»Mislim, da bi žena rekla, da se je za njo vse spremenilo, zame pa se ni. Nekaj let je minilo in v spominu imam predvsem, kako se je vse podredilo bolezni, kar je normalno. Nenadoma ni več veljal koledar, ki sicer velja, sončni, ampak je nastopil koledar kemoterapij, ki je bil tritedenski. Prvi teden je grozen, drugi teden je v redu, tretji pa je skoraj normalen. Potem se ta cikel ponavlja, ti pa to čutiš kot koledar, kot da se je čas spremenil. Ni več pomembno, ali je ponedeljek ali torek, ali je maj ali september, katerikoli mesec je. Pomembno je le, kateri dan kemoterapije je, koliko časa še bo in odštevanje, kot da si pri vojakih,« je na vprašanje povezovalca dogodka Vida Valiča ob predstavitvi dobrodelne akcije Europe Donne – slovenskega združenja za boj proti raku dojk o tem, kako se je življenje po tem, ko je v družino prišla bolezen, spregovoril Metod Pevec. K temu je dodal, da je žena zelo vpeta v poslovni svet, zato se pri njih ni spremenilo nič v tem smislu, da se ne bi znašli brez njene pomoči. »Se je pa spremenilo to, da smo kar naenkrat morali jesti popolnoma druge stvari. Kar naenkrat je rekla, da ji nekaj več ne ustreza in da moramo jesti kaj drugega. Vse stvari, ki jih je imela nekoč zelo rada, so postale brez veljave. Kaj zdaj kuhati? Jedli smo zelo dolgočasne stvari, zdaj pa spet jemo normalno.« Je pa zdaj, ko je bolezen že za njimi, v šali dodal, da njemu osebno nobena od teh enoličnih jedi ni bila všeč in da je sebi pogosto pripravil kaj drugega.
Kdo mu je stal ob strani?
Program ROZA, ki ga je pred dvema letoma osnovalo združenje Europa Donna, se osredotoča predvsem na psihosocialno podporo bolnicam in njihovim bližnjim, zato je beseda nanesla tudi na to, kdo je ob ženini bolezni stal ob strani režiserju. »Nisem imel občutka, da bi morali še meni stati ob strani. Bolj sem se spraševal, ali sem jaz sposoben stati njej. Moški nismo nujno zelo pogumni v takšnem položaju. Znamo biti drzni, pogumni pa ne. Takrat je bila žena veliko bolj pogumna kot jaz,« je poudaril in dodal, da so njemu oporo bolj predstavljali dogodki oziroma razmere, ki so se v času bolezni zgodile. »Zelo živo se spomnim občutka 'hvala bogu, moji ženi so to odkrili pri rednem preventivnem pregledu', ko sem si rekel, da dobro, da DORA obstaja, da je dovolj zgodaj. To ti daje neko upanje in prepričanje ter vero, da bo šlo. Druga stvar, ki bi jo želel posebej omeniti, je bil njen zdravnik, ki je deloval zelo pomirjajoče, pa ne, da bi naju zavajal, ampak je bolezen opredelil kot nekaj obvladljivega. Če bi rekel, da mi je kdo stal ob strani, bi rekel, da ravno uradna medicina, ker sem ji zaupal.« Pevec pa ob tem razkriva, da v času bolezni niso ničesar skrivali, da so za njo vedeli tudi prijatelji, a da ljudje, ki se z boleznijo niso srečali, težko delijo vse občutke. Velikokrat se »zakrčijo« in ustrašijo. »Dejstvo je, da manj veš o bolezni, bolj se je ustrašiš. Predvsem beseda 'rak' je taka, da se je vsi zelo bojimo.«
Kako je bolezen vplivala na partnerski odnos?
»Z mojega vidika se odnos ni bistveno spremenil, ampak vseeno mislim, da taka bolezen vsak odnos dodatno obremeni, ne upam si trditi, da ga okrepi. Je pa gotovo, da je to odnos med dvema; med tema dvema nenadoma stoji še nekdo, in to je strah, ki se naseli vmes. Odnose nekoliko zaplete, saj se nekdo, ki nima izkušnje z boleznijo, predvsem s tako težko, sprašuje, kako bo vklopil neke 'senzorje', da bo začutil, kaj ta oseba potrebuje. Potrebuješ nekaj časa, da to razviješ.« Seveda pa je ob tem poudaril, da bi žena verjetno odgovorila drugače. Na vprašanje, ali se je takrat počutil kot steber ali balon, pa je odgovoril: »Ni tako preprosto – kot napihljiv steber.«
Dobrodelna akcija Napolni nas z upanjem: stari tolarji za nove začetke
Metod Pevec je svoje dojemanje ženine zgodbe razkril na predstavitvi nove dobrodelne akcije združenja Europa Donna, v kateri bodo zbirali stare tolarske bankovce, s katerimi želijo zbrati sredstva za nadgradnjo programa ROZA, ki bolnicam in njihovim svojcem nudi psihosocialno pomoč ob spoprijemanju z diagnozo rak. Rožnati zabojniki, v katere lahko oddate stare tolarje, so na voljo v 644 trgovinah Mercator in v poslovalnicah NLB po vsej Sloveniji. Akcija bo trajala od 10. januarja do 1. marca 2019, rožnate zabojnike pa lahko ustvarite tudi sami in sredstva zbirate v podjetjih, društvih ali s prijatelji ter jih oddate v eni od 644 Mercatorjevih trgovin, poslovalnic NLB ali na sedežu združenja Europa Donna Slovenija.