Biografija
Giuseppeja Tartinija so 8. aprila 1692 krstili v cerkvi sv. Jurija v Piranu in ta datum sprejeli za dan njegovega rojstva. Rodil se je očetu, ki se je na današnjo slovensko obalo preselil iz Firenc kot trgovec, in materi, potomki ene najstarejših plemiških družin v Piranu. V tem obmorskem mestecu je pridobil prva znanja, nato pa je odšel na študij prava v Padovo. Še ne dvajsetleten se je poročil z varovanko padovanskega nadškofa, zaradi česar je moral zbežati iz mesta.
Zatekel se je v samostan v Assisi, kjer je intenzivno študiral violino in osnove kompozicije ter raziskoval zakonitosti akustike. Po vrnitvi v Padovo je bil imenovan za prvega violinista in koncertnega mojstra v baziliki sv. Antona in tam je deloval večino življenja. Ustanovil je tudi violinsko šolo, ki so jo obiskovali učenci iz vse Evrope. Ali se je še kdaj vrnil v Piran, ni znano, imel pa je redno korespondenco s člani družine. Umrl je v Padovi 26. februarja 1770.
Na izoblikovanje njegovega kompozicijskega sloga je vplival baročni skladatelj Arcangelo Corelli, zaradi različnih okraskov in pogoste rabe trilčkov pa ga glasbeno zgodovinopisje prišteva med rokokojske skladatelje. Zapustil je približno 130 violinskih koncertov in številne sonate za violino, med katerimi je najbolj znana Vražji trilček, ki jo je po legendi napisal, ko mu jo je v sanjah zaigral vrag. Zapustil je tudi nekaj teoretičnih razprav o načelih glasbene harmonije, s katerimi je vplival na razvoj violinske tehnike in glasbe nasploh.
Piran in Tartini
V Piranu so po svojem najslavnejšem meščanu poimenovali osrednji trg, na njem pa od leta 1896 stoji tudi njegov bronasti kip z violinskim lokom v roki, delo beneškega kiparja Antonia Dal Zotta.
V neposredni bližini trga se je ohranila tudi rojstna hiša, v kateri ima sedež Skupnost Italijanov Giuseppe Tartini Piran. V prvem nadstropju hiše je urejena Tartinijeva spominska soba s predmeti, ki jih je umetnik zapustil družini Tartini. Med najdragocenejšimi eksponati, ki so na ogled javnosti, so posmrtna maska, violina, črtalnik, bakrorez z upodobitvijo Tartinijevih sanj in Tartinijev portret v olju.
- V čast velikemu virtuozu v mestu že vrsto poletij pripravljajo Tartinijev festival, mednarodni festival komorne glasbe, ki poteka v akustičnem križnem hodniku minoritskega samostana.
- Po njem je poimenovano tudi gledališče.
Ob obletnici
V Piranu ob prihajajoči obletnici skupaj z različnimi društvi, organizacijami in zainteresiranimi posamezniki pripravljajo številne kulturne in povezovalno-izobraževalne dogodke. Organizaciji so se že pridružili Občina Piran, Pomorski muzej Sergeja Mašere, Tartinijev festival, Skupnost Italijanov Giuseppe Tartini Piran, Turistično združenje Portorož, Društvo za geografske in zgodovinske študije Piran, oddelek za muzikologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Italijanska unija in Univerza na Primorskem.
Znano je že, da bo 16. in 17. oktobra v Ljubljani in Piranu potekal mednarodni znanstveni simpozij, ki ga pripravlja Slovensko muzikološko društvo v sodelovanju z muzikološkim oddelkom Filozofske fakultete, Muzikološkim inštitutom ZRC SAZU in Skupnostjo Italijanov Giuseppe Tartini Piran.