Estrada

10 krasnih cvetlic za prave ZAČETNIKE, ki vas ne bodo razočarale!

M.K.
17. 3. 2022, 16.54
Deli članek:

Z osnovnim poznavanjem lahko ustvarite živahen vrtiček, ki vam ga bodo sosedje zavidali vse poletje. Katere rože je najlažje vzgojiti?

shutterstock
Velecvetni tolščak

1 Žametnica


Te male rumeno-oranžne cvetlice izvirajo iz Srednje in Južne Amerike. Preproste, lepe in trpežne rastline, ki uspevajo na sončni legi. Ko mine nevarnost pozebe, jih sadimo na prosto v razdalji od 15 do 30 cm.

Anjuta Lazič
Žametnica

2 Sončnica



Kdo ne pozna sončnic, ki se stegujejo visoko v nebo in nas razveseljujejo s svojimi bogatimi rumenimi kronami. Gre za eno bolj trpežnih rastlin, ki potrebuje le sončno lego in odcedna tla. 

Profimedia
sončnica

3 Homulica



Nezahtevne in lepe trajnice z zanimivimi sočnimi listi in zvezdastimi cvetovi. Nanje moramo sicer nekoliko počakati, saj cvetijo šele v jeseni. Te lepotice, ki dobro prenašajo sušo, sadimo na sončno lego v odcedna tla. 

Dreamstime

4 Mačja meta



Tudi če nimamo mačke, lahko uživamo v tej zanimivi in trpežni trajnici z aromatičnimi listi in krasnimi vijoličnimi cvetovi. Cveti izjemno dolgo in ne potrebuje veliko nege – po prvem cvetenju jo porežemo, da kmalu ponovno zacveti. Primerna je za sončne lege in odcedna tla.

Jožica Golob-Klančič
Mačja meta (Nepeta fassenii) je srednje visoka in splošno znana medovita trajnica, nezahtevna in zelo dolgo pocvitajoča.

5 Cinije



Trpežno pisano cvetje, ki nas razveseljuje vse poletje. Sicer nimajo posebnih zahtev, najbolj pa bodo vesele v hranljivi peščeni ilovnati prsti. Zaradi obilice sort so na voljo v mnogih barvah, oblikah in višinah ter so primerne tako za sajenje v balkonske lonce kot na prosto.

Shutterstock
Cinije bodo najlepše in najbolj sveže, če jih naberemo kar na lastnem vrtu.

6 Vodenke



V naravi uspevajo v tropskem podnebju, a se te trpežne enoletne rastline dobro prilagodijo tudi drugačnemu okolju. Sadimo jih lahko na sonce, v polsenco ali senco in so na voljo v mnogih barvah. Cvetijo poleti in jeseni ter potrebujejo relativno vlažna tla. Opoldanske pripeke in dežja ne prenašajo najbolje.

Pixabay
vodenke, rože, balkon, senca Fotografija Pixabay

7 Begonija



Mesnati bleščeči listi in rdeči, rožnati ali beli cvetovi so značilni za te vsestranske in izjemno priljubljene rastline. Sadimo jih na sonce, v polsenco ali senco, cvetijo pa poleti in jeseni. Ker ne prenašajo nizkih temperatur, jih sadimo šele v maju. Zelo dobro prenašajo sušo, nekoliko manj pa hude padavine.

foto:Nataša Juhnov
Vrtnarstvo Kurbus,begonija,balkonsko cvetje

8 Zajčki oziroma veliki odolin



Priljubljena okrasna rastlina izvira iz mediteranskega območja in zaradi velikih cvetov privablja večje opraševalce, ko so čebele, čmrlji in metulji. Najbolje uspevajo na sončni in polsenčni legi, v odcedni zemlji. Za daljše cvetenje jim odstranjujemo odmrle cvetove.

Zeleni raj
Podrobnejši pogled na posamičen cvet nam razkrije sorodnost z okrasno rastlino, ki jo uradno imenujemo veliki odolin, po domače pa ji rečemo zajčki.

9 Portulak



Velecvetni portulak ali tolščak je počasi rastoča enoletnica z mesnatimi listi, ki cveti vse poletje. Sadimo ga na sonce v odcedna in peščena tla, zalivamo pa ga le poredkoma. Ker ne prenaša nizkih temperatur, ga na prosto sadimo šele konec maja. Najbolje uspeva v plitvih loncih in koritih. 

10 Vrtne marjete



Ene bolj razširjenih vrtnih cvetlic, ki jih zna poimenovati prav vsak. Da nas bodo s svojimi cvetovi nagrajevale celo poletje in še v jesen, jih sadimo na sončno lego, redno zalivamo in gnojimo. Rastejo hitro in bujno ter se ne bojijo dežja. Sadimo jih lahko tako v balkonske lonce kot v gredice. S škarjami redno odstranjujemo odcvetele koške.

Facebook
tajči