Estrada

Vam primanjkuje magnezija?

L. J., Zarja
1. 6. 2019, 14.01
Deli članek:

Na pomanjkanje magnezija je smiselno pomisliti ob pojavu določenih opozorilnih znakov. Kaj vam v tem primeru sporoča telo?

Profimedia
Če je porušeno ravnovesje magnezija in kalcija, pride do povečanega kopičenja kalcija v krvnih žilah in mišicah.

-       Mišični krči in bolečine v mišicah

To je najpogostejši znak, da vam primanjkuje magnezija. Če je porušeno ravnovesje magnezija in kalcija, pride do povečanega kopičenja kalcija v krvnih žilah in mišicah. Posledica so fleboskleroza (zadebelitev sten krvnih žil) in manj prožne mišice.

-       Nespečnost

Eden od vzrokov za nespečnost je lahko pomanjkanje magnezija v možganih. Kalcij aktivira receptorje živčnih celic za N-metil-D-aspartat (NDMA), medtem ko ima magnezij nasproten učinek. Če je magnezija premalo, postanejo receptorji NDMA aktivnejši, kar vodi v čezmerno možgansko aktivnost.

-       Povišan krvni tlak

Pomanjkanje magnezija ne pomeni takoj povišanega krvnega tlaka, je pa vsekakor lahko eden izmed možnih vzrokov zanj. Preveč kalcija v kombinaciji z nezadostno ravnjo magnezija povzroča, da se presežne količine kalcija nalagajo na žilne stene. Kri se v žilah ne more več prosto premikati, žile pa izgubijo prožnost. Kombinacija obojega vodi v visok krvni tlak.

-       Hormonske težave

Višje ko so ravni estrogena in progesterona pri ženski, manj je magnezija v telesu. To se pogosto pojavi med nosečnostjo in menstruacijo in zaradi tega imajo ženske pogosteje krče v nogah kot moški. Telo lahko na pomanjkanje magnezija opozarja z neustavljivo željo po čokoladi.

-         Pretirana utrujenost

Pri pomanjkanju magnezija proizvodnja energije ne steče, zato celice nimajo dovolj energije za normalno delovanje. Posledica sta splošna utrujenost in čustvena stiska. Velja omeniti, da je lahko stres tako vzrok kot posledica, zaradi česar nam začne primanjkovati magnezija.

-       Osteoporoza

Prepričanje, da igra kalcij primarno in najpomembnejšo vlogo pri zdravju kosti, je med nami močno razširjeno, a zmotno. Izsledki nedavnih študij so pokazali, da je magnezij enako pomemben  za trdnost kosti kot kalcij. Kalcij za vgradnjo v kost potrebuje vitamin D, ki pa ga brez magnezija naše telo ne more proizvajati.

-       Uživanje sladkorja, kofeina, alkohola

Samo zato, ker jeste veliko sladkih jedi, še ni nujno, da vam primanjkuje magnezija. Vam pa takšna hrana pri zagotavljanju zadostnih količin slednjega prav gotovo ne pomaga. Prečiščeni sladkor namreč med drugim spodbuja izločanje magnezija preko ledvic. Enako se dogaja, kadar spijemo preveč kofeina in alkohola.

-       Jemanje nekaterih zdravil

Diuretiki, zdravila za srce, kontracepcijske tabletke, nadomestno hormonsko zdravljenje dokazano znižujejo raven magnezija v telesu, saj spodbujajo ledvice  k izločanju več magnezija.

-         Prehranska dopolnila s kalcijem

Uživanje prehranskih dopolnil s kalcijem ob sočasnem uživanju nezadostnih količin magnezija zmanjša absorpcijo magnezija. Po drugi strani pa dodajanje magnezija izboljša sposobnost telesa, da izkoristi kalcij.

-       Starost nad 55 let

Če karkoli od prej naštetega velja za vas in ste hkrati starejši od 55 let, je verjetneje, da vam primanjkuje magnezija. Starejšim ljudem so dovzetnejši za pomanjkanje magnezija, zato sta toliko pomembnejša prehrana, bogata z njim, in uživanje kakovostnih prehranskih dopolnil.

Nasvet strokovnjaka

»Magnezij je mineral, ki ima v človeškem telesu pomembno vlogo, saj sodeluje v več kot 300 presnovnih procesih. Pri zdravih ljudeh je pomanjkanje magnezija redko, saj ga telo z zdravo prehrano dobi dovolj in tudi ledvice so pri majhnem vnosu sposobne zmanjšati izločanje. Če pa do pomanjkanja vseeno pride, se pokaže v obliki mišičnih krčev, motenj srčnega ritma, vrtoglavice, omotičnosti, živčnosti, zmanjšane zbranosti in glavobola. Dolgotrajno pomanjkanje magnezija lahko neposredno vpliva na nastanek osteoporoze, poveča dovzetnost za stres, stres pa vodi v pomanjkanje magnezija, kar lahko ustvari začaran krog,« so povedali strokovnjaki v Medicinskem centru Barsos in opozorili na pomen rednih preventivnih pregledov.

Objavljeno v reviji Zarja št. 21, 21. 5. 2019.