Estrada

Zakaj nekateri živijo več kot 100 let? Znanost ne pozna odgovora

kl
27. 11. 2021, 09.30
Deli članek:

Razlog za dolgoživost stoletnikov še vedno ostaja skrivnost. Redki živijo zdravo, nekateri so težki kadilci, pretežki in imajo škodljive gene. Pa vendar ne rabijo zdravnika skoraj vse do konca.

Pixabay
Skrivnost stoletnikov ni razrešena
Oseba, stara 35 let, ima okoli 1,5 odstotka možnosti, da umre v naslednjih desetih letih. Toda ista oseba pri 75 ima že 45 % možnosti, da umre pred 85. letom starosti. Očitno je staranje slabo za zdravje. Po drugi strani pa je dobra vest to, da je znanost naredila velike korake pri spoznavanju mehanizma staranja in starostnih bolezni. Vendar pa ostaja skrivnost, zakaj nekateri ljudje živijo veliko dlje od povprečja.

Stoletniki so običajno nenavadno zdravi

Čeprav se je življenjska doba v zadnjih 100 letih podaljšala za skoraj polovico, pa le redki živijo dlje kot 100 let. Zakaj je tako, ne ve nihče. Ameriška zveza za raziskovanje starosti je pred kratkim sklicala več konferenc vodilnih znanstvenikov in zdravnikov, da bi raziskala "fenomen stoletnikov".
V Veliki Britaniji na primer stoletniki predstavljajo le 2 stotinki odstotka celotne populacije, vendar pa so svoje vrstnike glede pričakovane življenjske dobe presegli skoraj za 50 let. Ljudje, rojeni v 1920-ih so imeli pričakovano življenjsko dobo nižjo od 55 let. Kako jim je to uspelo?
Zdaj vemo, da so stoletniki običajno zelo zdravi ljudje. Pravzaprav, nenavadno zdravi. Dobrega zdravja ostajajo običajno kar 30 let dlje kot običajni ljudje, ko pa končno zbolijo, to traja le kratek čas. Tudi otroci stoletnikov so ponavadi bolj zdravi od poprečja, kar nakazuje, da so od staršev podedovali nekaj dobrega. Ampak - je to posledica genov ali okolja?

Cheezburger.com
Nekateri stoletniki so bili hudi kadilci do pozne starosti

Zdrav življenjski slog? Ah, kje pa!

So stoletniki vzor za zdrav življenjski slog? Za splošno populacijo velja da nekajenje, primerna teža, zmerno pitje alkohola in uživanje vsaj petih kosov zelenjave ali sadja dnevno, lahko podaljša življenjsko dobo za 14 let v primerjavi z nekom, ki tega ne počne. Toda, presenetljivo, to za stoletnike ne velja nujno. Neka raziskava stoletnikov med aškenazijskimi Judi je pokazala, da je večina (60%) bila težkih kadilcev večino življenja, polovica je bila pretežkih prav toliko časa, manj kot polovica se jih je redno gibala in manj kot trije odstotki so bili vegetarijanci. Tudi otroci stoletnikov niso prav nič bolj "zavedni" kar se življenjskega sloga tiče, od poprečne populacije.

Manj slabih genov ali več dobrih? To je zdaj vprašanje ...

So pa pri stoletnikih ugotovili, da imajo v primerjavi z ljudmi, ki živijo približno enako kot oni, manj srčno-žilnih obolenj. Ali je tu posredi genetika? Mogoče. Morda imajo gene, ki podaljšujejo življenje ali pa manj tistih, ki so odgovorni za bolezni starosti. Vendar so raziskave pokazale, da imajo stoletniki prav toliko "slabih genov" kot splošna populacija. Nekateri imajo celo dve kopiji genov, za katere vemo, da so v tesni povezavi z Alzheimerjevo boleznijo, vendar za njo ne zbolijo. Tako je bolj verjetno, da imajo stoletniki "ugodne gene", ki zavirajo starostne bolezni, menijo znanstveniki.

Več kot 60 odstotkov imajo genetske spremembe, ki vplivajo na gene, ki kontrolirajo rast v zgodnjih letih oziroma količino rastnega hormona, IGF-1. Vendar pa to ne velja za vse. Zato vprašanje vpliva genov na stoletništvo ostaja odprto.

Pixabay
Morda imajo stoletniki redke genetske mutacije.

Ne jemljite nasvetov o dolgoživosti od stoletnikov. Nima smisla.

Kot kaže imajo stoletniki v poprečju tudi nižje količine holesterola, od njihovih vrstnikov, ki se enako prehranjujejo, kar bi morda nakazovalo njihovo dolgoživost. Vendar za to ni dokaza. 

Vsekakor dosedanja spoznanja kažejo, da so morda stoletniki nekakšni "naravni eksperimenti", ki nam kažejo, da je mogoče doživeti visoko starost ob odličnem zdravju, tudi če imate slabe gene in ne skrbite najbolj za svoje zdravje - vendar le, če v genih nosite doslej slabo razumljene mutacije.

Kako le-te delujejo znanstveniki sedaj raziskujejo in upajo, da jim bo to omogočilo razvoj zdravil in drugih posegov, ki bodo usmerjeni v biološke procese v pravih tkivih ob pravem času. Če bo temu tako, bo naslednje stoletje videlo več ljudi, kot si mislimo. Do takrat pa: nikar ne jemljite nasvetov za zdravo življenje od stoletnikov. Nima smisla.

(povzeto po Theconversation.com)

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu