Estrada

Bolj zdrava izbira v prodajnih avtomatih na fakultetah, v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah

ZPS
10. 1. 2020, 20.00
Deli članek:

Približno 2 milijardi svetovnega prebivalstva obeh spolov in vseh starosti je debelih oz. imajo prekomerno telesno maso, posledica tega pa je vse več obolelih za srčno-žilnimi boleznimi, sladkorno boleznijo, nekaterimi vrstami rakavih obolenj. Prav okoljski in socialno-ekonomski dejavniki najbolj prispevajo k epidemiji debelosti. Pri tem pa ima prehranjevanje zunaj doma, tudi nakup hrane v prodajnih avtomatih, pomembno vlogo.

Profimedia
avtomat

Raziskave Zveze potrošnikov Slovenije in Fakultete za zdravstvene vede Univerze v Mariboru, ki so potekale v okviru izvajanja Nacionalnega programa na področju prehrane in telesne dejavnosti za zdravje 2015-2025 Ministrstva za zdravje, kažejo, da ponudba v prodajnih avtomatih, ki so dostopni študentom oziroma obiskovalcem zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanov, ne zagotavlja dovolj zdravih izbir.

V prodajnih avtomatih, celo v zdravstvenih domovih in bolnišnicah, ki naj bi predstavljale zgled na področju ohranjanja javnega zdravja, prevladujejo prigrizki in pijače z nizko hranilno vrednostjo ter visoko kalorično vrednostjo in vsebnostjo maščob, soli in sladkorja.

Skrb za zdravje ni samo odgovornost vsakega posameznika, ampak predvsem celotne družbe. Vlaganje v zdravje ne pomeni le finančnega vložka, ampak pomeni tudi ekonomsko uspešnejšo družbo, višjo kvaliteto življenja posameznikov in več zadovoljstva tam, kjer se ljudje šolajo in delajo, obiskujejo, hodijo na zdravstvene preglede itd. Treba je ustvariti okolje, ki bo ponujajo in spodbujalo zdrave izbire. Zaradi stiske s časom ali pomanjkanja druge ponudbe je prodajni avtomat večkrat priročna, a ne vedno zdrava niti cenovno ugodna izbira.

»Ministrstvo za zdravje v okviru nacionalnega programa Dober tek, Slovenija, v sodelovanju s partnerji izvaja ukrepe, ki vodijo k bolj zdravemu prehranjevanju. Tudi ponudbi v prodajnih avtomatih namenjamo posebno pozornost. Zaposlene, paciente in obiskovalce zavodov ter študente želimo s sofinanciranimi programi nagovoriti, da tudi v prodajnih avtomatih izbirajo živila, ki so po svoji sestavi ustreznejša. Odločevalce v zavodih pa želimo spodbuditi k razmisleku o tem, kakšno sporočilo prenašajo ljudem s ponudbo, ki je na voljo v njihovem zavodu. Podatki kažejo, da se ponudba počasi, a vendarle izboljšuje. Naš cilj je, da bi imeli študentje, obiskovalci zavodov, pacienti in zaposleni možnost izbrati tudi zdravo ponudbo v avtomatih,« je povedala dr. Katja Povhe Jemec z Ministrstva za zdravje.

Še veliko prostora za izboljšave
Zdrava izbira v prodajnih avtomatih ni samoumevna, a pestra in privlačna ponudba ima pri tem pomembno vlogo. »Prodajni avtomati predstavljajo še neizkoriščen potencial za spreminjanje prehranskih navad prebivalcev k bolj zdravim izbiram. Skupaj z Zvezo potrošnikov Slovenije pozivamo odločevalce, ki omogočajo namestitev avtomatov v svojih prostorih, da v razpis vključijo predlagane smernice in priporočila za zagotavljanje zdravih prehranskih izbir. Prav tako pa naj se z vidika okolja in zdravja v idealnem primeru namesto avtomatov omogoči raje pitje neposredno iz pipe ali pitnika, ki naj bo nameščen v vsaki zdravstveni in socialnovarstveni ustanovi,« je poudarila doc. dr. Urška Rozman s Fakultete za zdravstvene vede Univerze v Mariboru in še dodala: »V sklopu raziskave Fakultete za zdravstvene vede Univerze v Mariboru je bilo popisanih 188 ustanov v vseh statističnih regijah v Sloveniji in 5625 izdelkov. Izsledki raziskave kažejo, da so prodajni avtomati v več kot treh četrtinah napolnjeni s pijačami s sladkorjem in sladkimi prigrizki, medtem ko se bolj zdrava izbira (sveža sadje in zelenjava, smutiji) pojavlja v zelo majhnem deležu (manj kot 1 %).«

POUDAREK: Na ZPS, kjer so pregledali ponudbo v prodajnih avtomatih v visokošolskih zavodih, sicer opažajo nekaj pozitivnih sprememb v primerjavi z letom 2016, ko so izvedli prvi pregled, kar kaže, da so določena prizadevanja tudi na strani ponudnikov.

Profimedia
avtomat

Fakultete, zdravstveni domovi ne smejo biti prostor za promocijo nezdravih izbir 
»Avtomati so odličen primer komercialnih determinant našega prehranjevanja. Torej kako ponudniki preko oblikovanja okolja, kjer preživimo veliko časa, narekujejo naše prehranjevalne navade, saj izkoristijo dejstvo, da pogosto nimamo časa ali priložnosti za drugačen obrok. Zato je izredno pomembno, da je ponudba v teh okoljih zdrava in da ne dopustimo, da so fakultete in zdravstveni domovi prostor za dodatno promocijo nezdravih ultraprocesiranih živil in sladkih pijač, kot je bilo to doslej,« pa opozarja Urška Erklavec iz Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija. 

Več informacij najdete na www.veskajjes.si in na www.zps.si.  

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 51, 13.12.2019

Zanimivosti

_DSC5217
Zanimivosti

Tina Bončina, psihoterapevtka in zdravnica o izgorelosti in tem, kako lahko s pomočjo pametne ure izboljšamo svoje počutje

češmin
Naravna pomoč

Rdeče češminove jagode kot pomoč pri rakavih boleznih

profimedia-0940029856
Južna Koreja

Najobilnejše sneženje v zadnjem stoletju

zajčje meso, kunčje meso
Mesna prehrana

To meso naj bi bilo tudi najbolj hranilno

Tadej Pogačar
Prvi gost Tadej Pogačar

Danes nova oddaja – Prava Ekipa

zobozdravnik, proteza
Zobozdravniki svetujejo

To napako največkrat naredite pri svoji zobi protezi