Estrada

Legendarne nakupovalne galerije v Evropi

U.L.
16. 1. 2020, 08.00
Deli članek:

Pozimi, ko pritisne mraz, je tekanje iz trgovine v trgovino v centru mesta lahko zelo naporna in hladna zabava. Zato mnogi raje odidejo v nakupovalne centre, kot pa da bi hodili po mrazu, vetru, dežju in snegu iz trgovine v trgovino v centru mesta. Za vas smo pogledali, katere so tiste najbolj znane in legendarne nakupovalne galerije v Evropi.

Profimedia
bruselj

Galeries Royales Saint-Hubert, Bruselj, Belgija   

Nakupovalna galerija v glavnem mestu Belgije je bila zgrajena leta 1847 po načrtih arhitekta Jeana-Pierra Cluysenaera. Galerija ima dve glavni »ulici« - Kraljičina galerija in Kraljeva galerija, ki sta dolgi več kot 100 metrov, ter več manjših ulic, ki se imenujejo po princesah. Od leta 2008 je nakupovalna galerija pod Unescovo zaščito. 

Galleria Vittorio Emanuele II, Milano, Italija  

Najslavnejša nakupovalna galerija na svetu ter najstarejša še delujoča v Italiji (zgrajena leta 1877) je dobila ime po prvem italijanskem kralju Victorju Emmanuelu II. Danes je čudovita galerija poleg katedrale Duomo in operne hiše Scala simbol mesta Milano.

GUM, Moskva, Rusija   

Profimedia
moskva

Profimedia
moskva

GUM ali daljše Gosudárstvennyj Universáľnyj Magazín je veriga ruskih državnih veleblagovnic še iz časov komunizma in je praktično v vsakem ruskem mestu. Najbolj slovita je tista na Rdečem trgu v Moskvi, saj je v čudoviti stavbi, dolgi 242 metrov (zgrajena leta 1893). Danes je tam več kot 200 razkošnih trgovin in privlači tako novonastale domače bogataše kot tudi turiste.

Çiçek Pasajı, Istanbul, Turčija  

Profimedia
istanbul

Rožnati prehod ali Çiçek Pasajı so v največjem turškem mestu odprli leta 1876. Nekoč so bile v prehodu v glavnem cvetličarne (od tod tudi ime), danes pa so v njem trgovine, kavarne in restavracije. 

Galleria Umberto I., Neapelj, Italija   

Profimedia
napoli

Galerija nasproti slovite operne hiše San Carlo je bila zgrajena leta 1891, vendar so jo dograjevali do leta 1918. Ime je dobila po takratnem italijanskem kralju Umbertu I. Nakupovalni center, ki je danes skupaj še z nekaj stavbami v starem zgodovinskem delu Neaplja pod Unescovo zaščito, je rdeča nit romana The Gallery (1947) ameriškega pisatelja Johna Horna Burnsa.

Passage des Panoramas, Pariz, Francija  

Profimedia
pariz

Panoramski pokriti nakupovalni prehod na Montmartru je bil zgrajen leta 1800 ter velja za najstarejšega v Parizu. Passage des Panoramas je v romanu Nana (leta 1880) opisal tudi sloviti pisatelj Emile Zola.

Burlington Arcade, London, Anglija   

Pokrite nakupovalne arkade Burlington, dolge 179 metrov, so zgradili poleg znanih londonskih ulic Bond in Picadilly leta 1818. V bližini je prav tako znano nakupovalno središče Picadilly Arcade. Ob 200-letnici nakupovalne galerije (leta 2018) sta Burlington Arcade za 360 milijonov evrov kupila brata Simon in David iz družine Reuben, ki velja za drugo najbogatejšo družino na Otoku.

Passage, St. Peterburg, Rusija   

Profimedia
stPetersburg

Prehod so zgradili leta 1848 ob glavni peterburški ulici Nevski. Nakupovalni center je med drugo svetovno vojno čudežno preživel skoraj dvoinpolletno nemško obleganje in obstreljevanje takratnega Leningrada. Danes je Passage v rokah Jensen Group, ki je leta 2011 zanj odštela okoli 80 milijonov evrov. 

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 52, 20.12.2019