Estrada

Ruska drama Prekla

STA/MK
22. 12. 2019, 11.00
Posodobljeno: 22. 12. 2019, 12.11
Deli članek:

Na 30. ljubljanskem mednarodnem filmskem festivalu (Liffe) je glavno nagrado, vodomca, prejel ruski film Prekla. Intimna drama o prijateljstvu med mladima ženskama v povojnem Leningradu režiserja Kantemirja Balagova po oceni žirije učinkovito nagovarja sodobno občinstvo. V tem sklopu je bil opažen tudi nemški film Lara po scenariju Blaža Kutina.

Profimedia
Režiser zmagovalnega filma Prekla, Kantemir Balagov

Zmagovalni film prikazuje Leningrad v ruševinah po enem od najhujših obleganj v svetovni zgodovini, kjer sredi nastalega razdejanja, v katerem se ljudje borijo za preživetje, mladi medicinski sestri iščeta smisel in upanje, ko poskušata zaživeti na novo.

Mediaspeed
Simon Popek, direktor, festival LIFFE

»Film občinstvu živo približa zgodovinsko obdobje, leningrajsko zimo 1945/46, ob hkratnem popolnem obvladovanju sodobnega filmskega jezika. Tako filmska tematika, liki, prefinjena psihologija kot tudi pripovedne in vizualne strategije učinkovito nagovarjajo sodobno občinstvo,« je v pojasnilu zapisala mednarodna žirija, ki so jo sestavljali Alexander Horwath, Labina Mitevska in Sonja Prosenc.

V sklopu nagrade vodomec, ki jo podeljujejo v sekciji Perspektive, je žirija opazila še dva filma. Posebno omembo sta si prislužila avstrijsko-luksemburški film Angelo Markusa Schleinzerja in nemški film Lara režiserja Jana Oleja Gersterja po scenariju Blaža Kutina, psihološki portret mame pianista, ki je tik pred svojim velikim koncertom.

Mediaspeed
Nagrado za najboljši kratki film je prejel režiser Pang-Chuan Huang za film Lani, ko je vlak šel mimo.

»Scenarist Blaž Kutin skozi precizen scenarij konstruira in analizira antipatično junakinjo, ji ostane zvest, hkrati pa gledalca na koncu pripelje do točke, na kateri je sposoben junakinjo videti z drugačnimi očmi,« je odločila žirija.

»Ljubljana ima v življenju Lare posebno mesto. Tu je namreč nastala in kar nekaj let živela, preden je postala Berlinčanka. Pravzaprav bo za vedno ostala malce tudi Ljubljančanka, kajti v sebi nosi ščepce mene in ljudi, ki jih poznam. Da je kot nemški film opažena tudi med slovenskim občinstvom, me tako še posebej veseli, obenem pa to jemljem kot vnovično priznanje, da ta naš film presega nacionalne meje,« je ob tem za STA povedal Kutin.

Mediaspeed
Glavno nagrado vodomec sta podelila režiserka Sonja Prosenc in mag. Simon Furlan, direktor Sektorja za marketing Telekom Slovenije.

Gledalci so za najboljšega izbrali japonski film Vsak dan je dober dan Tatsushija Ohmorija. Film je topla zgodba japonske študentke ob spoznanju, da je pitje čaja brezčasen ritual, ki ženskam daje okus svobode in brezmadežno svetišče miru. Prejel je nagrado zmaj, za katero se je potegovalo 23 filmov.

***null***

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu