Estrada

Sveče na grobovih: Slovenci tretji največji porabniki na svetu!

Mihael Korsika, Novice Svet24
1. 11. 2018, 13.01
Deli članek:

Slovenska kultura prižiganja sveč na grobovih s 16 milijoni prižganih sveč na leto je ena najmočnejših na svetu, v tej kategoriji smo namreč na tretjem mestu.

STA
Slovenci letno porabimo 16 milijonov sveč.

V času okoli dneva mrtvih bo samo na največjem slovenskem pokopališču na ljubljanskih Žalah zgorelo več kot pol milijona sveč, ki bodo že tako katastrofalne težave z odpadno embalaže še dodatno poslabšale. Slovenija namreč ne uspe predelati vseh odpadnih nagrobnih sveč, zato se te kopičijo pri komunalah.

Preberite tudi: Še zadnji cvetovi z domačega vrta. Kliknite TUKAJ!

Ekološko težavo zakrivila država

Po podatkih okoljskega ministrstva je namreč pri izvajalcih javne službe še 950 ton neprevzetih odpadnih nagrobnih sveč, večinski del katerih bi moral biti prevzet že v preteklih letih. Glede na dozdajšnje izkušnje bo do konca leta količina narasla na 1500 ton.

Zaloge odpadnih sveč na dvoriščih komunalnih podjetij predstavljajo veliko ekološko tveganje, saj bi se ob morebitnem požaru v zrak sprožale številne strupene snovi, težava je tudi parafin, ki se je letos poleti ob vročih temperaturah topil in tekel po improviziranih skladiščnih površinah. Lani je tako zagorelo v predelovalnici sveč v Ljutomeru, ki še vedno ne obratuje, zato se odpadne sveče kopičijo predvsem na vzhodu države.

Odpadne sveče se kopičijo, ker ministrstvo za okolje in prostor ni natančno določilo pravil odvoza. Odvoz naj bi uredil interventni zakon, ki naj bi ga poslanci potrdili na decembrski seji in po katerem bo država začasno pokrila stroške interventnega odvoza, nato pa naj bi od štirih družb, ki se ukvarjajo s to dejavnostjo, izterjala vračilo stroškov.

STA
Slovenija je kot edina država v Evropski uniji leta 2008 zaradi razširjene kulture sveč sprejela uredbo za ravnanje z odpadnimi nagrobnimi svečami.

Za otroke, starejše, bolnike ...

V javnosti se iz leta v leto pojavlja več predlogov za drugačen način izkazovanja spoštovanja do mrtvih kot s prižiganjem sveč. Številne nevladne organizacije poudarjajo, da se lahko denar nameni pomoči tistim, ki jo potrebujejo, od otrok iz socialno ogroženih družin do invalidov. Ena izmed takšnih organizacij je tudi Fundacija Svečka, ki letos organizira že 10. ekološko akcijo Manj svečk za manj grobov, s katero želijo spodbuditi prebivalce, naj namesto pretiranega okraševanja grobov s svečami in plastičnim cvetjem denar raje namenijo za nakup medicinskih pripomočkov ter zdravljenje bolnih.

Prispevke zbirajo prek SMS-sporočil. Če pa boste donirali na posebnih stojnicah, ki so postavljene v 13 slovenskih mestih, boste prejeli v dar zastavico sočutja, s katero se boste lahko na okolju prijazen način poklonili spominu na preminule. V projektu, s katerim so v preteklih letih skupaj zbrali že več 250.000 evrov, sicer sodeluje 120 organizacij iz vse Slovenije in več kot 400 prostovoljcev. Če pa se vam kljub vztrajate pri nakupu sveče, raje izberite elektronske ali takšne s steklenim ohišjem.