Možganska kap pomeni, da je bil prekinjen dotok krvi v možgane, zato odmrejo celice na mestu, kjer se je to zgodilo. Posledice so vedno odvisne od tega, katero mesto v možganih je prizadeto in kako obsežna je okvara. Možganska kap je še vedno vodilni vzrok za onesposobljenost ljudi in drugi najpogostejši vzrok za smrt, kar velja za ves svet.
Preberite tudi: Pomen darovanja za ledvične bolnike. Kliknite TUKAJ!
Kako jo preprečiti? Recept je znan in izhaja iz zgoraj zapisanega: z zdravim življenjem, kar vključuje zdravo prehrano (manj maščob oziroma izbira dobrih, koristnih maščob, manj soli in sladkorja, več zelenjave in sadja), življenje brez kajenja, gibanje, uživanje manj alkohola, obvladovanje stresa in nadzor nad krvnim tlakom. Pomembno je tudi, da je človek v družbi, da se zna sprostiti, da premaga stres in depresijo.
Bolnik, ki je utrpel možgansko kap, si lahko popolnoma opomore. V treh urah mora dobiti strokovno pomoč, sicer so lahko posledice hujše, zdravljenje pa dolgotrajnejše. Pri prepoznavanju si lahko vsak zapomni besedo GROM. G pomeni govor (je ta nejasen?), R so roke (bolnik naj dvigne obe roki hkrati, da vidimo, ali je ena šibkejša), O je obraz (je ena stran ustnic povešena v kotičku?) in M pomeni minute (mudi se, čim prej je treba priti do nujne pomoči). Enemu od desetih bolnikov z možgansko kapjo se stanje zelo izboljša, če pride v specializirano enoto za zdravljenje možganske kapi. Za zdravljenje uporabljajo zdravila, ki topijo strdke (zdravljenje s trombolizo), kar za vsaj 30 odstotkov poveča možnost za dobro okrevanje. Če pa strdek uspejo odstraniti, se ta možnost poveča za 50 odstotkov. Pomembna je tudi rehabilitacija, ki se začne že v bolnišnici. Zgodi se celo, da bolnik lahko gre po nekaj dneh domov. Vendar je treba biti vedno pozoren, kajti pri enem od štirih preživelih se možganska kap lahko ponovi.
Pri srčnem napadu oziroma infarktu je prvi in najzanesljivejši znak huda bolečina v prsih. Bolnik mora takoj na urgenco, kjer bo dobil strokovno pomoč. Raziskave so pokazale, da ženske občutijo enega ali več znakov za infarkt tudi nekaj tednov prej. Ti znaki se pojavijo in izginejo ali pa ostanejo ves čas; to so huda, nenavadna utrujenost, oslabelost, vznemirjenost, omotičnost, omedlevica, kratka sapa, potenje, motnje spanja, bolečine v zgornjem delu telesa (zgornji del hrbta, vrat, čeljust), bolečine v trebuhu in seveda huda bolečina v prsih. Pred srčnim napadom se najbolje zavarujete z zdravim načinom življenja. Predvsem se je treba naučiti sproščanja po dnevnih naporih, pri čemer pomagajo druženje s prijatelji, ukvarjanje s priljubljenim konjičkom ali pa rekreacija.