Estrada

Prijazni ljudje so nagrajeni s hormoni sreče

Tina Lucu
23. 11. 2019, 20.00
Deli članek:

Študije dokazujejo, da nas naši možgani nagradijo, če naredimo dobro delo. Gre za nekakšno vrsto biološke dediščine. Človek je družabno bitje, brez družbe drugih enostavno ne bi mogel preživeti. Če naredimo nekaj, kar je dobro ne le za nas, ampak tudi za druge, nas kemija nagradi z dobro mero hormonov sreče.

Profimedia
srecna

Številne študije prinašajo tudi veliko drugih dokazov, zakaj je dobro, da ne mislimo le nase. Prijazni ljudje imajo posebno veliko globokih prijateljskih vezi. Če je nekdo pripravljen pomagati in zna pohvaliti druge, velja za bolj simpatičnega in tudi privlačnejšega - ima torej tudi več možnosti pri nasprotnem spolu.

Prijazni ljudje živijo precej dlje kot njihovi zlovoljni sodobniki. Manj so tudi dovzetni za bolezni srca in ožilja in imajo stabilen imunski sistem. Na kratko: veliko bolje jim gre!

Če želite biti prijazen človek, to še ne pomeni, da morate biti brez napak ali pa da se morate podrediti drugim. Dovolj je, če ste odprti in če upoštevate nekaj malenkosti.

1 Poglejte v oči

Ljudje smo socialna bitja in bi radi, da nas vidijo tudi drugi. Ne le v prenesenem pogledu, temveč tudi povsem enostavno in konkretno. Za hip poglejte v oči voznika avtobusa, prodajalko v trgovini ali pa natakarja v kavarni. Ustvarili boste povezanost in jim pokazali, da jih spoštujete.

2 Ljudje imajo imena

Včasih dobimo občutek, da smo le številka. Če ljudi nagovorite z imenom, bodo začutili, da jih sprejemate kot osebnost. To poskrbi za še posebno dober občutek.

3 Pokažite zanimanje

Je hčerka vaše sosede bolna? Se sodelavka krega z najemodajalcem? Naj vam ne bo nerodno, če jih teden kasneje povprašate, kako jim gre. Če se zanimate za druge, se na neki način povežete z njimi in jim daste občutek, da niso sami.

4 Poslušanje

Zelo dragoceno je, če smete pripovedovati o sebi, če imate nekoga, pred katerim lahko glasno razmišljate, mu razkrijete svoje skrbi ali svoje načrte. Kdor zna poslušati druge in jim pustiti, da govorijo, dobesedno razširja srečo - in zato ga imajo ljudje tudi radi.

5 Prevzemite pobudo

Na šolski zabavi nagovorite mamo, ki vam je simpatična. Organizirajte male zabave, zberite družine in priredite tekmo v sankanju - če postavite na noge nekaj, kar zabava tudi druge, boste dobili vrnjenega veliko veselja in zadovoljstva.

6 Bodite iskreni

Prijazen človek ne trosi le sladkih besed in neskončne sreče. Zna ubesediti tudi neprijetne stvari, če je treba izraziti kritiko in odkrito govoriti o težavah. To seveda ni vedno lahka in preprosta naloga, a vendar se izplača. Ker je človek na čistem sam s sabo. In poštenost je dragocena tudi za druge.

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 42, 11.10.2019