Estrada

Včasih sva boleče iskrena

Mija Ren
6. 1. 2020, 08.00
Deli članek:

Kaj prinaša estetska prihodnost, katere so najnovejše metode v estetski kirurgiji in kaj lahko stori nekdo, ki ni zadovoljen z rezultatom lepotnega posega? O tem smo se pogovarjali z Neviem Medvedom in Igorjem Višnjarjem, lepotnima kirurgoma, ki poskušata lepotno kirurgijo približati (vsem) ljudem.

Žiga Intihar
Višnjar in Medved

V svoji kliniki opravita največ nekirurških posegov, ki zelo učinkovito odpravljajo znamenja staranja in utrujenosti, vse bolj priljubljeni pa so tudi estetski posegi na intimnih predelih in popravki, ki jih lahko opravimo kar med odmorom za kosilo. »Danes lepota postaja dostopna tako rekoč vsem,« pravita. Spregovorili smo tudi o mitih, ki zasledujejo lepotno kirurgijo, vzeli pod drobnogled, kako je videti lepota v očeh lepotnih kirurgov, zaupala pa sta nam še, katere lepotne popravke sta preizkusila sama.

Kako je videti lepota v očeh lepotnega kirurga? 

Doživljanje lepote je zelo individualno, po drugi strani pa je prepoznavanje lepega zelo univerzalno, nekaj, s čimer se rodimo, kar je zapisano v genetskem zapisu. V življenju se naše doživljanje lepega seveda dodatno izoblikuje pod vplivi okolja, družine in življenjskih izkušenj. Lepota je občutek, ki ga začutiš ob njeni prisotnosti. Pri ljudeh pa navadno najprej opazimo energijo, ki jo nekdo izžareva. Energija je odsev dobrega počutja, samozavesti, dobre samopodobe. Če lep obraz in telo nista pospremljena z energijo, tak človek redko deluje privlačen in prav to je lep prikaz lepote – gre za občutek, ki ga ob nekom začutiš.


Po katerih lepotnih operacijah je pri vas največ povpraševanja?
Tudi naša družba se vse bolj zaveda, da nam lepotni posegi omogočijo odpraviti nekatere drobne, včasih tudi večje pomanjkljivosti, ki nas motijo in zaradi katerih se ne počutimo tako zadovoljni, kot bi se lahko. Vsakdo izmed nas ima gotovo vsaj eno pomanjkljivost, ki bi jo želel odpraviti. Če bi bilo vse, kar je potrebno, le zamah s čarobno paličico, bi to zagotovo uporabili. Resnica pa je, da je včasih treba narediti nekaj manjših vbodov z iglico, včasih je treba težave reševati z manjšim, v nekaterih primerih z večjim operativnim posegom. Z razvojem lepotne medicine in estetske kirurgije ter trendom »manj je več« torej v smeri vse manj invazivnih, a učinkovitih metod, postaja ta ovira vse manjša. Lepotni posegi so tako postali dodatna možnost, da poskrbimo za svoje dobro počutje, gre preprosto za skrb zase na neki drugi, višji ravni.

V kateri starostni skupini opažate največ želja po lepotnih posegih?

Prvi mejnik je kmalu po polnoletnosti, ko izvajamo operativne posege zaradi določenih telesnih pomanjkljivosti – povečava premajhnih prsi, zmanjšanje prevelikih prsi, korekcija nosu. Naslednji mejnik je zaključeno materinsko obdobje, ki lahko žensko telo, čeprav gre za eno najlepših obdobij v njihovem življenju, precej spremeni. Takrat navadno začnemo tudi pomlajevalne posege na obrazu. Starostna obdobja so podobna tako pri moških kot pri ženskah. Tudi očetje smo namreč precej solidarni s pridobivanjem nosečniških kilogramov. (smeh)

Obstajajo estetski posegi, ki so namenjeni celo izključno moškim, drži?

Moške prsi so nekaj, kar močno zaznamuje veliko moških. Gre za stanje, ki ga kljub velikemu trudu in zavzetosti ne morejo rešiti brez operativnega posega. Po statistikah ima tovrstne težave več kot 60 odstotkov vseh moških v določenem starostnem obdobju, a redko o tem govorijo in raje skrivajo svoje težave pod ohlapnimi majicami. Meniva, da je čas, ko sta bili estetska medicina in kirurgija rezervirani le za nežnejši spol, minili.

Pravite, da je vse več neinvazivnih posegov s takojšnjim okrevanjem. Kakšne spremembe so najbolj zaželene?

Želja vseh, naju kot kirurgov kot tudi naših strank, je, da kar največ učinka dosežemo s čim manj invazivnim posegom. Naš čas je vse bolj dragocen, je vrednota in marsikdo ga za okrevanje ne želi žrtvovati preveč. Prav tako so nežnejši, krajši posegi osvežitev in drobne izboljšave v smislu vzdrževanja dobrega videza. Na prvem mestu je glajenje gubic z botulin toksinom, osvežitev ustnic in pomlajevanje s polnili s hialuronsko kislino, nekirurški dvig z nitmi, nekirurško zatezanje kože z ultrazvočno tehnologijo (HIFU), spodbujanje obnove lastnega kolagena z radiofrekvenco (Pelčeve). Kljub vsemu se moramo zavedati tudi omejitev in realnih možnosti posameznih metod. Nerealne obljube vedno vodijo v neizpolnjena pričakovanja in razočaranja, zato sva med posvetom v ambulanti včasih boleče iskrena. Iskren pogovor in usklajevanje pričakovanj z realnimi rezultati je ključ do uspeha.

Ponujate tudi različne kombinacije posegov. Komu so namenjeni?

Še posebej ponosna sva na kombinacijo posegov, ki sva jo poimenovala kar preobrazba za mlade mamice. Prihod dojenčka je za vsako žensko radostno obdobje, ki pa na drugi strani prinese tudi številne izzive. Po nosečnosti se številne mamice srečajo s telesnimi spremembami, s katerimi se le stežka sprijaznijo. K slabši samopodobi in negotovosti veliko pripomore tudi neprespanost. S kombinacijo posegov želimo mamicam vrniti izgubljeno samozavest oziroma lepe, polne dojke, čvrst trebušček in ženstveno silhueto bokov in zadnjice. Vse več žensk pa se odloča tudi za korekcijo zunanjega spolovila.

So estetski posegi na intimnih predelih priljubljeni tudi pri nas?

Precej. Uživanje v spolnosti je tesno povezano s sproščenostjo, samozavestjo in zadovoljstvom s svojim telesom. Številne ženske ne občutijo polnega zadovoljstva prav zaradi videza zunanjega spolovila. Želja po lepem videzu malih sramnih ustnic in polnosti velikih sramnih ustnic se vse bolj izraža tudi v naraščajočem številu tovrstnih posegov v zadnjih letih. Tudi tisto, kar je popolnoma skrito, večkrat pripomore k samozavesti in dobremu počutju.

Ste v svoji kliniki že kdaj presodili, da kdo ni primeren kandidat za operacijo? Na kaj ste pravzaprav pozorni pri prvem pogovoru s pacientom?

Najpomembneje je jasno določiti, kakšne želje in pričakovanja ima stranka in ali lahko te želje in pričakovanja izpolnimo. Nekateri pridejo z zelo jasno željo in pogovor je precej jasen, velikokrat pa je potreben tudi daljši pogovor, da pomagamo ugotoviti, kaj nekoga resnično moti, in izluščiti ključno željo. Gre za najpomembnejši del v odnosu med pacientom in zdravnikom. Temu posvetimo izjemno veliko pozornosti in energije. Iskren in empatičen pogovor o realnih možnostih in omejitvah, ki jih seveda določeni posegi imajo, tudi pacienti najbolj cenijo. Ne želiva se izneveriti zaupanju, ki nama ga pacienti z obiskom naše klinike izkažejo, in tako ne obljubljava rešitev, ki ne bi prinesle zadovoljstva in sreče.

Kaj pa če rezultat operacije ni takšen, kot si ga je pacient želel oziroma predstavljal? Kako ravnate, če se lepotna operacija ponesreči?

To se zgodi izjemno redko, takrat je treba osvežiti pogovor o željah in pričakovanjih, ki smo ga opravili pred posegom. Raziskati je treba, ali je šlo za težavo v komunikaciji pred posegom ali gre za rezultat, ki ga tudi mi nismo načrtovali. Na končni izid namreč vpliva veliko dejavnikov, v prvi vrsti načrt in določitev ciljev, nato sam poseg, na končni videz vplivata tudi celjenje in pooperativni potek. Z znanjem, ki ga imamo, poskušamo predvideti čim več neznank in variacij, a popolnoma vsega na žalost ne moremo vedno do podrobnosti predvideti, zato je tudi pogovor o tem ključen del pred posegom. Vedno natančno proučimo stanje in se nato skupaj pogovorimo o nadaljnjih korakih. Pomembno je, da znamo vse prehodne težave rešiti. Midva vsako stranko vzameva za svojo, in dokler skupaj ne dosežemo začrtanih ciljev in dokler nismo na tej poti vsi zadovoljni, se najin trud ne konča.

So k vam že prišli pacienti, nezadovoljni z rezultatom lepotne operacije, ki jo je opravil drug lepotni kirurg?

Seveda. Vsem, tudi najboljšim se kdaj zgodi, da se ne izide po pričakovanjih. Navadno svetujemo, da obiščejo svojega prvega zdravnika. Kot je nama zelo pomembno, da sva za najine stranke na voljo v dobrem in slabem, verjameva, da si vsak zdravnik želi dobiti povratno informacijo, tudi slabo. Če je bila ta možnost že izčrpana, sva seveda na voljo z znanjem in tehnikami, ki bodo izpolnile pričakovanja.

Ali delo, ko se odpravite domov, pustite v kliniki ali tudi v prostem času ocenjujete, kaj bi se dalo popraviti na ljudeh?

Seveda je prisotno nekaj analitične žilice, ki nam je zaradi narave dela ukoreninjena in ne da miru. (smeh) Kljub temu pa ljudje nikakor ne ocenjujemo osebe le po videzu. Tudi ko nisva na kliniki, dela tukaj ne pustiva, saj sva za vse naše stranke dosegljiva 24 ur na dan. Prav vsi imajo najino telefonsko številko ... Gre za skrb, ki se je preprosto ne da izključiti.

Pa takoj opazite, kdo je že bil »pod nožem«?

Ne bi verjeli, koliko ljudi je bilo že »pod nožem«, pa tega nihče ne opazi. V takem primeru govorimo o dobro opravljenem posegu. Seveda pa kot kirurgi prepoznamo določene malenkosti, ki jih kdo drug ne bi.

Sta si tudi sama že privoščila kakšen lepotni popravek? 

Sva redna uporabnika botulin toksina, invazivnih postopkov pa še nisva imela. Ampak čas neusmiljeno teče. (smeh)

Kakšne prednosti prinaša lepota v poslovnem svetu? Menite, da obstaja – ko gre za lepoto – v poslovnem svetu tudi razlika med spoloma? Konkretno: da je lep moški na položaju deležen občudovanja, lepa ženska pa prej zavisti?

Lepota je vrednota, odkar se je zavedamo. Ideja, da je pomembna le notranja lepota in da ljudje nimamo ničesar skupnega z nečimrnostjo, je zelo zmotna. Skladen in privlačen obraz, samozavesten nastop in urejen videz bodo prej pritegnili pozornost in pogled. Seveda se brez vsebine zgodba konča, a ljudje dajemo prednost tistemu, kar se nam zdi lepo. Razlika med lepim moškim in žensko je v (za zdaj še vedno) moškem, šovinističnem poslovnem svetu ta, da se mora lepa ženska precej bolj dokazovati. Dokazati, da ni le lepa, ampak tudi sposobna. Imava občutek, da bo žal še nekaj časa tako. 

Kaj pa prinaša estetska prihodnost?

Zaradi vse hitrejšega tempa življenja in hkratne potrebe po svežem in mladostnem videzu je vse več tako imenovanih »lunchtime« posegov. To so kratki, hitri in učinkoviti posegi, ki jih lahko opravimo na primer med odmorom v službi (od tod ime) in ki ne potrebujejo okrevanja, učinek pa je diskretno osvežen videz. Posameznika ne predrugačijo, ampak izzovejo npr. komentarje: »Imaš novo pričesko? Videti si spočita, si se naspala? Imaš novo šminko?« Gre namreč za umetnost vzdrževanja dobrega videza in posledično počutja ter samozavesti. 


NAJPOGOSTEJŠE ZMOTE O LEPOTNIH OPERACIJAH
po mnenju naših sogovornikov:
- da so lepotne operacije domena le medijsko izpostavljenih ljudi,
– da so lepotne operacije domena le premožnih ljudi,
- da so slike nekaterih izpostavljenih ponesrečenih in pretiranih posegov realna slika vseh pomlajevalnih tehnik,    - da so lepotni posegi pomlajevanja rezervirani le za tiste z napredovalimi posledicami staranja.

Objavljeno v reviji Obrazi št. 9, 12.8.2019

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki