"Zdaj si bom vzel malo več časa zase"

Na obisku pri Alfiju Nipiču: Nočem umreti na odru

Alenka Sivka / Revija Zarja Jana
29. 7. 2019, 06.45
Deli članek:

Pogovor z legendarnim Alfijem Nipičem.

Šimen Zupančič
"Zdaj si bom vzel malo več časa zase."
Najsvetlejše obdobje življenja
»Z Avseniki sem posnel 270 pesmi v nemščini in 270 v slovenščini, v 20 letih smo dobili 16 zlatih plošč. To so bila najbolj naporna, a hkrati najlepša leta mojega življenja. 20 dni od doma, štirje dnevi doma. In spet na pot. Poleg tega, da sem nastopal, sem tudi vozil. V 20 letih smo naredili več kot 2,5 milijona kilometrov. In v 20 letih sem zamudil samo enkrat. Bilo je nepozabno. To je bilo najbolj delovno, najbolj naporno in hkrati najsvetlejše obdobje mojega glasbenega življenja. Bili smo gostje vseh vidnih televizijskih oddaj po Evropi.«

Od nekdaj sem si želela videti hišo Alfija Nipiča, saj mi je o njej vedno pripovedoval z veliko ljubeznijo in ponosom. Da je samo nekaj kilometrov iz Maribora, a v naravi, na hribčku, z lepim razgledom po okoliških poljih in gričih, v zelenju .., da tam uživa svoj mir. Pa sem se »povabila« na obisk. Že pot do tja je bila lepa, sploh ko sva s Šimnom zavila z avtoceste. Ovinkasta in rahlo strma, z razgledom na tisoč odtenkov zelene. Grički in vmes posejane hiše, polno dreves, da se oko spočije in sploh ne veš, kdaj si prišel na cilj.

Tale je Alfijeva

Ko naju je GPS pripeljal pred Alfijevo hišo, je Šimen takoj rekel: »Tale je Alfijeva, prav čutim, da bi lahko on živel v njej.« Hiša je posebna, z vogali, ki nekako »štrlijo«, čeprav kaže že kar precej let, je videti, da jo je moral oblikovati arhitekt z domišljijo. Ko sva vstopila v prostorno dnevno sobo, se je moj pogled takoj zataknil v lepo kombinacijo starinskega pohištva – Alfi nama je kasneje pojasnil, da čudovita izrezljana omara sega v obdobje Marije Terezije in da je dobil zanjo že veliko ponudb. Starinski, a udobni stoli ob prav tako stari jedilni mizi, sodobna sedežna garnitura, še starejši leseni izrezljani stoli – vse to daje dnevni sobi poseben starinski, a udoben pridih. In spet zanimiva arhitektura – steklo čez vso steno, ki ponuja čudovit razgled v dolino pod Alfijevo hišo, ni ravno, ampak je narejeno v zanimiv vogal, nekakšen izbočen trikotnik. Ki prinaša veliko svetlobe.

Razgled za bogove

Alfi in žena Beba sta naju skozi hišo popeljala na vrt, ki je na zadnji strani hiše. Kakšen božanski razgled! Oko z lahkoto in veseljem objame dolino ter sosednje hiše in kmetije, pa griče, ki se prekopicujejo na drugi strani razgleda. Trava okrog Alfijeve hiše je skrbno pokošena, obdajajo jo visoke smreke in nekaj drugih dreves, pa nekaj skrbno urejenih rožnatih vrtnic, ki bogato cvetijo. Nič kičastega, vse urejeno in postavljeno z okusom. Na redko posajenih klopcah okrog hiše se znajde kakšna zelena lončnica. Nekako se mi je zazdelo, da ima skrb za urejanje okolice v rokah Alfijeva soproga. Ničesar ni preveč, vsega je ravno prav.

Lahko bi umrl

Z Alfijem smo sedli za belo kovinsko mizo in klepetali. Žena Beba je prinesla okusno potico in domač sok. Z Alfijem ni težko klepetati, saj je zelo zgovoren. Za njim niso najboljši časi: zaradi hudega vnetja trebušne slinavke bi lahko pred kratkim tudi umrl. Če ga starejši sin in njegova žena ne bi »spodila« na urgenco, bi morda tisto noč doma za vedno zaspal.

Aleš Rod
Alfi Nipič okreva po vnetju trebušne slinavke.

Pošteno me je zvilo

»Akutno vnetje trebušne slinavke se me je lotilo že tretjič,« je priznal Alfi, ki je zaradi ponovljenega vnetja izgubil kar precej kilogramov. »Prvič se mi je zgodilo pred 23 leti, drugič pa pred osemnajstimi. Vnetje lahko povzročijo stres, hrana, ki napenja, karkoli ... Alkohola ne pijem že 25 let. Zadnjih nekaj let sem morda res malo pozabil na strogo dieto in si sem ter tja privoščil kakšno ocvrto meso, zdaj pa se je bom moral držati kar do konca življenja. Res me je pošteno zvilo. Ko sem šel zaradi zadnjega vnetja prvič v bolnico, niso videli nič, poslali so me domov s tabletko za želodec. Čez noč pa mi je bilo doma le še bolj slabo, imel sem zelo visoke emilaze, te so mi nenormalno narasle, na 120 – normalno število je med tri in pet. To moje stanje je bilo zelo nevarno. Če bi me prejšnji dan obdržali v bolnišnici, bi bilo zame boljše. Tako pa se je slinavka poškodovala, 18 milimetrov je je odmrlo, ne deluje. 14 dni sem bil čisto nemočen, učil sem se ponovno hoditi, nisem mogel dvigniti roke, komaj sem govoril. Neverjetno, kaj ti lahko naredi en tak organ, kot je trebušna slinavka. V žile sem dobil preko 15 litrov antibiotikov. Deset dni sem ležal na intenzivni negi. Zdravnik mi je rekel, da bi bilo čisto drugače, če bi bil star 20 let. Jaz pa jih bom septembra imel 75. To rehabilitacijo zelo upočasni. Operirali me niso, emilaze so šle nazaj na normalno število. Slinavki pomagaš tako, da nič ne ješ. In potem se pobere. Če se ne pobere, odideš. S težko hrano pa jo uničiš, ustaviš, neha delovati.«

Nič sladkega več

»Slinavka boli v prsih, to so tako hude bolečine, kot bi te rezali pri živem telesu. Ne smem jesti sladkarij. Včasih sem si jih privoščil, pa ne bi smel. Zdaj ne bom jedel nič sladkega več. Jem prepečenec, brez soli in sladkorja, same lahke stvari, kuhan kompot, bog ne daj surovega sadja, nobene zelenjave, razen kuhane rdeče pese, kuhano meso, a v zelo majhnih količinah. Ne smem se do konca najesti, jesti moram petkrat na dan. Sem se že navadil na manj hrane, shujšal sem 12 kilogramov. A se s tem ne obremenjujem, nekateri so še večji reveži kot jaz. Pošalim se tako, da pravim, da v Afriki še tega nimajo.«

Brez kondicije za vožnjo

Domov v spodnjih hlačah
Alfi je zaradi ljubezni do glasbe zamenjal kavbojke Super Rifle, ki so bile takrat vredne zlata, za kitaro. Nekdo mu jo je ponudil tisti večer, ko je bil rahlo okajen, naslednji večer je ne bi več vzel. Alfi si je slekel kavbojke in vzel kitaro. Domov je prišel v spodnjih hlačah. Njegova mama je bila jezna, ker je dragocene hlače, ki sta si jih komaj lahko privoščila, zamenjal za »tamburico«, kot je rekla kitari.

»Zdaj nimam nobene kondicije, ne morem voziti avtomobila, na primer. Vozijo me prijatelji. Na odru bi lahko zdržal pol ure, ne bi pa mogel pet ali šest ur, kot sem še predlani. Tega ne bo več, to zame ne bi bilo dobro. Sem se kar hitro rehabilitiral, a vseeno se moram paziti.«

14 dni v zdravilišču

Alfi počasi okreva. Med našim pogovorom je nekajkrat vstal, ker ga slinavka še vedno opozarja nase. Če stoji, mu odleže. A vseeno pripovedoval: »Zdaj sem že dobil nazaj kilogram in pol, tudi roka je že v redu. Presenečen sem bil tudi nad terapijami, ki sem jih bil deležen v zdravilišču v Rogaški Slatini, kamor so me poslali za 14 dni. Imel sem jih pet ali šest, vsak dan. Različne masaže, sproščanje, elektro terapije ... Vse to mi je zelo pomagalo. Dobil sem moč nazaj v roko. Konec meseca bom šel še za en teden v Rogaško. Tam sem se zelo dobro počutil. Pil sem belo kavo, projo, prave kave ne smem, in s piškoti krmil siničko Katico. Takšne male stvari so me razveseljevale. In Rogaška je res lep, miren, umirjen kraj.«

Ženo je bilo strah

Vprašala sem ga, ali se je žena kaj ustrašila zanj, za njegovo življenje. »Seveda se je, saj to je normalno, a po drugi strani je to z mano doživljala že tretjič, ni bilo čisto nepričakovano,« je bil edino pri tej temi bolj redkobeseden Alfi. »Dobro, da sta me starejši sin in njegova žena prepričala, da sem šel nazaj v bolnico. Če ne bi šel tisto noč, ne bi doživel naslednjega dne. Res mi je šlo za nohte.«

Vito Tofaj / M24.si
Alfi Nipič

Po 74. letu se je vse zgrnilo name

»Dosti nastopov sem moral odpovedati, najbolj mi je žal za prireditev v Bad Ischlu. Predlani sem imel srčno aritmijo, nato so mi odstranili nekaj vozličkov, in sem prav tako moral odpovedati kar nekaj nastopov, 18 terminov v Kanadi in v Ameriki. 14 dni po operaciji bi moral iti, a mi je zdravnik rekel, da nad 10.000 metrov ni garancije. (smeh) Pa tudi nisem se dobro počutil. Vse to se je po 74. letu zgrnilo name. V enem letu so me napadle dve, tri stvari. Poznam pa gospo, ki je stara 96 let in mi pravi, da bi jih rada doživela sto, tako da še ne bom obupal,« se je navihano smejal Alfi.

Življenje in smrt

Vprašala sem ga, ali je kaj razmišljal o življenju in smrti, mu življenje zdaj pomeni več kot prej, ga bolj ceni morda? A me je zavrnil. »Ne razmišljam o tem, ne premišljujem kakšnih globokih misli, ne filozofiram. S tem samo obremenjuješ samega sebe, se sekiraš. Vem le, da si bom od zdaj naprej vzel malo več časa zase. Jasno mi je, da nihče ni večen. Rajši, ko da ne vem kako razmišljam in tuhtam, se oblečem in grem na dolg sprehod po naravi, koga srečam in malo poklepetam. Živim v naravi, to sem si vedno želel. To parcelo, na kateri je stala lesena hiška, viničarija, stara 120 let, sem kupil pred 46 leti. Želel sem jo obnoviti, a je bila spodaj čisto trhla. Mi je bilo žal. Zaradi tega smo postavili novo, zidano hišo. Prej smo živeli v Mariboru, po osamosvojitveni vojni pa smo se preselili sem in tu ostali.«

Alfijev muzej

Alfijeva hiša je polna priznanj, zlatih plošč, fotografij, dosti jih »nabira prah« na podstrešju in čaka na boljše čase. In ti bodo prišli prav kmalu. »V prostorih nekdanje osnovne šole v Jarenini želijo narediti muzej, v katerega bi dali vsa moja priznanja, odlikovanja, nagrade ... Tam bi imeli tudi manjše koncerte, prireditve ...«

Ostal bom muzikant

Spomnila sem ga na naslov priljubljene pesmi o muzikantu, ki jo je mnoga leta veselo prepeval. »Sem že v penziji, a še kar prepevam, tako kot Tom Jones. (smeh) Na žalost nisem mogel na njegov koncert, on je zaznamoval takratno zabavno glasbo, in to s kakovostjo. Lepo, da je prišel pet tako daleč. Profesionalno sem začel nastopati leta 1962, kmalu bom imel 60-letnico nastopanja. Tudi mene vabijo po vsem svetu, v Brazilijo, na primer, a ta hip ne gre. Osemkrat sem bil v Kanadi in Ameriki, dvakrat v Avstraliji, dvajset let z Avseniki po Evropi ... «

Ne bi rad umrl na odru

Se bo vrnil na odre, bo še pel, me je zanimalo. »Želel sem narediti turnejo koncertov ob 75-letnici, a bo zaradi zdravja moralo počakati. Ne morem brez glasbe, brez nastopov, a nič ne bom počel na silo. Nočem umreti na odru. A prepeval bom še. Gotovo pa se ne bom obremenjeval s celovečernimi nastopi. Zdravniki so mi rekli, naj tega ne delam, če se imam rad. Saj tudi športniki v določeni starosti ne tekmujejo več. Ste videli 50-letnega nogometaša ali smučarja? Še kolesarji gredo pri 60 samo še na tržnico s kolesom, ne dirkajo več.« (smeh)

Več zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Zarja Jana.

Zarja/Jana št. 30., 23.7. 2019
Zarja/Jana št. 30., 23.7. 2019