Stavka zaposlenih na RTV SLO, ki jo je organiziral stavkovni odbor, bo trajala do polnoči. Razlog zanjo pa so, kot so navedli v napovedi stavke “nepravilnosti, neprofesionalizem, diskreditacije in diskvalifikacije” - ne le novinarjev, pač pa tudi drugih zaposlenih na osrednji nacionalni televizijski hiši.
Osnovne zahteve stavkajočih so novinarska in uredniška avtonomija, umik vseh škodljivih sklepov, začetek pogajanj o dvigu najnižjih plač, ureditev kadrovske politike in socialni dialog.
"Tu smo, ker želimo ustaviti agresijo, tu smo, ker želimo svobodo govora, tu smo, ker se zavzemamo za kulturo dialoga," je v nagovoru povedala predsednica generalnega vodstva stavkovnega odbora koordinacije novinarskih sindikatov RTV Slovenija Helena Milinković. “Danes smo tukaj, ker nam ni preostalo več nič drugega. Naše zahteve so jasne, bojimo se za obstoj javne RTV, obstoj javnega medija. Naša prva in javna zahteva je novinarska in uredniška avtonomija, depolitizacija javnega RTV-ja," je poudarila. Med zahtevami stavkajoči posebej poudarjajo upoštevanje profesionalnih programskih in etičnih standardov tako v informativnem programu kot na spletnem portalu MMC ter po sindikalni svobodi.
“Če se na RTV-ju krši svoboda govora, če se omejuje sindikalno svobodo, potem te svobode nikjer v družbi in državi ne more biti. In mi smo odločeni, da bomo za svobodo govora tvegali," je poudarila Milinkovićeva.
Poleg nje so na zboru o razmerah spregovorili tudi drugi zaposleni in nekdanji zaposleni na RTV Slovenija, podporo stavki pa so izrazili tudi predsednica sindikata novinarjev Slovenije, Alenka Potočnik in predsednica Društva novinarjev, Petra Lesjak Tušek ter direktor Mini Teatra in Judovskega centra v Ljubljani, Robert Waltl.
"Vsi so nas imeli za zgled neodvisnega novinarstva, a tokrat smo prvič na lestvici novinarskih svobod padli pod Hrvaško, zato poziv politiki, skupaj z nami spišite in sprejmite takšen zakon, ki bo tudi vam onemogočal takšen vpliv na javni servis, kot so si ga nekateri privoščili zdaj." (Marta Razboršek, dopisnica javne televizije s področja Zahodnega Balkana)
Če zahteve ne bodo uslišane, se bo pritisk nadaljeval
“Mislim, da je zbor uspel. Dosegli smo točno to, kar smo želeli. Predstavili smo pomen javne radiotelevizije in naše zgodbe skozi zgodbe zaposlenih kolegov, nekdanjih zaposlenih in predstavnikov civilne družbe,” nam je po zaključku zbora povedala predsednica stavkovnega odbora Helena Milinković.
Na vprašanje, kako naprej oziroma kaj se bo zgodilo, če njihove zahteve ne bodo sprejete ali uslišane, je povedala, da bodo o tem odločali naslednji teden. Do konca tedna sta namreč predvidena dva kroga pogajanj z vodstvom RTV SLO o uresničitvi stavkovnih zahtev. Če te do 30. maja ne bodo izpolnjene, bodo zahtevali tudi odstop odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija, v.d. Urednika uredništva MMC, predsednika programskega sveta in generalnega direktorja RTV Slovenija.
Tudi sicer bodo, če njihove zahteve ne bodo uslišane, pritisk nadaljevali, vendar o načinu Milinkovićeva še ni želela govoriti. O tem bo namreč odločal stavkovni odbor, ki šteje 180 članov.
Vodstvo je pokazalo, da televizije ne pozna, ne razume, da je ne spoštuje in da je ne mara. To, kar je počelo, je bilo norčevanje iz televizije, publike in Slovenije. Še huje. To vodstvo je delalo tako slabo televizijo, da je volitve izgubilo. … Zato je skrajni čas, da televizijo spet prevzamejo ljudje, ki jo znajo delati, ki jo poznajo, ki jo obvladajo, ki jo cenijo in ki jo razumejo. Ljudje, ki je ne sovražijo.(Marcel Štefančič, odslovljeni voditelj oddaje Studio City.