Zgodovinsko gledano je šlo v modernizmu iz sredine 20. stoletja predvsem za preproste oblike in povezovanje z naravo, kar se je v arhitekturi kazalo v stavbah z velikimi okni in odprtimi tlorisi.
Namen tega je bil predvsem odprt prostor, ki se je na ta način povezal z zunanjostjo. Pogosta je bila tudi uporaba takrat revolucionarne arhitekturne zasnove, ki je odpravljala zapletene podporne stene v korist sten, navidezno narejenih iz stekla. Že takrat pa so bili s svojimi industrijskimi rešitvami pri notranjem oblikovanju zelo priljubljeni Skandinavci, ki so svoj slog zasnovali na preprostosti, naravnih oblikah in demokratičnem oblikovanju. Ravno prvine notranjega oblikovanja iz 50. in 60. let prejšnjega stoletja so med najbolj priljubljenimi slogi tudi danes.
Stol v obliki jajca
Eden najprepoznavnejših kosov modernizma iz sredine 20. stoletja je zagotovo stol jajce, ki ga je leta 1958 oblikoval Arne Jacobsen. Zavit in oblazinjen stol je bil v osnovi oblikovan za Royal hotel v Københavnu.
Novi materiali
Modernizem iz sredine 20. stoletja se je pri uporabi materialov začel odmikati od Bauhausa in je v svoja dela v veliki meri vpletel tudi plastiko. Ta je bila uporabljena predvsem zaradi svojih lastnosti in ne zgolj za posnemanje lesa. Običajno so sicer še vedno uporabljali tradicionalne materiale, kot je les, ter netradicionalne materiale, kot so kovina, steklo, pleksi steklo, vezan les ... Slog je postal poznan predvsem po elegantnih linijah, naravnih oblikah ter uporabi novih materialov in metod za ponovno predstavitev tradicionalnih kosov.
Videz je postal bolj futurističen, vendar se ni popolnoma odmaknil od preteklosti. Šlo je predvsem za rekonstrukcijo kosov pohištva in opreme, ki so bili v uporabi že leta. Uporabljali so tudi bolj raznoliko paleto barv, od naravnih do drznih, v grafiki pa je bila pogosta uporaba črne in bele.
Eero Saarinen stoli in miza ter marshmallov zofa
Eero Saarinen je bil eden izmed najpomembnejših predstavnikov tega obdobja. Njegovo pohištvo iz pleksi stekla je priljubljeno še danes, najbolj ikonična pa je zagotovo zofa iz 18 barvitih okroglih blazin na kovinski konstrukciji, ki je bila kasneje predstavljena tudi v večjih različicah.
Počivalnik
Charles in Ray Eames sta ikonični počivalnik ustvarila za podjetje Herman Miller.
Skandinavski stoli
Pohištvo, predvsem stoli, v skandinavskem slogu so tudi v Sloveniji med najbolj priljubljenimi že nekaj let.
Mid-century soba
Barve, odprt prostor in veliko svetlobe. Glavni kos opreme je moder stol, katerega slog izhaja ravno iz obdobja modernizma iz sredine 20. stoletja.
Kako opremiti v tem slogu?
Kosi, ki so nastali v tem obdobju, so še vedno zelo priljubljeni, ker še vedno živimo podoben življenjski slog kot pred šestdesetimi leti. Še vedno potrebujemo veliko prostora za shranjevanje, kose, ki jih lahko nosimo s sabo, in stole, v katerih smo lahko skoraj v ležečem položaju. Hkrati pa sloga še ni »premagal« noben drug slog, zato na neki način ostaja slog naše dobe, kar pomeni, da še ni šel iz mode.
Kako torej opremiti? Ena izmed možnosti je zagotovo nakup starega pohištva, sicer pa so kosi zaradi priljubljenosti sloga zelo pogosti tudi v novih pohištvenih kolekcijah različnih ponudnikov. Uporabite lahko en večji, opaznejši kos, preostalo pohištvo pa prilagodite njemu. Pri tem se izogibajte različnim vzorcem in se držite enake barvne sheme, predvsem če opremljate z lesenimi kosi. Ne pozabite, slog je bil narejen na osnovi odprtih in praznih prostorov, zato ne pretiravajte. Izberite geometrijske elemente čistih linij, ki ponujajo udobje in funkcionalnost. Predvsem pa imejte v mislih vedno to, da stanovanja ni treba opremiti izključno v tem slogu, temveč vam ta lahko predstavlja zgolj navdih.
Jajce stol v prostoru
Prepoznaven kos – stol jajce – v prostoru v kombinaciji z ustreznimi barvami in belimi kosi.
Diamantni stoli
Čeprav je bil okoli leta 1950 les še vedno priljubljen, je oblikovalec Henry Betoia oblikoval tako imenovane diamantne stole, narejene iz varjene žične mreže.
Objavljeno v reviji Dom2/Moje lepo stanovanje št. 3, 29. 4. 2019