Estrada

Razgaljene opečnate stene

Tina Lucu
24. 11. 2019, 11.00
Posodobljeno: 18. 1. 2024, 09.35
Deli članek:

Če živite v starejši nepremičnini, je velika verjetnost, da se pod ometi skrivajo še stene iz žgane opeke. Razgalite eno od njih in vaš dom bo v trenutku ponudil čisto drugačno dimenzijo bivanja. Seveda lahko opečnato steno imitirate tudi s ploščicami ali tapetami; v obeh primerih boste v prostor vnesli toplino, imenitno teksturo ter rustikalno-podeželsko-industrijski videz.

Profimedia in drugi
brick wall

Če se odločite razgaliti steno iz stare opeke, se na ta podvig temeljito pripravite, posvetite se detajlom in bodite potrpežljivi. Morali boste vsaj skozi naslednje faze dela:

1.     Izbira stene

Opečnata stena poskrbi za dramatičen učinek in takoj postane središčna točka sobe. Zato temeljito premislite, s katere stene boste odstranili omet. Najlažje je razgaliti steno brez oken in vrat, saj vam robovi okoli odprtin otežijo delo, poleg tega jih je treba dostikrat kitati in popravljati. Prav tako bodite pozorni, da ima izbrana stena čim manj vtičnic in radiatorjev.

2.     Priprava stene

Najbolj negotovo pri odstranjevanju ometa je to, da v resnici ne veste, kaj boste našli spodaj. Če ste oseba, ki ne bo zadovoljna z rustikalnimi, starimi opekami, pogosto nepravilnih oblik, z razpokami, luknjami in drugimi poškodbami, raje nadaljujte na točko 6 - torej k »ponarejeni« opečnati steni. Sicer pa najprej omet odstranite le na testnem delu (približno 30 kvadratnih centimetrov) in se prepričajte, kakšne kakovosti in videza je opeka pod njim. Če boste zadovoljni z videnim, nadaljujte z delom.

3.     Zaščitite sebe in okolico

Od opreme boste za delo potrebovali zaščitna očala, rokavice, masko in oblačila, ki jih ni preveč škoda. Sobo, v kateri boste delali, zaprite, po tleh položite polivinil, pokrijte pohištvo, pod steno pa položite trši karton. Prahu bo veliko, opremite se tudi s posodami, s katerimi boste iz sobe odnašali omet.

4.     Bodite potrpežljivi

»Lupljenje stene« je umazano in težko delo, zato ga lahko prepustite tudi strokovnjakom. Zahteva potrpežljivost, natančnost in pazljivost. Ne tolcite s kladivom vse vprek po steni, začnite previdno, poleg kladiva boste potrebovali še pleskarsko lopatico, strgalo in podobne zidarske pripomočke. Ko bo naposled delo končano, pa boste navdušeni.

5.     Čiščenje in finalizacija razgaljene opeke

Opečnato steno očistite prahu (najlažje s krpo iz mikrovlaken ali sesalnikom z nastavkom za ozke špranje in kote), nato pa z žičnato krtačo vsako opeko posebej zdrgnite z mešanico enakega dela čistila za stene, soli in toliko vode, da nastane pasta. Na posebej trdovratno umazanih mestih uporabite kislino za opeke oziroma brusni papir. Na koncu steno premažite še s tesnilno maso za terakoto oziroma z impregnacijskim premazom, ki ne vpija vlage iz zraka. V kuhinji, kjer lahko pride do oljnih madežev, pa je opečnati del stene najbolje zaščititi s steklom, ki prepreči, da bi opeka vsrkavala maščobe in zato potemnela.

6.     Kako ponarediti videz?

Če nimate možnosti za pravo opečnato steno, jo lahko ponaredite. Moderne keramične ploščice lahko kupite v imitaciji opeke ali pa uporabite še preprostejšo rešitev - tapeto. V vsakem primeru bo rezultat imeniten!

Nasvet

Če si boste v nekem trenutku zaželeli dodatno okrasiti opečnato steno in obesiti nanjo police, slike ali kaj drugega, pokličite rajši strokovnjaka, kajti opeka se rada kruši. Domači mojstri pa morate vedeti, da boste za vrtanje v takšno steno potrebovali sveder za beton, nastavljen na nižjo hitrost, s čimer boste lahko delo opravili natančneje. Razpored polic ali slik predhodno dobro načrtujte, da se izognete prevelikemu številu lukenj v steni.

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 42, 11.10.2019