Estrada

Imate razjede ali afte? S tem si lahko lajšate bolečine!

Marijana Mandić, Maja
21. 10. 2018, 14.01
Deli članek:

V hladnejših mesecih, ko nam pade odpornost, je vse več ustnih razjed oziroma aft.

Dreamstime
Razjede

Ugotovili so še, da k njihovemu nastanku prispeva pomanjkanje folne kisline, železa in vitamina B12, lahko pa se pojavijo tudi kot posledica pretesne zobne proteze. Zanimivo je, da težave z ustnimi razjedami lahko v večini primerov omilimo sami, predvsem z izogibanjem določeni hrani in pijači.

Preberite tudi: Aseksualnost ni več tabu. Kliknite TUKAJ!

Ustne razjede ali afte lahko prepoznate kot boleče poškodbe ustne sluznice, ki so bele ali rumenkaste barve, okrogle oblike s sredinsko vdolbinico, s premerom do 5 mm, v sredini pa so prekrite z belo rumeno oblogo in obdaja jih rdeč rob.

Običajno izginejo v enem ali dveh tednih brez brazgotinjenja, težave pa povzročajo predvsem ob pitju tekočin ali uživanju hrane. Pojavijo se posamično ali v skupinah, na površini ustne sluznice na predelu jezika, lic in ustnic. Ustne razjede niso nalezljive.

Kdaj k zdravniku?

Večina ustnih razjed ne potrebuje zdravniške oskrbe, razen kadar so boleče in večje - od 1 do 3 cm - in trajajo več kot šest tednov ter povzročajo brazgotinjenje. K zdravniku je treba iti tudi, če spominjajo na herpes, njihov izvor pa ni virusne narave. Na večjem delu ustne sluznice se lahko pojavi tudi do 100 majhnih razjed, ki imajo povprečno premer od 1 do 3 milimetre in se zlivajo skupaj, tako da tvorijo velike razjede nepravilnih oblik. Prav tako je prav stopiti k zdravniku pri ustnih razjedah, ki krvavijo, in pri nebolečih razjedah, ki povzročajo zadebelitve ali stanjšanje ustne sluznice in tvorijo obližem podobne oblike, običajno rdeče ali bele barve.

Pojavijo se lahko že pri dojenčkih in otrocih, mlajših od dveh let. V tem primeru je obisk pri zdravniku pediatru nujen, da ugotovi vzrok nastanka in da predpiše najmlajšim primerno zdravilo.

Včasih so vzrok za nepravilne oblike lahko bakterije ali virusi, ki se naselijo v ustno votlino, pomanjkanje nekaterih vitaminov in mineralov, alergija na hrano, nekatere kronične bolezni in stres. Če kadite, lahko razjede povzroči mehansko in kemično draženje.

Babičina in lekarniška pomoč

Ustne razjede navadno izginejo v 7 do 10 dneh, hitreje pa, če si pomagate sami, z izpiranjem ust s kamiličnim čajem. V lekarnah lahko za lajšanje ali omilitev težav z ustnimi razjedami dobite različne izdelke z učinkovinami, ki obnavljajo ustno sluznico in pospešijo celjenje v ustih. Lekarne imajo na voljo tudi zdravilne čaje, ki vsebujejo korenino navadnega sleza, skorjo hrasta, list žajblja, cvet prave kamilice, cvet ognjiča, ki kot prevretki ali poparki delujejo antiseptično in se uporabljajo za grgranje. V lekarnah poleg naštetih zdravil lahko dobite tudi medicinske pripomočke v obliki raztopin, pršil, gelov in topljivih obližev, ki skrajšajo čas celjenja. Glavna sestavina v teh pripomočkih je običajno hialuronska kislina, ki pomaga zmanjšati bolečino in pospešuje celjenje poškodovane ustne sluznice. Lahko so dodani še gel aloe vere, eterično olje čajevca, vitamin K in vodni ekstrakt lubja rdeče mangrove.

Če po desetih dneh še kar ne izginejo, pojdite k zdravniku.

V vseh letnih časih morate skrbeti za to, da zaužijete dovolj sveže zelenjave in sadja. Če to ni mogoče, pa je smiselno seči po zdravilih ali prehranskih dopolnilih, ki vsebujejo železo, cink, folno kislino in vitamine skupine B.

Da bo manj peklo in bolelo

Ustne razjede vselej povzročajo težave pri pitju, požiranju hrane in govorjenju, še posebno če jih je istočasno nastalo več. Torej lahko težave bistveno omilite že, če upoštevate nekaj temeljnih navodil pri mizi:

Izogibajte se hrani, ki ima ostre robove, čipsu, prepečencu, krekerjem.

Prav tako se odrecite začinjeni hrani, denimo feferonom, preveč slani hrani, agrumom in njihovim sokovom, kavi, ananasu, čokoladi.

Kisle sokove in brezalkoholne pijače pijte po slamici, s čimer zmanjšate stik pijače z ustno razjedo.