»Vsi bi lahko lepo živeli«

Elza Budau: Še vedno me poskuša kdo pregovoriti, da bi napisala vsaj še eno

Marjana Tomšič Vovk
16. 6. 2022, 19.20
Deli članek:

Prva dama slovenske popevke in šansonov, kot radi rečemo za Elzo Budau, je napisala že več kot tisoč besedil za popevke, šansone in narodnozabavne pesmi, med njimi zimzelene Poletna noč, Ti si moja ljubezen, S teboj, Pegasto dekle, Sto majhnih nežnosti, Brez besed in Samo nasmeh je bolj grenak. Za »izjemni opus, ki je zaznamoval slovensko glasbo in ljudi«, je prejela državno oblikovanje srebrni red za zasluge.

Mediaspeed
Elza Budau je lani decembra praznovala osemdeseti rojstni dan.

Elza, ki je decembra lani praznovala osemdeseti rojstni dan, je bila državnega odlikovanja seveda zelo vesela. »Saj sploh ne pridem k sebi. Današnji dan je mali kulturni praznik, saj smo vsi trije odlikovanci (poleg nje še baletnik Edward Clug in Ervin Hartman, op. p.) iz kulturnih logov in gajev. Kultura prihaja spet med nas in to me izjemno veseli, pa tudi prav je tako,« je dejala vedno elegantna dama in nagovorila svoje kolege, ki pišejo besedila za popevke in šansone: »Na srce in dušo jim polagam, naj delajo naprej, čeprav je ta zvrst, ki je v bistvu posebna zvrst poezije, manj cenjena in zapostavljena. Naj jim bo tudi moje odlikovanje v spodbudo.«

OČETOVI NASVETI

Elza prihaja iz umetniške družine, zato ni čudno, da so jo že kot otroka zanimale glasba, umetnost in lepa beseda. Ob prejemu priznanja se je zato zahvalila tudi staršem, še posebej očetu Tuliju, v spomin nanj pa nam je zaupala tri njegove modrosti, ki so ji v življenju večkrat pomagale: »Tekmuj tam, kjer si sam. Uspeh je tam, kjer se križa več znanj. Razmetavaj cvetje. Ko je bil še živ, me ni zanimalo, kaj je mislil s slednjim – najbrž tega ni mislil dobesedno, zdaj pa sem razmišljala in razmišljala, in najbrž mi je hotel položiti na dušo in srce, naj bom prijazna. In se trudim.«

Daniel Novakovič/STA
Srebrni red za zasluge je prejela iz rok predsednika republike Boruta Pahorja.

SLOVENSKA POPEVKA

Učila se je igrati na harmoniko in klavir, že v gimnaziji je začela objavljati svoja besedila, v reviji Mlada pota in nato v časopisu Delo, pri šestnajstih pa je izdala prvi roman Diagram neke ljubezni. Čeprav je študirala arhitekturo, jo je že kot študentko zaneslo na pot avtorice besedil. Temu je botroval prevod pesmi Laura (v angleščini jo je pel Frank Sinatra) za Akademski zabavni zbor – njeno tankočutno razumevanje odnosa med glasbo in besedilom so takoj začutili vidni skladatelji. »Takrat me je opazil Janez Martinc, in ker je bilo v tistem času pomanjkanje tekstopiscev, me je kmalu poklical Jure Robežnik, in tako sem začela pisati tekste,« se spominja.

Odtlej je Elza napisala številne pesmi, ki jih generacije Slovenk in Slovencev prepevamo še danes: Poletna noč, Brez besed, Samo nasmeh je bolj grenak, Pegasto dekle, Ko ljubezen umre, Na pragu let, Ti si moja ljubezen … V zgodovino festivala Slovenska popevka je zapisana kot avtorica z največ besedili za pesmi, uvrščene v program, zmago zanje pa je tako ali drugače odnesla skoraj vsakokrat: če je ni nagradila žirija, jo je za zmagovalko izbralo občinstvo. Zdaj popevk žal ne piše več. »Še vedno me poskuša kdo pregovoriti, da bi napisala vsaj še eno. Zanj. Umaknila sem se, naredila prostor mlajšim. Pesniški ogenj v meni je dogorel. Dozorela sem za prozo,« je pred nekaj leti dejala v intervjuju za Delo.

Mediaspeed
Na lanski Poletni noči z Darkom Brlekom

PO SVOJI POTI

Poznamo jo tudi kot avtorico radijskih oddaj, novinarko, pesnico in pisateljico. »Predvsem pa je osebnost. Celovita osebnost, ki je predana kulturi in umetnosti. Je svetla točka naše preteklosti, naše nostalgije, naših spominov za nove sanje,« so zapisali v utemeljitvi častnega reda. »V življenju moraš biti neobremenjen z drugimi in iti svojo pot. To ni preprosto in je včasih težko, vendar je to edina prava pot, zato jo priporočam vsem mladim,« pravi Elza, ki je za svoje delo med drugim prejela nagrado viktor za življenjsko delo leta 2003 in Ježkovo nagrado za življenjsko delo leta 2007. »Talent je samo deset odstotkov uspeha, vse ostalo je pridnost in garanje na dobri osnovi – znanju.« Trdi, da je imela srečo, da je živela v času, ko so glasbo za popevke in šansone ustvarjali vrhunski komponisti in ko še ni bilo nobenih špekulacij. »Sem romantična duša in svet, kot se vrti zdaj, ni po moji meri. Pohlep je tisti, ki nas je spravil tako daleč. Malo se zamislimo in se brzdajmo. Vsi bi lahko lepo živeli, če bi bili bolj skromni in brez pretiranih apetitov.«

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?