive zaslužiti. Kraljevi družinski člani se morajo najprej prepričati, da lahko zaupajo Harryju in Meghan, da ne bosta še naprej kvarila ugleda družine.« Za zdaj jima to ne gre najbolje od rok.