Božidar Wolfland Wolf

Življenje slovenskega glasbenika v Ameriki

Sara Štrk, Janja Ulaga
25. 11. 2019, 20.45
Deli članek:

Podpora in ozaveščenost Slovencev sta slabi.

Dean Nikolić
Božidar Wolfand Wolf

Predstavljamo zgodbo uspešnega glasbenika, ki je pred 28 leti pustil za sabo uspešno kariero pevca in instrumentalista, ki so ga poznali in oboževali po vsej Jugoslaviji.

S selitvijo čez lužo se mu je življenje obrnilo na glavo, a je tudi tam poiskal pot do glasbe, ustvarjal in požel uspehe, tudi na drugih področjih. Vseeno ga je želja po glasbeni karieri, kot jo je doživljal v domovini, privedla do odločitve, da se vrne in morda poskusi znova. Božidar Wolfland Wolf se je pred 28 leti odselil v Cleveland in kasneje na Florido ter na stran potisnil zelo uspešno glasbeno kariero. Kljub uspešnemu delu prek luže ga zdaj že nekaj časa videvamo v Sloveniji. »Ko sem prišel v Ameriko, sem se najprej eno leto ukvarjal z imigracijo, saj ni preprosto pridobiti dokumentov. Najtežje pa je, če ne poznaš nikogar. Sam sem imel res srečo, saj sem bil v Ameriki že prej in sem spoznal veliko ljudi, s katerimi smo postali prijatelji. Imel sem sicer tudi veliko težav pri pridobivanju delovnega vizuma, podpora slovenske države pri teh zadevah je bila v 80. letih premajhna. Ljudje so bili slabo obveščeni o razmerah v Sloveniji, mnogi so mislili, da je tu še vedno vojna. Čeprav naj bi v Clevelandu, kjer sem živel, prebivalo največ slovenskih izseljencev v Ameriki, je bila organizacija veselic in prireditev slaba, saj nam je močno primanjkovalo slovenske podpore.«

NOSTALGIJA ZA DOMOVINO

Kljub slabi podpori je Božidarju v Ameriki uspelo zgraditi uspešno kariero, tako glasbeno kot poslovno. »Amerika je odprta dežela. Hitro lahko narediš, kar želiš, če si le pripravljen v to vložiti veliko volje in časa. Jaz sem se vedno ukvarjal z glasbo, veliko sem snemal in produciral. Ukvarjal sem se tudi z moderno krščansko glasbo, ki je sicer zelo zahtevna, a jo posluša veliko ljudi. Dobro smo živeli, vendar je tam res treba opravljati dve službi, da lahko normalno živiš, zato sva oba z ženo veliko delala.« Čeprav je bilo življenje v Ameriki lepo, je Božidar ves čas razmišljal o domovini. »Še posebej zadnja leta, ko sem se bližal upokojitvi, sem vse več razmišljal o Sloveniji. Znova sem poskušal najti sebe, saj z leti življenja v tujini izgubiš občutek in kontakte ljudi iz Slovenije. Nostalgija za domovino je bila torej iz leta v leto večja, zato sem se letos odločil, da se vrnem domov.«