Estrada

Moški in ženske – v čem se razlikujemo

M. H., Zarja
7. 8. 2018, 15.01
Deli članek:

Ženske so z Venere in moški z Marsa. Tako nekako se spola razlikujeta med seboj. Toda v tem je nekaj resnice in nekaj mita. Nekateri od mitov o razlikah med spoloma držijo, drugi ne.

Profimedia

Srečevanje s stresom

V stresni situaciji se v kri izloča več kortizola in norepinefrina, ženske pa imajo v stresu v krvi več endorfina, kemijske spojine, ki zmanjšuje bolečino, ter oksitocina, ki pomaga pri navezovanju stikov z bližnjimi. Zato so ženske v stresu bolj nagnjene h komunikaciji, moški pa bodo iz stresne situacije hitreje odšli, ne da bi sploh povedali, da so bili v stresu. Moški namreč veliko bolj kot ženske kontrolirajo svoja čustva. Zato je včasih moškega nepotrebno vprašati, kako se počuti, saj več kot odgovora dobro ne bomo dobili. Bolje je vprašati, kaj je delal.

Žalovanje

Dolgo je veljalo, da moški hitreje prenehajo žalovati kot ženske. Kar ni res. Oba spola žalovanje preživljata v valovih in približno enako dolgo. Razlika je le v tem, da si moški žalovanje dopustijo, le kadar so sami, ženske pa to čustvo pokažejo tudi drugim.

Preberite tudi: Sivka je balzam za dušo. Kliknite TUKAJ!

Jok

Ženske povprečno jokajo 5,3-krat na mesec, moški pa le 1,3-krat na mesec. Ta razlika pa je delno definirana biološko. Moški hormon testosteron namreč zaustavi jok, hormon prolaktin, ki ga imajo ženske več, pa jok spodbuja. Zanimivo pa je, da je študija pokazala, da je veliko večja razlika v pogostosti joka med spoloma v deželah v razvoju, kjer na sploh jokajo manj kot na zahodu.

Govorjenje

Ni res, da moški govorijo manj kot ženske. V raziskavi, ki je šest let spremljala govorjenje 400 ljudi, se je izkazalo, da ženske povprečno izgovorijo 16.000 besed na dan, moški pa le nekaj manj kot 16.000. Statistično je torej razlika med govorjenjem žensk in moških nepomembna.

Sreča

Moški redkeje od žensk trpijo za depresijo, ženske pa doživljajo več pozitivnih in negativnih čustev, torej so pogosteje srečne in nesrečne. Zanimivo je, da so moški najbolj nesrečni v svojih 20. letih, ko so še samski in se ubadajo z začetkom kariere in finančnimi težavami. Ženske pa so najbolj nesrečne po 48. letu starosti, kar je največkrat povezano z družinskimi in finančnimi okoliščinami.

Način komunikacije

Pogovor med moškim in žensko poteka brez problemov, kadar se ženske v komunikaciji hitreje prilagajajo moškemu. Zato se v pogovoru dlje časa govori o temah, ki so jih začeli moški, ki v komuniciranju z ženskami več govorijo o sebi, kot pa to počnejo v pogovoru z drugimi moškimi. V mešani družbi ženske postavijo trikrat več vprašanj kot moški. Moški pa veliko bolj pogosto žensko prekinejo med govorjenjem.

Vrednote

V raziskavi v 73 državah so znanstveniki odkrili, da je velika razlika med moškimi in ženskami, kar zadeva vrednote, ki so jim pomembne. Moški na prvo mesto postavljajo moč (družbeni status, prestiž, nadzor nad drugimi), dosežke, neodvisnost, izzive in hedonizem. Ženskam pa so pomembnejše dobronamernost, spoštovanje, toleranca in varnost.

Avto

Moški vozijo bolj agresivno in zato kršijo več cestnoprometnih predpisov in povzročijo več prometnih nesreč. Na tisoč voznikov imajo moški dvakrat več nesreč kot ženske. Moški imajo več nesreč v zavojih, med prehitevanjem in ponoči, ženske pa na križiščih. Razlike pa se ne prepisujejo znanju vožnje, temveč različnemu psihološkemu funkcioniranju. Moški so bili 99 odstotkov skupne človeške zgodovine lovci, agresivnost, hitrost in rizično obnašanje pa jim je pri lovu omogočalo večji ulov in s tem večjo možnost preživetja.

Spanje

Že v puberteti se pojavijo razlike v spanju med moškimi in ženskami. Ženske potrebujejo več spanja, toda spijo bolj plitko in večkrat jih muči nespečnost. Ženske zato težje zaspijo in bolj zgodaj se zbujajo. Moški se sicer ponoči zbujajo, a nimajo težav s tem, da ne bi v hipu ponovno zaspali.

Starost

Moški se v starosti bojijo impotence, izgube telesne moči, izgube pomembnosti, ker so upokojeni, in izgube mentalnih sposobnosti. Ženske se v starosti bojijo izgube privlačnosti, smrti partnerja, revščine, raka in odvisnosti od drugih. 

Nasvet za vsakdanje pogovor

Moški so velikokrat obtoženi, da ne poslušajo ženske. Kar ne drži povsem. Problem je, da želijo moški ob vsakem problemu takoj najti rešitev, zato ženski ponudijo nasvet, še preden je ženska do konca povedala, kaj jo tišči. Rešitev je, da se moški naučijo ženske komunikacije: v pogovoru naj poslušajo in pustijo, da se ženska s pripovedovanem razbremeni. V tem času naj postavijo nekaj nevtralnih vprašanj in šele na koncu nevsiljivo ponudijo nasvet. Ženske pa morajo razumeti, da je moški nasvet v resnici način, kako pokažejo skrb.