Sodobni so varčnejši
Radiatorji starejšega tipa niso le estetsko manj privlačni, ampak zavzamejo tudi veliko prostora, težje jih je čistiti in so energijsko manj učinkoviti. Zato je menjava za novejše gotovo smiselna. Ti so lažji, običajno izdelani iz jekla, kroma ali aluminija, vsekakor pa elegantnejši in bolj diskretni. Četudi so manjši, hitreje ogrejejo prostor, še dodatna prednost pa je ta, da delujejo pri nižji temperaturi vode. In to pomeni tudi prihranek pri računih za gretje. Brez težav jih lahko umestite v prostore vseh oblik in velikosti, imajo pa tudi dekorativno funkcijo.
Velikost
Preden investirate v nove radiatorje, razmislite o tem, koliko toplote sploh potrebujete za to, da boste ogreli posamezne sobe v domu. O tem se je najbolje posvetovati s strokovnjakom za grelno tehniko. Načeloma velja, da večji ko je radiator, več toplote spušča v sobo, in večja ko je soba, več radiatorjev potrebuje. Nenapisano pravilo se glasi, da je treba po en radiator vgraditi na vsake štiri metre stene. Prva tako pa velja, da je toplotni učinek boljši, če imate v sobi dva manjša radiatorja kot enega večjega.
Materiali
Izbirate lahko med več materiali, ki se običajno uporabljajo za izdelavo radiatorjev. Vsak od njih ima svoje prednosti in slabosti:
· Radiatorji iz nerjavečega jekla so izredno popularni. Odporni so proti rji, zato so idealni za v kopalnico in kuhinjo, kjer je več vlage in višja temperatura. Zahtevajo malo ali skorajda nič vzdrževanja.
· Aluminijasti radiatorji so po drugi strani cenovno dostopnejši in zelo lahki, kar močno olajša montažo. Aluminij je trpežen material, odporen proti rji, daje dobro toplotno prevodnost, poleg tega ga je možno reciklirati, zato je okolju prijazen.
· Potem pa so tu še radiatorji iz litega železa. Njihova pomanjkljivost je ta, da se počasneje segrevajo in torej traja precej časa, preden začno oddajati toploto v prostor. Zato pa toploto dlje časa zadržujejo in jo, ko so enkrat segreti, tudi dlje časa oddajajo v prostor. To so tudi izjemno težki, masivni radiatorji, ki zavzamejo veliko prostora in niso primerni za v manjše sobe.
Dizajn
Zelo pomembna v današnjih časih je tudi oblika radiatorjev. Na voljo imate najrazličnejše dizajnerske radiatorje, ki sploh niso več videti kot grelno telo, temveč so prave umetniške inštalacije, dopolnjene z ogledali, obešali in policami. Seveda pa so tudi klasične oblike še vedno zelo priljubljene.
Poleg horizontalnih in vertikalnih radiatorjev, ki grejejo s pomočjo vode, so tu še električni radiatorji, ki so premični in jih torej lahko prestavljate iz ene sobe v drugo, ter vse bolj popularni grelniki brisač. Ti so nepogrešljivi v kopalnicah in bolj kot na radiatorje spominjajo na obešala. Čeznje poveznete brisače, da vas pričakajo tople, ko pridete iz kadi ali izpod prhe.
Pravo mesto za radiator
Grelnih nasvetov seveda ne moremo zaključiti brez najpomembnejšega: kam radiator sploh namestiti. Najboljša možnost je, da ga namestite v najhladnejši del sobe, običajno je to pod oknom ali v bližini balkonskih vrat, ter ga prilagodite steni (manjša stena - vertikalni radiator, širša stena - horizontalni radiator). Hladen zrak namreč ustvari boljše pogoje za gretje, saj poriva topel zrak iz radiatorja v sobo in naprej v stanovanje.
Skratka, ob modernih radiatorjih vas zagotovo to zimo in vse naslednje ne bo zeblo, pa še oči se bodo spočile na njihovih lepih, včasih presenetljivih linijah. Še toplega objema svoje boljše polovice skorajda ne boste več potrebovali …
Inovativna rešitev za majhne prostore je kotni radiator. Na voljo je v dveh velikostih, in sicer 300 x 1005 cm in 300 x 1545 cm.
Radiator Serena združuje eleganco in praktičnost. Bele grelne cevi obdajajo ogledalo, v katerem je vidna celotna postava.
Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 41, 4.10.2019