Estrada

Gibanje je hranilo

Tanja Želj
11. 1. 2020, 11.00
Deli članek:

Gibanje je hranilo je besedna zveza, ki mene osebno opomni na veliko pomembnost gibanja.

Profimedia
gibanje hrana

Iz lastnih izkušenj ter izkušenj pri delu z ljudmi namreč vem, da je velika razlika, ali nekaj teoretično razumemo ali to isto stvar tudi praktično počnemo. Da dojamemo, da je gibanje hranilo za naše mišice in sklepe, lahko traja tudi desetletja.


Ljudje navadno živimo toliko časa na nekem robu, kolikor telo še zmore ali dovoli. Ne vemo pa, koliko časa lahko hodimo po robu. Eden mojih učiteljev mi je enkrat povedal prispodobo, da je telo kot bančni račun. In vsak napačen gibalni vzorec (npr. nepravilno, hitro, sunkovito vstajanje iz ležečega položaja telesa v sedečega) pomeni, da s tega bančnega računa dvignemo nekaj prihrankov (dvigov, ki jih še zmoremo). 
Problem je, ker ne vemo, kdaj z napačnimi gibalnimi vzorci pridemo do minusa in kdaj bomo bankrotirali. Do »bankrota« pride, ko vas enkrat pri prej omenjenem dvigu močno uščipne (oz. useka) v križu. To se lahko zgodi tudi med zavezovanjem vezalk. Ali med kakšnim drugim minimalnim gibom. A ta minimalni gib ni »kriv« za bankrot. Do bankrota vas je pripeljalo nešteto prej naloženih nepravilnih gibalnih obnašanj. In to lahko včasih traja tudi 20 let. V 20 letih smo se močno navadili na neke (najbrž) napačne gibalne vzorce, ki se jih nismo niti zavedali, saj nismo občutili nobene bolečine.
Zato se splača paziti, kako vstanete s postelje, kavča ali tal. Če smo v stiku s svojim telesom, nam lahko to bolje uspeva. In če do težav že pride, ne imejte previsokih pričakovanj, da boste bolečine ali težave odpravili že včeraj.
In zdaj nazaj k hranilom. Tako kot je pomembno, da ne ustvarjamo negativne bilance z napačnimi gibi, gibi, ki so prehitri, sunkoviti in nam delajo več škode kot koristi, je pomembno, da z ustreznim gibanjem hranimo svoje telo.

os. arhiv
Tanja Želj

Vzemimo primer: vaja kroženje z rameni. Nežno premikanje sklepa v več različnih smeri zbudi sklep. Samo in izključno gibanje povzroči, da se v sklep izloči posebna tekočina (ki se imenuje sinovialna tekočina) in ta sklep podmaže. Brez te akcije (nežnega kroženja) ni reakcije (namazanega sklepa). Pogosto se zgodi, da se ljudje ne gibajo in zato sklepi bolijo ali še bolj bolijo. 
Primer iz prakse: moški srednjih let začne izvajati vajo kroženje z rameni in kroženje z rokami. Boji se, da mu bo vaja škodila, saj ga gibanje boli. Vsaj 10 let ni delal te vaje, pravi. Prosim ga, da nežno vztraja. Nekje po 20 ponovitvah vsake vaje bolečina izgine. Sklep je bil suh in je potreboval daljši (a še vedno zelo nežen!) dražljaj, da se je v njem zgodila reakcija. Reakcija, ki pomaga. 
Veliko ljudi zaradi strahu, da jih bo sklep še bolj bolel, ne izvaja vaj. Preventivno. A taka oblika preventive je precej škodljiva, saj vaši sklepi postanejo močno podhranjeni. 
Samo vi sami lahko podhranjenost preprečite. Zato naj bo redno in zmerno gibanje tudi vaše nadvse pomembno hranilo.

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 51, 13.12.2019