Estrada

Posadite superge, zraslo bo - drevo!

kl
28. 11. 2021, 15.12
Posodobljeno: 28. 11. 2021, 16.48
Deli članek:

Kanadski oblikovalec se je domislil izvirnega načina, kako se boriti proti odvečni plastiki in podnebnim spremembam.

Kisckstarter
Superge, ki jih lahko "posadiš"

Svet se po eni strani utaplja v plastiki, po drugi mu grozijo podnebne spremembe. Za oboje je kriv človek. In samo ljudje lahko oba procesa ustavimo - če le hočemo in razmišljamo, kako bi to naredili. Za zaustavitev onesnaženja s plastiko je dovolj že, da se odrečemo plastičnim materialom in jih nadomestimo z naravnimi ali biorazgradljivimi. Eden od načinov za zmanjšanje učinka podnebnih sprememb pa je sajenje novih dreves, ki bodo vpila odvečne količine CO2 v atmosferi. Oboje je združil 33-letni kanadski oblikovalec Luc Houle.

"Dolgo sem delal v modni industriji in opazoval, kako izdelujemo na tone in tone čevljev, od katerih mnog končajo na smetiščih ali v naravi," je za portal Global News povedal Luc. "Tako sem razmišljal, kako bi lahko to izboljšali in zmanjšali vpliv na okolje."

In prišel je do ideje: oblikovati vzdržno obuvalo - superge - ki bi bile popolnoma biorazgradljive. Dodal pa je še kanček "razmišljanja izven okvirjev".

Kisckstarter
Superge "Johnny" so iz popolnoma naravnih materialov

Tako so nastale superge, izdelane iz popolnoma naravnih materialov in premazane z naravnim voskom, z vložkom iz plute in biorazgradljivega materiala, ki v naravi propade v približno treh letih, ter podplatom iz naravnega lateksa. In to ni vse: superge skrivajo še "sladko skrivnost".

"Razmišljal sem o tem, da če bi zakopali obuvalo v zemljo, kjer bo razpadlo, zakaj ne bi vanj vtaknili še semena iz katerih bi lahko zrasla velika čudovita jablana," je dejal Luc. In v podplat, tik pod lokom stopala je namestil vodotesno kapsulo, v kateri je naravno gnojilo in jabolčna semena. Ta "spijo" dokler čevelj, ki ga lahko zakopljemo, ne razpade in vlaga ne prodre do semen in gnojila.

Kisckstarter
Superge "Johnny" skrivajo v sebi jabolčna semena

"Mislim, da bi vsak lahko prispeval nekaj k temu, da bi izgradili boljši svet," meni Luc Houle.

Superge, ki jih je razvijal tri leta, je poimenoval "Johhny" po znamenitem ameriškem junaku Johnu Chapmanu, ki so ga klicali Johhny Peška, človeku, ki je v 19. stoletju prehodil velik del severovzhodnih ZDA in Kanade ter vsepovsod zasajal jablane.

Ali obstaja nevarnost, da bi "Johhnyke" razpadle že v času nošenja? "Dobro vprašanje," pravi Luc, "Toda to se ne bo zgodilo."

Svojo idejo je postavil tudi na Kickstarter, kjer zbira sredstva, da bi lahko zagnal večjo proizvodnjo.