Ocetna kislina iz jabolčnega kisa pospešuje ne le presnovo oziroma hujšanje, pač pa tudi celično dihanje, zaradi česar pripomore k zdravljenju številnih kroničnih bolezni. Kratkotrajno hujšanje s kisom je primerno za vse, ki se vam maščevje nabira okoli trebuha, če vas pogosto muči driska, vas napenja in imate zaudarjajoče blato, če ste lačni predvsem ponoči, radi jeste slano in se vam dogaja, da praktično čez noč pridobite kilogram ali še več teže. Kako se je treba torej lotiti diete s kisom?
Preberite tudi: Živila, ki ne spadajo v hladilnik. Kliknite TUKAJ!
Kako kis pomaga hujšati
Kislina, ki je v jabolčnem kisu, povezuje pet lipolitskih mehanizmov, ki razgrajujejo maščobe, zaradi česar se maščoba v telesu hitro razkroji. Ocetna kislina že v ustni sluznici blokira hormonske signale, ki pri ljudeh s čezmerno telesno težo med žvečenjem sladkarij ali ogljikovih hidratov, denimo kruha ali testenin, v nekaj minutah vzpostavijo enosmerno maščobno cesto. Ocetna kislina deluje v želodcu kot magnet za kislino, znižuje vrednost pH in s tem okisa želodčni sok. To okisanje je pomembno za začetno prebavo beljakovin, saj imajo samo nekatere beljakovine stresni hormon, zlati ključ za odpiranje adipocitov, maščobnih celic. Nadalje ocetna kislina spodbuja dejavnost črevesja, hrana gre hitreje skozi črevesje, del maščob se prebavi samo deloma in se izloči z blatom, kar pomeni, da sploh ne pride v kri do maščobnih celic.
Ekspresna dieta za neučakane
Ne moremo sicer pričakovati, da bomo izgubili veliko maščobe, saj tridnevna dieta z jabolčnim kisom s pomočjo kalija povzroči predvsem izgubo vode, a denimo, da je zaradi boljšega občutka okoli pasu lahko spodbudna za nadaljevanje kakšnega večjega shujševalnega projekta. Odlično se obnese po kakšni pojedini. Ker kalij pomaga odvajati vodo iz telesa, so pri tej dieti zelo pomembna živila, ki vsebujejo velika kalija, denimo banane, avokado, zelena listnata zelenjava, zelena, krompir. Učinek hitre shujševalne kure povečajo triminutne gibalne vaje, pri katerih se spotimo, in nezahtevne športne aktivnosti. Poudariti je treba vedno znova, da za hujšanje niso potrebni športni rekordi. Pomembno je, da se spotimo in dosežemo svojo mejo zmogljivosti. Razgibavanje ne sme biti trpinčenje, temveč zabava.
Dovoljena hrana
Predstavljamo vam nekaj receptov za vašo »tridnevno čarovnijo«, med katerimi boste gotovo našli tudi kaj zase. Pijete lahko kavo, črni ali zeleni čaj, zeliščni čaj ali toplo mleko (odpovedati pa se morate sladkorju). Pred zajtrkom popijte kozarec vode, ki ste ji dodali jedilno žlico jabolčnega kisa.
Zajtrk:
Kruh s šunko in kumarico
Sestavine: rezina polnozrnatega kruha, žlička masla, rezina puste šunke, majhna kumarica, dietna majoneza, sol, poper
Kruh namažemo z maslom in obložimo s šunko. Kumarico narežemo na kolobarje in jih porazdelimo po šunki. Okrasimo z malo dietne majoneze ter potresemo s soljo in poprom.
Turški zajtrk
Sestavine: 1 jajce, 1 čvrst paradižnik, 30 g kumare, 50 g ovčjega sira, 5 oliv, 3 hrustljavi kruhki, sol, poper
Jajce v trdo skuhamo in ga narežemo na rezine. Poparimo paradižnik, ga olupimo in na drobno narežemo. Kumaro narežemo na kolobarje. Na kocke narežemo še ovčji sir in vse skupaj z olivami naložimo na kruhke. Solimo in popramo.
Sadni zajtrk:
Sestavine: 1 banana, 1 kivi, 1 jabolko, 1 kozarec bio jogurta, 1 žlica sončničnih semen
Priprava: Banano, kivi in jabolko na drobno narežemo ter zmešamo z jogurtom. Povrh potresemo sončnična semena.
Malica
Pred vsakim vmesnim obrokom popijemo kozarec vode (200 ml), ki smo ji dodali žlico jabolčnega kisa. Zdrava malica pa je:
ena klobasica iz tofuja (50 g) z gorčico in 1 hrustljav kruhek;
polnozrnati kosmiči (pol skodelice) z drobno narezanim svežim sadjem in jogurtom;
rezina melone z eno tanko rezino pršuta, zraven polnozrnati hrustljavi kruhek;
30 g nežveplanega suhega sadja;
pol avokada z limoninim sokom, poper in sol.
Kosilo
Glavno vlogo pri kosilu imajo zelenjava in gobe, ki pospešujejo izločanje vode. Na hitro jih podušimo z nekaj soli v malo vode, saj se tako ohranijo pomembni vitamini, minerali in mikroelementi. Vir energije pa so ogljikovi hidrati, ki jih je veliko v naravnem, neprečiščenem rižu, polnovrednih testeninah in krompirju. Maščobe odmerite le malo, in sicer v obliki masla ali kakovostnega rastlinskega olja, da organizem porabi čim več maščobnih zalog na trebuhu, bokih, zadnjici in stegnih. Prav to povzroči uspeh tridnevne kure z jabolčnim kisom. Sestavljeni ogljikovi hidrati iz polnozrnatih izdelkov, zelenjave in malo beljakovin iz mesa, perutnine ali tofuja ohranjajo raven krvnega sladkorja. Utrujenost izgine, presnova se pospeši in maščobne zaloge se začnejo topiti.
Puran z brstičnim ohrovtom
Sestavine: 60 g puranjih prsi, 200 g brstičnega ohrovta, 1 narezana čebula, 1 žlica masla, sol, poper, 1 žlica rastlinskega olja, 1 žlica jabolčnega kisa, 1 žlica popraženih mandljevih lističev
Meso temeljito oplaknemo in ga narežemo na majhne koščke. Očistimo brstični ohrovt, ga umijemo in v pokriti posodi z malo vode dušimo 20 minut. Nato ga odcedimo. Čebulo zlatorumeno popražimo na stopljenem maslu, dodamo meso in ga svetlorumeno popečemo. Solimo in popramo, začinimo z oljem in jabolčnim kisom, dodamo brstični ohrovt, premešamo in okrasimo z mandljevimi lističi.
Nadevana kumara
Sestavine: 4 žlice rjavega riža, 1 kumara, ¼ l zelenjavne juhe, 1 narezana čebula, 1 žlica rastlinskega olja, mesnat paradižnik, 100 g šampinjonov, sol, poper, mleta paprika, 1 žlička sesekljanega peteršilja, 1 žlička majarona, 2 žlici nastrganega parmezana
Riž skuhamo. Kumaro umijemo, olupimo in razpolovimo, z žlico odstranimo semena, nato 5 minut dušimo v zelenjavni juhi. Na olju v ponvi zlatorumeno popražimo čebulo, narežemo šampinjone in paradižnik ter oboje dodamo v ponev, začinimo s soljo, poprom in mleto papriko ter 5 minut dušimo. Primešamo peteršilj in majaron. Namastimo pekač, damo vanj obe polovici kumare in ju nadevamo z zelenjavno mešanico. Potresemo s parmezanom, postavimo v pečico in pečemo 12 minut na 200 stopinjah.
Večerja
Za večerjo pripravimo jed, ki naj vsebuje veliko beljakovin in malo ogljikovih hidratov. Po večerji ne smemo zaužiti nobene hrane več. Pred večerjo spet popijemo kozarec navadne ali mineralne vode, ki smo ji dodali žličko jabolčnega kisa (brez medu). Pred odhodom v posteljo lahko pijemo po žlici zeliščni čaj, mineralno vodo in zelenjavni ali paradižnikov sok (brez sladkorja; zeliščni čaj lahko osladimo s sladilom).
Popečena mocarela
Sestavine: 125 g mocarele, 1 jajce, poper, 2 žlici drobtin, 2 žlički masla, 1 rezina polnozrnatega kruha, 1 manjši paradižnik, 1 žlička limoninega soka
Mocarelo odcedimo. Razžvrkljamo jajce, ga solimo in popramo, nato v njem povaljamo mocarelo in jo potresemo z drobtinami. V ponvi segrejemo maslo in na njem po obeh straneh popečemo sir, dokler se ne začne topiti. Nato ga položimo na kruh, obložimo z drobno narezanim paradižnikom in pokapljamo z limoninim sokom.
Rakci z umešanim jajcem
Sestavine: 50 g rakovih repkov, 1 jajce, 1 žlica smetane, 1 žlička masla, 3 polnozrnati hrustljavi kruhki, sol, poper, mleta paprika, muškatni orešček, 1 žlička sesekljanega peteršilja
Rakce oplaknemo in osušimo. Razžvrkljamo jajce in smetano ter dobro začinimo. V ponvi segrejemo maslo, vlijemo jajčno zmes in jo med mešanjem zakrknemo. Nato jo porazdelimo po kruhkih in povrh potresemo rakce. Okrasimo s sesekljanim peteršiljem.
Klobasice iz tofuja s solato
Sestavine: 1 jajce, 100 g sezonske solate, 2 žlici rastlinskega olja, malo jabolčnega kisa, 2 rezini polnozrnatega kruha, 1 žlička masla, 2 klobasici iz tofuja (100 g), žlička dietne majoneze
Jajce v trdo skuhamo in ga narežemo. Solato očistimo in umijemo, začinimo z oljem in kisom ter obložimo z jajcem. Kruh namažemo z maslom in obložimo z narezanimi klobasicami iz tofuja. Okrasimo z dietno majonezo.
Sadni sirček s polnozrnatimi kruhki
Sestavine: 1 hruška, 1 nektarina, 1 kivi, 1 banana, 1 žlica medu, 200 g kremnega sirčka, 4 polnozrnati kruhki, 1 žlička rozin
Sadje na drobno narežemo ter skupaj z medom vmešamo v kremni sirček. Mešanico nadevamo na hrustljave kruhke in okrasimo z rozinami.